کد خبر: 38821 A

در گالری‌گردی این هفته ایران آرت به نمایشگاه‌های خانه هنرمندان، گالری ویستا و طراحان آزاد سرزده‌ایم.

ایران آرت: نمایشگاه آثار اسماعیل خلج با عنوان «سایه» در گالری ممیز خانه هنرمندان، نمایشگاه نقاشی­‌های قاسم لطفی با عنوان «بنگ بنگ تا پیروزی» در گالری طراحان آزاد، نمایشگاه نقاشی ابراهیم حسن­‌زاده با عنوان «شهر گناه (بازار مکاره)» در گالری ویستا، نمایشگاه آثار منیر و محمدمهدی قان‌بیگی در گالری زمستان خانه هنرمندان سوژه­‌های این هفته گالری‌گردی ایران آرت هستند.

 

سال‌هایی در جریان

اسماعیل خلج هنرمند و پیشکسوت عرصه هنرهای نمایشی ایران است. او را اغلب با تئاتر و نمایش­‌هایی که در آن به عنوان نویسنده، کارگردان یا بازیگر حضور داشته، می­‌شناسیم. خلج در عرصه بازیگری تلویزیون و سینما نیز فعالیت داشته است. پس از نیم قرن فعالیت مداوم و مستمر این هنرمند برجسته، این بار با وجه دیگری از زندگی هنری او آشنا شدم؛ خلج نقاشی هم می­‌کند! این جمله­‌ای بود که در ذهنم نقش بست.

نمایشگاه نقاشی­‌های اسماعیل خلج با عنوان «سایه» با همکاری مؤسسه توسعه هنرهای معاصر، خانه تئاتر و خانه هنرمندان در گالری ممیز خانه هنرمندان برپاست. این نمایشگاه به عبارتی مروری بر آثار خلج در دوره فعالیت اوست. این نمایشگاه با بیوگرافی چند پرده­‌ای خلج آغاز می­‌شود و تصاویر بخش­‌هایی از نمایش­‌های خلج به همراه عکس­‌ها و پوسترهای نمایش­‌های مختلفی او را به نمایش گذاشته است.

در بخشی دیگر از گالری با بخش شگفت­‌انگیز نقاشی­­‌های خلج مواجه می­‌شویم. آثار نقاشی خلج با تکنیک رنگ و روغن و در ابعاد مختلف ارائه شده است. این آثار که اغلب با رنگ سبز همنشینی دارند فیگور انسانی را در قامت سبزه­‌ها نشان می­‌دهد. تاش­‌های سبز رنگی که سوژه اصلی هنرمند را در پس خود پنهان کرده است. آثار خلج از دوره­‌های مختلف زندگی او بر می­‌آید. نمایش و به تصویر کشیدن گذری زیر بازارچه، طبیعت بی­‌جان، تصویری از یک منظره دیدنی و بخشی از فضای داخلی یک عمارت و خودنگاره­ایی از خودش در قامت نمایش موضوعات دیگری از آثار او هستند.

نمایشگاه نقاشی‌ اسماعیل خلج در خانه هنرمندان

اما آنچه که نقاشی­‌های او را مجموعه می­‌کند و جریان ذهنی هنرمند را مشخص و روشن می­‌کند همان آثار با تم سبز است که انسانی را در میان برگ­‌ها و گل‌هایی سبز با پس­‌زمینه­‌ای سفید نشان می­‌دهد. هنرمند می­‌تواند آزادانه انتخاب کند که با چه متریال و موادی ایده ذهنی خود را به ابژه تبدیل کند و عینی سازد، اسماعیل خلج نیز برای بیان ذهن خود به نویسندگی، کارگردانی، بازیگری و نقاشی روی آورده. او به دنبال خلق کردن است. فارق از هرگونه محدودیتی.

نمایشگاه آثار اسماعیل خلج با عنوان «سایه» تا 29 مرداد در گالری ممیز خانه هنرمندان ادامه دارد. خانه هنرمندان در خیابان طالقانی، انتهای خیابان موسوی (فرصت) قرار دارد.

جنگی در میان

قاسم لطفی در مجموعه جدیدش با عنوان «بنگ بنگ تا پیروزی» در گالری طراحان آزاد، به نمایش جهانی پرداخته است که موجوداتی فرازمینی دارد، این موجودات ترکیبی از انسان و حیوان دارند. موجوداتی که در انیمیشن­‌ها و کارتون­‌ها می­‌توان سراغ آنها را گرفت.

ترکیب عنوانی چون «بنگ بنگ تا پیروزی» برگرفته از عبارت جنگ جنگ تا پیروزی اشاره به نگاهی طنزآمیز به جنگ دارد. نقاشی­‌های لطفی موجوداتی را نشان می­‌دهد که در هیاهو و آشوب ناشی از جنگ و نزاع در حال عبور و مرور هستند و چهره­‌هایی سرشار از شادی و هیجان دارند. انتخاب رنگ­‌های آثار لطفی نیز به گونه­‌ای است که بر این نگاه کنایه‌آمیز می­‌افزاید و طنز آثار را نقد آمیز می­‌کند.

این مجموعه نشان‌دهنده نگاه انتقادی و طنزآمیز لطفی نسبت به موضوع جنگ است. جنگی که از نظر او همراه با کیو کیو، بنگ بنگ است. همیشه در طول تاریخ انسان­‌هایی وجود داشته­‌اند که خواهان جنگ بوده­‌اند و شیفته رسم کیو کیو، بنگ بنگ. جنگ­‌هایی در طول دوران رخ داده است که متأسفانه بر اثر خودخواهی و بی‌درایتی افراد صورت پذیرفته است.

نمایشگاه نقاشی­‌ های قاسم لطفی با عنوان «بنگ بنگ تا پیروزی» در گالری طراحان آزاد

آثار قاسم لطفی بافتی از موجودات کوچک و تکرارشونده را شکل داده است که در صفحه نقاشی همراه با ریتم و حرکت خاصی تکرار می­‌شوند. این ریتم آهنگین عناصر تصویر را تبدیل به موجودات چند پا کرده است که در حال نزاع و رقص و پایکوبی هستند. رنگ­‌های متنوع، تند و هیجان­‌انگیز در آثار او به حرکت و روندگی این آثار کمک شایانی کرده است و این آثار را به مجموعه­‌ای هیجان­‌انگیز از دنیای منازعه‌گر تبدیل کرده است.

اینکه در دنیای معاصر چه تعداد جنگ باید رخ بدهد تا منجر به پیروزی تمام جوامع، اقوام و مذاهب شود، مشخص نیست اما آنچه که واضح است این است که جنگ از نظر مردم امری ناپسند و مورد انتقاد است به ویژه این نگاه انتقادی را می­‌توان در آثار هنرمندان معاصر نسبت به پدیده جنگ و نابودی ببینیم.

نمایشگاه آثار قاسم لطفی با عنوان «بنگ بنگ تا پیروزی» تا 23 مرداد در گالری طراحان آزاد ادامه دارد. گالری طراحان آزاد در میدان فاطمی، میدان گل‌ها، میدان سلماس، شماره 5 قرار دارد.

سرزمینی قانونی

گریز از یک جامعه و رفتن به مکانی جدید و ساختن یک شهری با قوانینی جدید و باب میل و سلیقه، همیشه آرزوی انسان­‌ها بوده است؛ زیستن در جایی که مجبور به انجام کاری نباشی و در آن هیچ محدودیتی وجود نداشته باشد و هر روز سرشار از شادی و رقص و پایکوبی باشد.

نمایشگاه آثار ابراهیم حسن­‌زاده با عنوان «شهر گناه (بازار مکاره)» در گالری ویستا، نمایشی است از دنیایی با قوانین خاص خود؛ «واژه تمدن، معانی مختلف و متفاوتی دارد. ساده­‌ترین این معنی به سبک زندگی مجموعه‌ای از انسان­‌ها گفته می­‌شود که در یک منطقه جغرافیایی زندگی می­‌کنند و اهداف مشترکی دارند. شهر گناه نام منطقه­‌ای است که با قوانین خاص خود اداره می­‌شود و همیشه در این شهر رقص و پایکوبی در کارناوال­‌های شادی از دور به گوش می­‌رسد. ...» این متن بخشی از بیانیه حسن­‌زاده در مورد شهری است که به وسیله بوم و رنگ خلق کرده است. در تمام این آثار گروهی از عناصر به چشم می­‌خورد که در شکل انسان و حیوان و یا ترکیبی از آنها در حال برگزاری مجلس بزم هستند؛ این عناصر بی‌هیچ قید و شرطی در هر لحظه و حالتی در حال شادی و خوشگذرانی هستند و بر سر هر مجلس و محفلی حتی تا میز شام آخر به خوشی می‌پردازند. آنها تصور می­‌کنند مقید به هیچ قیدی نیستند اما حقیقت این نیست، بلکه آنها در قید و محدودیت شادی و برگزاری کارناوال­‌های شادی هستند که همین مسئله خودش حد و مرزی برای رفتارهای اجتماعی آنها تعیین و مشخص می­‌کند.

نمایشگاه نقاشی ابراهیم حسن‌زاده در گالری ویستا

آثار حسن­‌زاده مملو از رنگ، ریتم و آهنگ ناشی از حرکت فرم­‌هاست، تمام صفحه آثار او پر شده است از حرکت، مواجهه، برخورد و تصادف اتفاقاتی ناشی از فرمان شادی؛ این آثار پر عنصر و پر تکرار هستند که همین فرم تأکیدی بر محتوای آن را به وجود آورده است. در درون آثار بیان نقیضی است بر محتوا، زیرا انسان­‌هایی که برای رهایی از قیودی، برای خود قیود جدیدی را تعریف کرده­‌اند و در آن گرفتار آمده­‌اند.

آثار ابراهیم حسن­‌زاده در ابعاد مختلف اما اغلب به صورت کوچک و متوسط پرداخته شده­‌اند و همه به نمایش صحنه‌هایی از زندگی قوم مستقل شاد می­‌پردازند که در شادی نیز دست به افراط زده­‌اند و بخشی از وجود خود انسانی را نادیده گرفته­‌اند.

آثار ابراهیم حسن­‌زاده با عنوان «شهر گناه (بازار مکاره)» تا 28 مرداد در گالری ویستا ادامه دارد. گالری ویستا در خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم، شماره 11 قرار دارد.

نگاهی به زندگی منیر و مهدی

در دومین هفته پیشکسوتان سفال و سرامیک ایران در خانه هنرمندان شاهد نمایش آثار منیر و محمدمهدی قان‌بیگی در گالری زمستان خانه هنرمندان هستیم.

محمد مهدی قان بیگی، فارغ‌التحصیل رشته نقاشی مدرن از کالج کنتربری انگلستان و مرضیه کریم­‌زاده ترابی (منیر قان بیگی)، فارغ‌التحصیل رشته سرامیک از دانشکده کمبل بری انگلستان هستند. این دو هنرمند سرامیست و نقاش نزدیک به پنج دهه است که در زمینه نقاشی و به­ ویژه سرامیک فعالیت می­‌کنند.

در این رویداد هنری نیز شاهد نمایش آثار و تجلیل از این دو هنرمند پیشکسوت ایرانی در زمینه نقاشی و سرامیک هستیم. نمایشگاه قان بیگی­‌ها شامل آثار نقاشی و سرامیک آن­ها می­‌شود، در این نمایشگاه حدود 50 اثر از این زوج هنری در دوره­‌های مختلف به نمایش درآمده است. آثار نقاشی شامل دو بخش، نقاشی­‌هایی در مجموعه­‌های سه لتی یا دو لتی و آثار بدون رنگ در ابعادی بزرگ‌تر است. علاوه بر این آثار سرامیکی نیز در قالب مجسمه­‌های سرامیکی و یا بشقاب­‌های سرامیکی که در آن طرح­‌هایی ترسیم شده به نمایش درآمده است. « ...تبحر قان­‌بیگی­ در استفاده از متریال، فرم­‌های منحصر به فرد و تکنیک در اجرا از جمله مواردی است که ذهن مخاطب را درگیر می­‌کند. ... حس نوستالژی نهفته در آثار، مخاطب را به یاد نگارگری و اشعار دوران گذشته می­‌اندازد. ...»

photo_۲۰۱۹-۰۸-۰۹_۱۹-۰۸-۰۹

آثار سرامیکی در این مجموعه بیشتر مورد توجه قرار گرفته­‌اند چراکه قان­‌بیگی متریال سرامیک را به چالش کشیده و وارد کننده جریان جدیدی در امر سرامیک بوده است و آثار او مبدع جریان جدیدی بوده است که در آثار هنرمندان متأخر ادامه پیدا کرده و به بالندگی رسیده است.

نمایشگاه آثار منیر و مهدی قان بیگی تا 29 مرداد در گالری زمستان خانه هنرمندان ادامه دارد. خانه هنرمندان در خیابان طالقانی، انتهای خیابان موسوی (فرصت) قرار دارد.

 

گالری ویستا گالری طراحان آزاد اسماعیل خلج ابراهیم حسن زاده
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین