کد خبر: 35271 A

سارا ساسانی: در گالری‌‌گردی این هفته ایران آرت، گشت و گذاری در چهار نمایشگاه گالری‌های ساربان، ایرانشهر، طراحان آزاد و چهار داشتیم.

ایران آرت: نمایشگاه آثار مرجان شکری با عنوان «ذرۀ دیوانۀ خدا» در گالری چهار، نمایشگاه نقاشی‌­های حبیب‌­الله صادقی با عنوان «قصیده نرگس» در گالری ساربان، نمایشگاه مجسمه­‌های سید علی سید علیخانی با عنوان «وارگه» در گالری ایرانشهر و نمایشگاه نقاشی­‌های آزاده مدنی با عنوان «گشت و گذار» در گالری طراحان آزاد سوژه‌­های این هفته ایران آرت هستند.

 

جست‌­وجوی شبانه

وقتی که هنرمند دست به تجربه­‌های جدیدی در زندگی­‌اش می­‌زند، باید منتظر بود تا ماحصل آن را در آثارش دید. هنرمندان اغلب خطر می­‌کنند؛ یا در پرداختن به آثارشان یا در زندگی خصوصی با رقم زدن تجربه­‌های جدید.

مرجان شکری هنرمند نقاش  دست به تجربه زده­ است هم در زندگی و هم در آثارش. او که اغلب به نقاشی آبستره علاقه‌­مند است، این­ بار برای دست‌یابی به دنیای جدید در آثارش دست به طبیعت‌گردی زده است، البته طبیعتی در شب. این گشت­‌زنی در طبیعت به نوعی جست­‌وجوی شبانه بوده است. او تصمیم می­‌گیرد بار دیگر طبیعت را کشف کند اما این­‌بار در شب.

او در این سفر ماجراجویانه متوجه می­‌شود که کائنات همیشه در حال حرکت و سیالیت هستند و ذره­‌ای را نمی­‌توان یافت که دیوانه­‌وار به دور خدا نگردد. نمایشگاه نقاشی­‌های مرجان شکری با عنوان «ذرۀ دیوانۀ خدا» در گالری چهار، نمایشی از همین جست‌وجوی ماجراجویانه است.

او در بیانیۀ اثر آورده است: «از منظری متافیزیکی همه ما پیوسته در یک خلا معلق شناور در زمان و مکان به سر می­‌بریم، سیالیتی دائم و در حال گردش بی­‌پایان. گاه به صورت نور و گاهی بسان یک انفجار یا بینگ بنگ! تمام عناصر وجودی و پیرامونی ما در ذات خود واجد یک نیروی جوهری هستند که روی هم تأثیر گذارند. اگر توجه و مکاشفۀ ما به اطراف عمیق­‌تر شود، این نیروی بنیادی را درک خواهیم کرد. ...»

نمایشگاه نقاشی مرجان شکری در گالری چهار

شکری در این آثار آبستره به لحظاتی گذرا در طبیعت پرداخته است. هر لحظه که می­‌گذرد و دیگر ادامه پیدا نمی­‌کند. او نقاشی­‌هایی در ابعاد بزرگ تولید کرده است که در آن می­‌توان اثرات انفجار عناصر طبیعی را دید. این آثار در پس­‌زمینه تیره هستند و به سیاهی شب می­‌ماند که نشان از شب­گردی­‌های هنرمند برای کشف سیالیت طبیعت دارد.

«ذرۀ دیوانۀ خدا» نشان از جریانی در طبیعت دارد که تنها با ماندن در آن و تجربه کردن ذرات آن می­‌توان به نیروی درونی و انفجاری آن دست یافت.

نمایشگاه آثار مرجان شکری با عنوان «ذرۀ دیوانۀ خدا» تا 23 اردیبهشت در گالری چهار ادامه دارد. گالری چهار در خیابان شریعتی، نرسیده به سیدخندان، کوچه اشراقی، شمارۀ 4 قرار دارد.

 

فرم‌­های بی­‌درنگ

واسیلی کاندینسکی معتقد بود؛ هر فرم پیامی دارد، از نظر صادقی نیز هر فرم در جهان، پیامی را می­‌رساند، ولی پیام آن قابل درک نیست و حتی اگر پیامش روشن باشد، اغلب درک کامل آن برای ما مقدور نیست.

نمایشگاه نقاشی­‌های حبیب­‌الله صادقی با عنوان «قصیده نرگس» در گالری ساربان برپا است. صادقی در این مجموعه آثار جدیدش را به نمایش گذاشته است. این آثار که در ابعاد مختلف و اغلب بزرگ هستند، مجموعه‌ای از آثار او هستند که حاوی فرم، انتزاع و رنگ است.

«صادقی، شاعر شرقی رنگ­‌ها و استاد مسلم به کاربردن ابزاری است که با آن نقش می­‌زند. تسلط او بر تکنیک اجرایی اثر و ساماندهی عناصر نقاشی، مثال‌زدنی است. او هنرمندی خلاق و چند وجهی است؛ ... صادقی همانطور که هنرمند معناگرا و راوی خوش سخنی در موضوعات تاریخی و ادبی و مذهبی است،‌ نقاشِ مسلطی در گفت‌وگوی انتزاعی با جهان است. چنین است که در برخی از آثارش یادآوری می­‌کند که در مواقعی، اثر می­‌تواند بیش از آن‌که بر ویژگی­­‌های روایی و محتوایی­‌اش تکیه نماید بر رویکردهای فرمالیستی خود تأکید کند. ...» این متن بخشی از یادداشتی است که مصطفی گودرزی برای نمایشگاه جدید صادقی نوشته است.

«قصیده نرگس» مجموعه­‌ای از نقاشی­‌های فرمال صادقی است که طبیعت را در عین انتزاع نشان می­‌دهد. در آثار او عناصری ناشناخته و نوظهور دیده می­‌شود که در پس­‌زمینه­‌ای از طبیعت قرار گرفته­‌اند این عناصر به مثابه موجوداتی غریب و ماورایی در طبیعت هستند که در میان فرم­‌های طبیعی آثار صادقی نمایان می­‌شوند.

علاوه بر این در بیشتر آثار، جزئیات طبیعت از طریق بزرگ‌نمایی آن دیده می­‌شود. جزئیاتی برگرفته از طبیعت و بخشی از مناظر آن‌که خود ایجاد بافت و منظری جدید کرده است. در میان آثار حبیب­‌الله صادقی آثاری رئال نیز از نقاط مختلف طبیعت روستایی هم دیده می­‌شود.

نمایشگاه نقاشی‌­های حبیب‌­الله صادقی با عنوان «قصیده نرگس» در گالری ساربان

رنگ در آثار صادقی جایگاه ویژه­‌ای دارد. ترکیب رنگ و همنشینی رنگ­‌های مختلف در این مجموعه بسیار شاخص و برجسته است. شاعر شرقی رنگ­‌ها متأثر از نگارگری ایرانی و با تمایل به شهود شرقی در پرداختن و ترکیب رنگ در آثارش به نگاهی مستقل و از آن خود دست یافته است.

حضور تکه­‌های برجسته رنگ بر روی بوم علاوه بر تأثیرگذاری صرف رنگ­‌ها به تشکیل فرم­‌هایی متنوع همچون نقش برجسته بر روی سطح بوم و یا چوب دست زده است. فرم­‌هایی که خارج و فارق از بیان تصویری تصاویر و رنگ­‌ها، سطحی جدا برای بحث و تحلیل به وجود آورده‌اند.

نمایشگاه آثار حبیب‌الله صادقی با عنوان «قصیده نرگس» تا 23 اردیبهشت در گالری ساربان ادامه دارد. گالری ساربان در خیابان سهروردی، خیابان هویزه، نبش خیابان یوسفی قرار دارد.

 

رویکردی تاریخی به سنت

سید علی سید علیخانی در نمایشگاه جدیدش با عنوان «وارگه» در گالری ایرانشهر، به نمایش آثار حجمی جدیدش حول محور عشایر می­‌پردازد. او در این مجموعه به اجسامی در ابعاد و فرم­‌های مختلف پرداخته است که متریال به کار رفته در آن برای مخاطب ایرانی بسیار آشناست. سید علیخانی در این مجموع از ابزار و ادواتی همچون سیاه چادر، شانه گلیم‌بافی، زنگوله گله دام و شاخ حیوانات اهلی استفاده کرده است. این ادوات هویتی مستقل دارند، آنها برگرفته از فرهنگ چند هزار ساله کوچ­‌نشینی و مردم عشایر در ایران است.

مجسمه­‌های سید علیخانی به ایجاد حجم­‌هایی پرداخته است که بدون واسطه بستری در فرهنگ و تاریخ ایران دارد. این احجام که فرم­‌ها و ابعادی جدید و متفاوت از تاریخ دارند گذشته از متریال، شکلی جدید یافته­‌اند و از آن هنرمند شده­‌اند.

این آثار گاهی آویخته از سقف برگرفته از فرهنگ عشایری که برخی از لوازم ضروری را از سقف می­‌آویزند و گاهی بر روی زمین قرار گرفته­‌اند و مخاطب در اولین مواجهه با این آثار در چهارچوب فرهنگ و دسته اجتماعی شناخته شده و دیر آشنایی قرار می­‌گیرد به طوری‌که در گام نخست احساس بودن در جایی نادرجا یعنی تکه­‌هایی از چادر و متعلقات مردم عشایر قرار می­‌گیرد.

نمایشگاه مجسمه ­‌های سید علی سید علیخانی با عنوان «وارگه» در گالری ایرانشهر

هلیا دارابی در متنی بر این نمایشگاه نوشته است: «... در این روزگار سیطره تمام عیار فناوری، هنرمندان معاصر پیوسته به کاربست مصالح و روش­‌هایی روی می­‌آورند که سنتاً با صنایع دستی وابسته بوده­‌اند. اینان چنین روش­‌هایی را نه فقط فن که رسانه می­‌دانند و به آنها به چشم رهیافتی در برابر چیرگی صنعت و تولید انبوه، راهکاری در توسعه پایدار، روشی برای تولید معنا،‌ شیوه­‌ای برای اعتراض سیاسی و راهی برای تغییر جهان می­‌نگرند. ...» گرایش و روی آوردن به سنت و متریال هنر کاربردی از هنرمندان، هنر جدید می­‌تواند اعتراضی به روش­‌های سلطه­‌جویانه سرمایه­‌داری و الگوی مصرف فرهنگی ناشی از پیشرفت فناوری باشد.

سید علی سید علیخانی نیز در این مجموعه به نوعی یادآور شده است که متریالی برگرفته از فرهنگ سنتی ایران که امروزه مهجور شده و نادیده گرفته می­‌شود، هنوز جان دارد و می­‌توان آن را به کار بست و با پردازشی جدید به آن هویتی جدید بخشید.

نمایشگاه آثار سید علی سید علیخانی با عنوان «وارگه» تا 31 اردیبهشت در گالری ایرانشهر ادامه دارد. گالری ایرانشهر در خیابان عضدی جنوبی،‌ خیابان سپند، شماره 69/1 واقع شده است.

 

نقاشی‌­های پولاروید

وقتی در نمایشگاه نقاشی­‌های آزاده مدنی گشت و گذار می­‌کنید، ارائه این آثار، عکس­‌های پولاروید را تداعی می­‌کند، ابعاد کوچک آثار و انتخاب قاب ویژه برای این نقاشی­‌ها بسیار همسو با عکس­‌های پولاروید یا همان عکسی‌های چاپ سریع است.

نمایشگاه آثار مدنی با عنوان «گشت و گذار» در گالری طراحان آزاد، شامل نقاشی­‌هایی با ابعاد بسیار کوچک است که داستان گشت‌وگذاری در طبیعتی ساختۀ ذهن را به تصویر می­‌کشد. مدنی در آثار قبلی­‌اش نیز به ترسیم طبیعتی پرداخته است خاص ذهن خود؛ طبیعتی که در آن درختان شکل ویژه­‌ای از گیاه دارند. او این آثار را با تکنیک مداد رنگی نقاشی کرده­ است و این روش بافت­‌هایی را ایجاد کرده است که در ابعاد کوچک تصویر با دقت و ریزبینی بیش از حدی قابل مشاهده و دریافت است.

نمایشگاه نقاشی ­‌های آزاده مدنی با عنوان «گشت و گذار» در گالری طراحان آزاد

مدنی به تجسم و ترسیم انسان­‌هایی پرداخته است که این عناصر بخشی از آلبوم­‌های خانوادگی هنرمند است. او به سراغ عکس­‌های قدیمی در آلبوم عکس­‌های خانوادگی­‌اش رفته و به نقاشی حالت­‌های سوژه­‌های عکس­‌ها در حین تفریح و گشت و گذار در طبیعت پرداخته است. این عناصر در نقاشی­‌های مدنی همچنان مشغول تفریح هستند اما در پس­‌زمینه­‌ای از طبیعت و درختان خاص او.

ترکیب ذهن مدنی با سوژه­‌هایی در گذشته و همچنین انتخاب اندازه و فریم خاص برای ارائه در مجموع اثری مورد توجه را ساخته است. آثاری که حکایت از خوش‌گذرانی سوژه­‌ها در طبیعت ساختگی دارند.

نمایشگاه آثار آزاده مدنی با عنوان «گشت و گذار» تا 24 اردیبهشت ادامه دارد. گالری طراحان آزاد در میدان فاطمی، میدان گلها، میدان سلماس، شمارۀ 5 قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گالری ایرانشهر گالری ساربان گالری طراحان آزاد حبیب الله صادقی گالری چهار مرجان شکری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین