کد خبر: 36916 A

استفاده مجدد از رنگ های خشک شده روی پالت نقاشی و بازیابی آنها به عنوان یک تکنیک جالب توجه، آثار الهام عظیمی را خاص می کند اما رویکرد مضمونی او نیز بر تأویل پذیری بیشتر آثارش تاکید می کند.

ایران آرت : نمایشگاه "هویت چهل‌تکه" الهام عظیمی این روزها در گالری مژده دایر است و بیش از هر چیزی توجه مخاطبان به تکنیک خاص او در آفرینش این آثار جلب می شود، تکنیکی که از بازیافت عنصر شکل دهنده نقاشی، رنگ می آید اما این همه جذابیت های هویت چهل تکه نیست. او از انسان معاصر دردمندی می گوید که حال نزاری دارد و حتی سیمای ظاهری اش را در اثر دردمندی درونش از کف داده است.

الهام عظیمی، درباره نحوه شکل گیری آثار نمایشگاه "هویت چهل‌تکه" می گوید: "همواره به متریال بازیافتی علاقه داشتم، بر همین مبنا اندک اندک، توجهم به رنگ‌های  خشک شده بر پالت‌های نقاشی جلب شد. وقتی رنگ اکرلیک بر روی پالت نقاشی خشک می‌شود، یک طیف رنگی جذاب را ایجاد می‌کند که بسیار مورد توجه من قرار گرفت. بنابراین همواره به این مسئله فکر می‌کردم که از این رنگ‌های خشک شده پالت به عنوان یک متریال استفاده کنم."

نمایشگاه نقاشی الهام عظیمی در گالری مژده
عظیمی، نمایشگاه "هویت چهل‌تکه" را حاصل فعالیت چند ساله گذشته خود خواند و گفت:" توجه به رنگ‌های خشک شده پالت، سبب شد که این بخش اندک اندک به متریال اصلی کار من و تکنیک شخصی‌ام تبدیل شود. تازه بودن این روش اجرا سبب شد که با استقبال خوبی از سوی سایر هنرمندان و اساتیدم مواجه شوم زیرا در نگاه نخست رنگ‌های خشک شده پالت برای دیگران آشنا نشان می‌دهند و به نحوی آشنایی زدایی می‌کنند."
او خاطرنشان کرد:" به نظر من جسارتی که در رنگ‌های خشک شده بر روی پالت وجود دارد و این غلظت و شفافیت را نمی‌توان به راحتی در تکنیک های دیگر ایجاد کرد به همین خاطر، استفاده از این متریال برای من تبدیل به یک روند دائمی شد زیرا اساساً این شیوه از نگاه من با هویت انسانی در ارتباط است."
پرتره های بعضا به هم ریخته و مخدوش شده" عظیمی" در گستره دیوارهای مژده چشم مخاطب را درگیر می کند، برخی به کل صورتی ندارند، برخی چشم و برخی نیز از تناسب بی بهره اند. این روایت نقاش از انسان امروز است. چهار تابلوی موزاییکی او از یکصد پرتره کوچک فضایی منغلب کننده را به مخاطب تلقین می کند که بسیار جالب توجه است.

این هنرمند تأکید بر هویت انسانی را دلیل شکل گیری آثار این نمایشگاه دانست و گفت:" هویت انسانی همواره ازجمله دغدغه‌های من بوده است به همین خاطر، بیشتر بر روی کار پرتره‌ها تمرکز دارم زیرا اساساً معتقدم که انسان امروزی دچار تغییراتی جدی و متفاوت نسبت به نسل‌های گذشته شده است. فضای مجازی و گستردگی ارتباطات در دنیای  امروزی سبب شده که انسان معاصر، فضای گسترده‌تری را به لحاظ ارتباطی تجربه کند به همین خاطر می‌توان گفت که هر فرد، یک جمعیت را در درون خود دارد و در لحظه می‌تواند با تمام دنیا در ارتباط باشد. بر همین مبنا انسان امروزی هر لحظه تغییر را تجربه می‌کند و به نوعی تغییر و فوران و نابودی و زایش در لحظه در او جریان دارد."


او با اشاره به فی البداهه بودن خلق این پرتره ها، درباره دلیل استفاده از تکنیک رنگ خشک شده در خلق هویت چهل تکه توضیح داد: لایه‌های رنگی که از پالت به دست می‌آیند، بیانگر لایه‌های شخصیت انسانی است.
نمایشگاه هویت چهل‌تکه تا سی و یکم خرداد ماه درگالری مژده واقع در سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم شرقی، پلاک 27 دایر است.

 

 

گالری مژده الهام عظیمی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین