کد خبر: 42113 A

به رغم آگاهی رو به رشد درخصوص برابر نبودن سهم زنان برای نمایش آثارشان در موزه‌ها در مقایسه با مردان، این رقم در سطح بالایی همچنان نابرابر است.

ایران آرت: ۵۰ موزه در آمریکا برای سازماندهی برگزاری نمایشگاه‌های هنرمندان زن ائتلاف کردند تا با سلطه مردان بر تاریخ هنر این کشور مقابله کنند.

موزه "هامر" در لس آنجلس، موزه هنر آمریکایی "ویتنی" در نیویورک و مرکز هنری "والکر" در مینیاپلیس جزو ۵۰ موزه ای هستند که برای مشارکت در این پروژه اعلام آمادگی کرده اند.

دیکوئینزیو در این باره گفت: ما جلسات غیررسمی را آغاز کردیم و نحوه سازماندهی این طرح در سطح کشوری را مورد بررسی قرار دادیم.

این نمایشگاه ها که اکثرا پاییز ۲۰۲۰ آغاز به کار می کنند، با یکصدمین سالگرد اصلاحیه نوزدهم قانون اساسی آمریکا که در سال ۱۹۲۰ تصویب شد و به زنان حق رای داد، تطابق زمانی دارند.

نبود توازن جنسیتی در نمایش آثار در موزه‌های آمریکا

به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی آرت‌نت در شرح این گزارش نوشت که به رغم آگاهی رو به رشد درخصوص برابر نبودن سهم زنان برای نمایش آثارشان در موزه ها در مقایسه با مردان، این رقم در سطح بالایی همچنان نابرابر است.

طی دهه گذشته، سهم آثار زنان آمریکا در ۲۶ موزه مهم این کشور، ۱۱ درصد در بخش آثار سپرده شده و ۱۴ درصد در بخش نمایشگاه ها بوده است.

یافته‌های یک تحقیق نشان می‌دهد هنرمندان زن از سال ۲۰۰۸ به پیشرفت و موفقیت اندکی در ارائه آثار خود به موزه‌های آمریکا دست یافته‌اند.

به گفته جولیا هالپرین یکی از مولفان این تحقیق، نمایش آثار زنان از توجه بیشتری برخوردار شده، اما تعداد این آثار تغییر محسوسی نداشته است. در یک دهه گذشته، از مجموع ۲۶۰ هزار و ۴۷۰ اثر هنری سپرده شده به ۲۶ موزه اصلی در آمریکا، تنها ۲۹ هزار و ۲۴۷ اثر متعلق به زنان بوده است.

کارشناسان در این زمینه اتفاق نظر دارند که شاخص موفقیت هنرمندان زن، تعداد نمایشگاه های انفرادی و گروهی آنها نیست که اغلب با هزینه های پایین تری برگزار می شود، بلکه این امر با خرید مستقیم موزه ها از مجموعه های دائم شان مرتبط است.

در این مطالعه که با استناد به بیش از ۴۰ مصاحبه با متصدیان موزه ها، هنرمندان، مجموعه داران و دلالان تهیه شده است، چند دلیل برای نبود توازن جنسیتی وجود دارد. از جمله این دلایل، یکی وظیفه کمیته های موزه ها برای تهیه آثار هنرمندان نام‌آشنا و دیگری نگرانی از بابت تامین هزینه نمایش آثار هنرمندان زنی است که از پیشینه ای برای فروش آثار خود در حراجی ها برخوردار نیستند. همچنین تعصب و جانبداری مجموعه‌دارانی که آثار هنری را به موزه ها اهدا می کنند و سلطه مردان بر تاریخ هنر، از دیگر دلایل این امر به شمار می رود.

طبق اطلاعاتی که محققان گردآوری کردند، هنر ساخت دست زنان با رکود روبروست، حتی با وجودی که بازار حراج آثار هنری زنان از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸، بیش از دو برابر شده است. طبق داده های به دست آمده، این بازار ظرف یک دوره ده‌ساله، از ۲۳۰ میلیون دلار به ۵۹۵ میلیون دلار رسیده است.

 

موزه نمایشگاه گالری اثر هنری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین