کد خبر: 41392 A

یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه آثار هنری لئوناردو داوینچی در حالی در موزه لوور برگزار می‌شود که حضور گران‌ترین نقاشی جهان یعنی "سالواتور موندی" در این نمایشگاه هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

ایران آرت: موزه لوور فرانسه بیش از ۱۶۰ تابلو نقاشی، مجسمه، نامه و طراحی‌های "‌لئوناردو داونیچی"‌ را برای برگزاری نمایشگاهی به مناسبت پانصدمین سالروز درگذشت این استاد چیره دست رنسانس جمع‌آوری کرده است.

در ماه‌های اخیر مسئله حاضر نبودن تابلو نقاشی "‌سالواتور موندی" منسوب به "‌داونیچی" در نمایشگاه بزرگ موزه لوور به دلیل شک و تردیدهایی درباره صحت اصالتش مطرح شد، اما رسانه‌های مختلف اخیرا  احتمال نمایش این اثر در  نمایشگاه بزرگداشت پانصدمین سالروز درگذشت این هنرمند را بار دیگر مطرح کردند.  با این حال مسئولان این موزه درخواست حضور این تابلو نقاشی را به مالک ناشناسش ارائه داده‌اند. یکی از مسئولان برگزاری این نمایشگاه بیان کرد :"این نمایشگاه به گونه‌ای برنامه‌ریزی نشده که برگزاری آن به حاضر بودن یا نبودن "سالواتور موندی" بستگی داشته باشد."

تابلو نقاشی "سالواتور موندی"‌(منجی عالم) در سال ۲۰۱۷ در حراجی کریستیز به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار فروخته شد. با اینکه اطلاعات دقیقی از صاحب اصلی این اثر در دست نیست اما رسانه‌های مختلف "محمد بن سلمان" را به عنوان مالک گرانترین تابلو نقاشی جهان معرفی کرده‌اند. 

61467225

به گزارش ایسنا، موزه لوور که خود مالک ۵ تابلو نقاشی و ۲۲ طراحی "لئوناردو داوینچی" است برای برگزاری این نمایشگاه در بیست و چهارم اکتبر، تعدادی از آثار این هنرمند را از برترین موزه‌ها و موسسه‌های هنری سراسر جهان همچون موزه‌های "واتیکان" و موزه متروپولیتن امانت گرفته است. ایتالیا نیز اخیرا با امانت دادن تعدادی از آثار هنری "داوینچی"‌ از جمله  طراحی "مرد ویترویوسی" به فرانسه موافقت کرد.

کارشناسان در تعیین تعداد آثار هنری منسوب به "‌لئوناردو داوینچی" اتفاق نظر ندارند؛ تعدای از کارشناسان معتقدند ۱۴ اثر و برخی  معتقدند ۱۷ اثر کنونی به هنرمند چیره‌دست ایتالیایی تعلق دارد.

 نمایش تابلوهای نقاشی این هنرمند با کمک امواج فروسرخ برای به تصویرکشیدن روش رنگ‌آمیزی "داوینچی" نیز  بخشی از برنامه‌های این نمایشگاه خواهد بود.

"مونالیزا" که به عنوان مشهورترین اثر داوینچی شناخته می‌شود، در جریان برگزاری این نمایشگاه در همان سالن همیشگی قرار خواهد داشت و به سالن برگزاری نمایشگاه منقل نخواهد شد چرا که این اثر هر روزه حدود ۳۰ هزار بازدیدکننده را به لوور می‌کشاند و در صورت انتقال اینتابلو به سالن نمایشگاه، بازدید علاقه‌مندان از دیگر آثار با مشکل مواجه خواهد شد. 

مسئولان این موزه امیدوارند، نمایشگاه بزرگ آثار"داوینچی" بتواند حداقل نیم میلیون بازدیدکننده را به لوور بکشاند. این نمایشگاه در تاریخ بیست و چهارم فوریه به کار خود خاتمه خواهد داد.

 

داوینچی موزه لوور لئوناردو داوینچی موزه لوور فرانسه سالواتور موندی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین