کد خبر: 35076 A

دره "لوار" فرانسه مکانی که داوینچی سه سال آخر عمرش را آنجا سپری کرد، برای برگزاری مراسمی پرشکوه به مناسبت گرامیداشت نبوغ این هنرمند دوره رنسانس آماده می‌شود.

ایران آرت: داوینچی در سال 1519 در سن 67 سالگی در شهر آمبواز واقع در دره لوار فرانسه درگذشت.

"امانوئل مکرون" رئیس جمهوری فرانسه و "سرجیو ماتارلا" همتای ایتالیایی اش روز پنجشنبه هفته جاری راهی این شهر می شوند تا پانصدمین سالگرد مرگ لئوناردو را گرامی دارند. 

لئوناردو 64 سال داشت که از جانب "فرانسوای اول" پادشاه جوان فرانسه به این کشور دعوت شد، درست زمانی که "میکل‌آنژ" و "رافائل" رقبای داوینچی در شبه جزیره ایتالیا به عنوان ستاره هایی نوظهور می درخشیدند.

فرانسوای اول که به "پادشاه خورشید قرن شانزدهم" معروف بود، در سطحی گسترده پادشاهی تلقی می شد که رنسانس ایتالیا را به فرانسه آورد. 

در حال حاضر، تابلوهای معروف "مونا لیزا"، "مریم مقدس و کودک" و "سنت جان باپتیست" لئوناردو در موزه لوور پاریس آویزان است. 

به گزارش ایرنا، مراسم مشترکی که قرار است از طرف فرانسه و ایتالیا در پانصدمین سالگرد مرگ داوینچی برگزار شود، با ماه ها تنش های دیپلماتیک بین پاریس و رم همراه بوده است. 

این تنش ها به دلیل سیاست های افراطی دولت پوپولیست ایتالیا و حمایت رم از اعتراض ضد دولتی جلیقه زردهای فرانسه، شدت گرفت. 

این مراسم گرامیداشت همچنین بر تنش ها در مورد آثار لئوناردو در فرانسه که دولت ایتالیا خواستار بازگرداندنش به رم است، دامن زد.

مکرون و ماتارلا روز پنجشنبه پس از بازدید از آرامگاه لئوناردو، به قلعه "شامبور" نقل مکان می کنند، مکانی که گفته می شود پلکان مارپیچی اش را لئوناردو طراحی کرده، اگرچه اولین سنگ بنای این پلکان چهار ماه پس از مرگ وی نصب شده است. 

این مراسم همچنین جرقه مناقشه دیگری را زد، زمانی که دولت ایتالیا با ایده موزه های این کشور برای قرض دادن برخی از آثار داوینچی به موزه لوور مخالفت کرد.

اما به نظر می‌رسد که پاریس و رم به مصالحه‌ای در این زمینه اعتقاد پیدا کرده‌اند. 

موزه لوور فرانسه قصد دارد به مناسبت برگزاری نمایشگاهی از آثار داوینچی همزمان با پانصدمین سالگرد مرگ این هنرمند، برخی از آثار وی را از ایتالیا قرض بگیرد.

با این وجود، در حالی که کمتر از 20 نقاشی و 22طرح لئوناردو همچنان موجود است، بسیاری از ایتالیایی ها از بابت مالکیت موزه لوور بر پنج اثر وی، دل آزرده هستند. 

حال که پاریس و رم برای برگزاری این مراسم تدارک می بینند، طره ای از گیسوی داوینچی برای اولین بار در هفته جاری در شهر وینچی ایتالیا به نمایش عموم گذاشته می شود. 

دو کارشناس ایتالیایی قرار است روی این طره گیسو که در یک کلکسیون خصوصی در آمریکا پیدا شد، آزمایش "دی ان آ" انجام دهند تا قطعیت تعلق آن به داوینچی را ثابت کنند. 

طره گیسوی داوینچی همچنین قرار است روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در شهر وینچی به نمایش گذاشته شود. 

داوینچی لئوناردو داوینچی نقاش
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین