کد خبر: 35324 A

برای دومین دوره پیاپی مسعود اخوان جم با دو مجسمه در پاویون بنیاد GAA در بینال ونیز حضور دارد.

ایران آرت : دو مجسمه اخوان جم، "معضل انسان" و "متامورفیس" نام دارند که یکی رویکرد نقد اجتماعی و دیگری بر اساس اساطیر ایرانی خلق شده اند و هر دو کنار هم در ورودی باغ زیبایی در جیاردینی مارینارِسا از روز 11 مه 2019 به نمایش عموم درمی آید.

بنیاد GAA یک سازمان غیر انتفاعی اروپایی است، این بنیاد اعلام کرده با هدف افزایش آگاهی درباره تم های فلسفی در هنر معاصر، به ویژه زمان ، فضا و وجود این پاویون را برپا کرده و در همین راستا آثاری شاخص در گستره بین الملل گردهم آورده است.

GAA با اشاره به ابعاد بزرگ مجسمه های اخوان جم، معضل انسان با ابعاد 400 در 246 سانتی متر و متامورفیس در ابعاد 207 × 80 سانتیمتر و تاکید بر متریال آنها که یک فولاد خاص ضدزنگ، آلیاژی که استحکام آن دو برابر فولاد است و یکی از سخت‌ترین و مقاوم‌ترین آلیاژهای عصر جدید به شمار می رود،این آثار را حائز ظاهری زیبا، صنعتی و در عین حال لطیف معرفی و یادآوری می کند در هر دو مجسمه می توان سه شکل متفاوت را مشاهده کرد. 

مسعود اخوان جم

مجسمه معضل انسان، تصویری از مبارزه بین خیر و شر است، تندیس انسانی با یک جفت بال، یک بال دارای ساختار باشکوه، بال فرشته درحالی‌که بالِ دیگر ظاهری شبیه خفاش دارد. این اثر استعاره‌ای از وجود خوبی و بدی در هر آدمی و مواجهه همیشگی انسان با  انتخاب روزمره بین خیر و شر است. 

متامورفیس که از ترکیب گاو، فیل و گوزن پدید آمده و به ترکیب های اسطوره ای عصر هخامنشیان حدود 500 سال قبل از میلاد مسیح دارد اما پیشنهاد میدهد که بشریت با صبوری، تحمل یکدیگر و هماهنگی می تواند با هم کار کنند تا به خیری بزرگتر برسند.

جانت رادی، متخصص هنر معاصر خاورمیانه که از سال 2016 کارهای اخوان جم را پیگیری می کند می گوید: "مسعود یک شخصیت قابل توجه در بازار معاصر ایران است و مشارکت وی در پروژه های داخل و خارج از ایران باعث معروفیت او در جهان هنر شده است. این یک فرصت نادر است برای دیدن دو کارهای برجسته جدید او در طول دوسالانه ونیز که از  این هنرمند که به نمایش عمومی در میاید. "

مسعود اخوان جم ، متولد 1969  در تهران است. از چهارده سالگی برای تحصیل به آلمان رفت و در سال 1989 برای ادامه تحصیلات به آمریکا عزیمت کرد . وی در دانشگاه جورج واشنگتن مشغول به تحصیل شد و مدرک کارشناسی خود را در سال 1995 در رشته بیولوژی اخذ کرد . پس از آن در سال 2005 کارشناسی ارشد  MBA خود را در دانشگاه علوم کاربردی کمپتن در آلمان به پایان رساند . اخوان جم از 2005-1997 مدیریت بخش طراحی را در کارخانه تولید ملزومات خانگی خانواده‌اش به عهده داشت. او در دهه‌ هشتاد میلادی صدها مجسمه سرامیکی ساخت که بعضی از آن‌ها فروخته شد.در سال 2013 اولین نمایشگاه انفرادی خود را در گالری اعتماد در تهران دایر کرد،  در ادامه در کاخ فرهنگی نیاوران و گالری شیرین دو نمایش انفرادی دیگر داشت، علاوه بر این، آثار اخوان در 2016 در دو رویداد آرت ابوظبی و CONTEXT هنر میامی به نمایش بود.از منظر حضور در حراجی ها مجسمه های اخوان جم در سال 2015 در حراجی مجیک آو پریشا دبی، و در سال های 2016، 2017 و 2019 در سه دوره حراج تهران ارائه شد. آخرین نمایشگاه او یک نمایشگاه انفرادی در گالری خاک در تهران در فوریه 2019 بود.

مسعود اخوان جم

دو مجسمه اخوان جم در کنار آثار هنرمندانی از سراسر دنیا منتخب بنیاد GAA در بینال ونیز در باغ جیاردینی مارینارِسا از روز 11 مه 2019  لغایت جمعه 24 نوامبر 2019 به تماشای عموم خواهد بود.

 

مسعود اخوان جم پنجاه و هشتمین بینال ونیز
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین