کد خبر: 44774 A

مروری بر آثار و بزرگداشت

مروری بر آثار و بزرگداشت زنده یاد عنایت الله روغنچی عصر جمعه چهارم بهمن در گالری ایده آغاز به کار می کند.

ایران آرت : نمایشگاهی از آثار دیده نشده مرحوم عنایت الله روغنچی چهارم بهمن در گالری ایده افتتاح می شود

مرحوم عنایت الله روغنـچى از استادان مجسمه سازی و نقاشی، از نقاشان سبک قهوه خانه است. او دوره های آموزشی خود را در اروپا گذارند و عمر خود، بیش از هفتاد سال را به آفرینش هنر پرداخت.

از روغنچی آثار دیده نشده در زمینه نقاشی قهوه خانه به جا مانده است که عصر چهارم بهمن در گالری ایده به تماشا خواهد بود.

در این نمایشگاه، شش اثر دیده نشده از روغنچی رونمایی می شود. از ویژگی های این آثار می‌توان به ضرب قلم های قدرتمند استاد و همچنین سبک متمایز و منحصر بفرد ایشان در نقاشی قهوه خانه اشاره نمود که در کنار آثار مشابه در همین مکتب، می توان به جرات در رده ممتاز و متمایز از آثار دیگر هنرمندان هم رده ایشان، به شمار آورد.

برپایی این نمایشگاه که همراه با نشست تخصصی نیز خواهد بود از جمله فعالیت ها و رویکردهای گالری ایده است که در راستای توجه و تمرکز موسسه فرهنگی هنری ایده بر هویت ایرانی و هنرهای مردمی ایران برگزار می‌شود.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه به قلم آرش سلطانعلی؛ مدیر و موسس موسسه فرهنگی هنری ایده آمده است:" نقـاشى قهـوه خانه مى تواند حلقــه مفقوده هویت ایـرانى در دوران جدیـد آن باشد؛ جـایى که نقـاشان آن به جـاى پرداختـن به بازنـماییهاى عیـنى و طبـیعتگرایانه یا گرایـشهاى دیـگرى که از اندیـشه برمى آمـد، براى خلـق چیزى دست به قلم بردند که هویـت ایرانى در آن ریشه داشت و این ریشه ها چیزى نبود مگر آیینها، باورها و اسطوره هاى ایرانى که بخش عمده آنها از اشعار حماسى پارسى و بخشى دیگر از روایتهاى مـذهبى نشأت مى گرفت. نقاشى قهوه خانه، نوعى از نقـاشى است که مرکز توجه آن مردم کوچه و بازار و باورهاى آنان دربـاره هویت خودشان است؛ اسطوره ها و داستانسرایى هایى که به طرز رفتار، شیـوه زندگى و فرهنـگ همان جامعه شکل مى داد. نقاشان قـهوه خانه داستانها و حمـاسه هایى را روایت مى کردند که نقـاشى مـدرن از پرداختن به آنها سرباز مى زد. هنر قـهوه خانه هنرى مهجور است که از بطن مردم و زندگى آنها برآمده و بر چیـزهایى دست مى گذارد که کمـتر کسى از آنها سراغ مى گیرد؛ هنـرى متـعلق به نقاشانى که رویکردشان عامى شناخته مى شود و مخاطبانش عوام، مـردمى که ذهن و زنـدگى شان همچنان گرفتار موضوعاتى همچون خیر و شر، خدایان و پهلوانان و سرنوشت نیک و بد انسان ها است؛ آنها پرسش هایى اساسى دارند و همچون هنرمند مدرن، خود را محور عالم جدید تصور نمى کنند. على رغم ظاهر عوامانه این سبک، این امکان وجود دارد که بتوان به دلالت هاى عمیق انسان شناسانه در باب زندگى این نقاشان و مخاطبانشان دست یافت..."

همچنین به مناسب برگزاری این نمایشگاه موسسه فرهنگی هنری ایده به منظور بزرگداشت آن هنرمند فقید، اقدام به برگزاری نشست بررسی آثار آن مرحوم نموده است.

این نشست با گفتگوی کیانوش معتقدی با استاد هنرهای مردمی ایران، هادی سیف درباره نقاشی قهوه خانه و بررسی آثار استاد عنایت الله روغنچی در مورخ پنجشنبه سوم بهمن ماه از ساعت ۱۷ الی ۱۹ در سالن گالری ایده برگزار خواهد شد.  

این نمایشگاه تا هشتم بهمن ماه دایر است.

 

گالری ایده آرش سلطانعلی هادی سیف عنایت الله روغنچی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین