کد خبر: 40465 A

نتایج تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد که نابغه نقاشی جهان در میلان رنسانس هدف شوخی‌های دیگر هنرمندان بوده است.

ایران آرت: میزان هنرمندی و نبوغ لئوناردو داوینچی بر هیچ فردی در سراسر جهان پوشیده نیست، اما این هنرمند دوره رنسانس در روزگار خود مورد تمسخر هنرمندان دیگر قرار می گرفت.

به گزارش روزنامه گاردین، داوینچی جدای از مورد تحسین بودن به دلیل نبوغ خارق العاده اش، به خاطر موهای قرمز رنگ غیرمعمولش مسخره می شد.

اگرچه کارهای این هنرمند بزرگ ایتالیایی در زمان حیاتش از محبوبیت برخوردار بود، نتایج تحقیقی جدید در مورد وی که قرار است در کتابی منتشر شود، نشان می دهد که وی در میلان رنسانس هدف شوخی های شایعه آمیز بود.

به نقل از ایرنا، سیمون هوویت (Simon Hewitt) مولف این کتاب، از تصویری که در آلمان نگهداری می شود، رونمایی کرد. این تصویر، طرحی از داستان مصور یا کمیک استریپ مربوط به سال ۱۴۹۵ را نشان می دهد که گواهی بر مورد تمسخر قرار گرفتن داوینچی است.

در یکی از این تصاویر رنگی، یک کاتب موقرمز پشت میزی نشسته که معرف داوینچی است.

هوویت گفت که شناساندن لئوناردو به عنوان یک کاتب موقرمز، پدیده ای کاملا جدید است.

این تصاویر مصور در قالب نسخه ای خطی در برلین نگهداری می شود و تاکنون در مورد آن با هیچ پژوهشگر متخصص آثار داوینچی رایزنی و مشاوره  نشده است.

برخورداری از موهای قرمز رنگ در میلان سده پانزدهم، امر نادری بود که یک ویژگی غیرعادی تلقی می شد.

هوویت اینگونه تصور می کند که داوینچی از تبار مردمان تُرک بود که در اطراف دریای سیاه و شرق اروپا پراکنده بودند و موهای قرمز داشتند.

ابن سعید المغربی مورخ عرب سده سیزدهم این مردمان را سفید چرده، با چشمانی آبی و موهای موج دار و قرمز رنگ توصیف می کند.

سیمون هوویت، حواس پرتی داوینچی را دلیلی دیگر برای مورد تمسخر واقع شدنش عنوان کرده است.

داوینچی نقاش دوره رنسانس بود که در زمینه‌هایی چون مجسمه‌سازی، معماری، موسیقی، ریاضی، مهندسی، اختراعات، آناتومی، زمین‌شناسی و نویسندگی نیز فعالیت داشت.  

داوینچی لئوناردو داوینچی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین