کد خبر: 39944 A

خالق یکی از عکس‌های ماندگار سده بیستم در سن ۶۴ سالگی درگذشت.

ایران آرت: چارلی کول، عکاس آمریکایی و خالق عکس "مرد تانکی" روز شنبه (۲۳ شهریور) در اندونزی درگذشت.

نشریه نوول اوبزرواتور فرانسه نوشت: کول عکاس تصویری بود که مردی را با ساک خرید در دست در حالی نشان می داد که راه ستونی از تانک را در خیابانی بسته بود. این عکس که در جریان سرکوب مخالفان در چین در میدان تیانانمن پکن در ژوئن ۱۹۸۹ ثبت شده بود و در دنیا به نام "مرد تانکی" (Tank man) شهرت یافت.

به گزارش ایرنا، کول که در تگزاس متولد شده بود، سال ها بود که در جزیره بالی اندونزی زندگی می‌کرد و سرانجام روز شنبه در همین منطقه در سن ۶۴ سالگی درگذشت.

او در سال ۱۹۹۰ جایزه عکس خبری سال (World Press de la photo) را برای ثبت عکس مرد تانکی که به تنهایی در مقابل ستونی از ۱۷ تانک در خیابان ایستاده بود از آن خود کرد.

tiananmen-square-anniversary-01-file-gty-jef-190529_hpMain_4x3_1600

کول این عکس را اواخر سرکوب هفت هفته اعتراضات مردمی در چین گرفت که تعداد کشته‌های آن صدها یا هزاران نفر تخمین زده شد. تانک من به یکی از تاثیرگذارترین عکس‌های قرن بیستم تبدیل شد؛ اما تا سال‌ها به دلیل سانسور در چین ناشناخته بود.

عکاسان دیگری نیز این صحنه را ثبت کردند. از جمله جف ویدنر (Jeff Widener) عکاس خبرگزاری آسویشتدپرس که این لحظه را از بالکن هتل محل اقامتش ثبت کرد و جایزه عکاسی خبری پولیتزر (Pulitzer) را به خود اختصاص داد.

 

هنرهای تجسمی عکاس مرد تانکی چارلی کول
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین