کد خبر: 40477 A

توییت وزیر کشور فرانسه با فیلمی همراه است که مطلع آن با نمایش کار درخت زندگی ایرانی آغاز می شود

ایران آرت : موسسه تمدن های اسلامی فرانسه در لیون (IFCM)، با رونمایی از اثر درخت زندگی،کار دو هنر مند ایرانی افتتاح شد. در این مراسم مقامات بلند پایه فرانسه از جمله وزیر کشور و ... شهردار لیوان ،نمایندگان سفارت جمهوری اسلامی ایران و سفرای کشور های اسلامی حضور داشتند.

اثر  کانسپچوال آرت لیلا فرزانه و کامران افشار نادری با نام “درخت زندگی” با ابعاد چشمگیرش در ورودی این موسسه توجه و تحسین های بسیاری برانگیخت، آن سان که وزیر کشور فرانسه ،”کریستف کاستانر" توئیت خود در خصوص افتتاح این موسسه را با نمایش فیلمی از این اثر ایرانی همراه کرد.

وزیر کشور فرانسه در این توئیت نوشته است: “برای درک بهتر فرهنگ های اسلامی, باید به همگان اجازه داد تنوع دیدگاه در آن را متوجه شوند, و فضایی برای تبادل و اشتراک آن داشته باشند: IFCM می تواند پلی بین تمدن ها و فلسفه های آن باشد که به نوعی یک فرصت و یک موفقیت است.”

Christophe Castaner

این نوشتار با فیلمی همراه است که مطلع آن با نمایش کار درخت زندگی ایرانی آغاز می شود.

اثر درخت زندگی دو هنرمند ایرانی تنها اثری هنری است که اکنون در موسسه تمدن های اسلامی لیون نصب شده و در مواردی به عنوان نماد این موسسه نیز به کار رفته است.

اثر درخت زندگی پانلی از جنس کاشی منقوش دست ساز و فولاد آینه ای به ابعاد 9,50 در

3.50 است که توسط کامران افشار نادری و لیلا فرزانه و تیمی متشکل از هنرمندان، معماران، صنعتگران و مهندسان ایرانی در مدت یک سال و نیم کار بی وقفه تولید و در سال اصلی ورودی موسسه به طور دائم نصب شده است.

Christophe Castaner

درخت زندگی از جمله نماد های باستانی ایرانی و مرتبط با اسطوره درخت مقدس است که در قران و دیگر ادیان و تمدن های باستان نیز به آن اشاره شده است. درخت زندگی سمبول تولد، رشد، مرگ و تولد مجدد است و همه ادیان و تمدن ها می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

درخت زندگی، متشکل از 3500 قطعه کاشی دست ساز و مزین به نقوش خطاطی ایرانی در زمینه سبز و آبی است که بر اساس هندسه ایرانی موسوم به "سرمه دان کند"، به صورت معرق کنار هم چیده شده اند. بر روی کاشی ها 360 هرم چند وجهی نامنتظم متشکل از فولاد آینه ای (اینوکس) و کاشی کار شده اند. وجود آینه های برجسته موجب شده است که اثر نسبت به شرایط متغییر نور طبیعی، نور پردازی داخلی و افراد واکنش نشان دهد. بازدید کنندگانی که هنگام حرکت به اثر نگاه می کنند، به نظرشان می آید که برگهای درخت حرکت میکنند و از این رو درخت زندگی همواره زنده به نظر می رسد.

لیلا فرزانه سرامیست شناخته شده و کامران افشار نادری که دکترای معماری را از ایتالیا اخذ نموده و همواره هنر را از دریچه معماری پیگیری کرده است "درخت زندگی" را برای نصب در این مکان خلق کرده اند.

موسسه تمدن های اسلامی فرانسه با سرمایه گذاری هنگفت کشورهایی مانند عربستان، امارات، قطر… در لیون دایر شده است که به لطف ابتکار و خلاقیت این دو هنرمند ایرانی وروردی آن به نام ایران مزین خواهد ماند.

 

لینک توئیت وزیر کشور فرانسه

 

حجم ویدئو: 14.88M | زمان ویدئو: 00:00:44
فرانسه درخت زندگی لیلا فرزانه کامران افشار نادری IFCM کریستف کاستانر
نظرات خوانندگان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین