کد خبر: 40358 A

برگزار کنندگان نمایشگاه مجسمه توت‌عنخ‌آمون می‌گویند نمایش این اثر موفق شده رکورد بازدید در سراسر فرانسه را در یک روز بشکند.

ایران آرت: اخیرا یک نمایشگاه در پاریس میزبان فرعون مشهور مصری؛ توت عنخ آمون بود. این نمایشگاه که با انتشار یک فیلم درباره این فرعون مصری همراه بود، رکورد جدیدی ثبت کرد و 1.42 بازدید کننده به تماشای توت عنخ آمون نشستند.

به گزارش انتخاب، برگزار کنندکان این نمایشگاه می گویند این نمایش فرعون مصری موفق شد رکورد بازدید در سراسر فرانسه را در یک روز بشکند. جالب است بدانید رکورد پیشین در سال 1967  توسط یکی دیگر از نمایشگاههای توت عنخ آمون ثبت شده بود که با عنوان "نمایشگاه قرن" برگزار شد و 1.24 میلیون نفر برای دیدن توت عنخ آمون صف کشیدند.

البته توت عنخ آمون در لندن نیز رکورد قابل توجهی دارد و در سال 1972 حدود  1.6 میلیون نفر در موزه بریتانیا را به خود جلب کرده است. بیش از 150 گنج از مقبره پادشاه از جمله 60 مورد که تاکنون مصر را ترک نکرده بودند برای این نمایشگاه جمع آوری شده اند. وزارت آثار باستانی مصر گفت که این بیشترین تعداد آثار باستانی توت عنخ آمون است که تاکنون قاهره را ترک کرده اند.

مصطفی وزیری ، دبیر کل وزارت آثار باستانی مصر گفت  این نمایشگاه سال آینده نیز به سیدنی می رود و عواید آن به ساخت موزه جدید جیزه کمک می کند. این نمایشگاه ها بسیار شگفت انگیز خواهند بود و سپس این آثار باستانی دوباره به مامن اصلی خود مصر باز می گردند.

6

این نمایشگاه دیدنی غول پیکر همچنین به مناسبت صدمین سالگرد کشف مقبره پسر فرعون توسط باستان شناس انگلیسی هاوارد کارتر در سال 1922 برپا شده است. موزه لوور نیز یکی از قطعات برتر متعلق به توت عنخ آمون خود را به نمایشگاه  پاریس قرض داد که شامل مجسمه آمون ، پادشاه خدایان و محافظ فرعون بوده است.

 

مجسمه تندیس توت عنخ آمون
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین