کد خبر: 47278 A

مژگان والی پور در سال ۱۳۷۱ نگارخانه والی را تاسیس کرد؛ گالری که در عرصه هنر مدرن و به ویژه نقاشی خط به تثبیت رسیده بود اما او در اتفاقی شایان توجه سال ۱۳۹۸ گالری والی را با یک تحول بنیادین روبرو کرد که جامعه تجسمی را به حیرت واداشت. این گفتگو رازهای این تغییر چشمگیر است که در سال ۹۸ زبانزد شد:

ایران آرت :مژگان والی پور مدیر گالری والی در گفت‌وگو با مریم درویش درباره وضعیت هنرهای تجسمی در سال ۹۸ گفت: امسال با بحران شدید اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مواجه بودیم و در همه جای دنیا اولین چیزی که در این شرایط لطمه می‌خورد هنر است، به ویژه در کشور ما که این فعالیت‌ها نوپا و ضعیف است، لطمه بیشتری خواهد دید. با همه اینها جامعه کوچک هنری ما تلاش می‌کند که مسیر خود را ادامه دهد و به نظر من همین یک موفقیت است. با وجود همه مشکلات اجتماعی و اقتصادی روند فعالیت‌های هنری در کشور ادامه داشته و این موضوع نشان‌دهنده آن است که با ایجاد کوچک‌ترین شرایط آرامش بخشی، این مسیر می‌تواند باقدرت زیاد ادامه پیدا کند.

او درباره فعالیت‌های گالری والی در سال ۹۸ گفت: گالری والی از نیمه دوم سال٩٧ با مدیریت ھنری فرین بنکدار و همکاری با مشاورین و کیوریتورھای باتجربه مانند پویا آریان پور، رویکرد خود را تغییر داد و با توجه به هنرمندان جوان و مدیاهایی از قبیل هنر رسانه‌ای فعالیت خود را ادامه داد.

خانم والی پور تاکید کرد: رویکرد قدیمی گالری والی بسیار خوب بود و مخاطب خاص خود را داشت، اما آن مخاطبان تقریباً اشباع شده بودند و همه چیز نمادی از تکرار بود. بخشی از بازدیدکنندگان گالری ما در طول این سال‌ها به مجموعه‌دار، گالری‌دار و... تبدیل شده و هرکدام به سراغ کار خود رفتند. ما به دنبال هنرمندان جدیدی بودیم که بتوانند تنوع در آثار و مخاطبان گالری ایجاد کنند اما نتوانستیم در آن سبک و سیاق گذشته کسی را پیدا کنیم. با آغاز رویکرد جدید فکر می‌کردم باید دو سال رنج زیادی بکشیم تا بتوانیم کار را به ثمر برسانیم اما اصلاً این‌طور نشد و بسیار زود به نتیجه رسیدیم. هنرمندان جوان با سبک جدید و استثنایی باعث شدند اتفاقات خوبی در گالری بیافتد و مخاطبان زیادی جذب شود.

مژگان والی‌پور ادامه داد: گالری والی در سال ١٣٩٨ با نمایشگاه گروهی به نام جنگجو که از آثار نقاشی پنج خانم جوان بود آغاز به کار کرد و با نمایش ده پرفورمنس در ده روز در دو اجرا با عنوان "متوالی" به کار خود پایان داد.

او توضیح داد: البته آخرین نمایشگاه امسال ما یک نمایشگاه انفرادی نقاشی بود که بنابر شرایط کنونی منتفی شد. سال ٩٨ را با ١١ نمایشگاه انفرادی و ٧ نمایشگاه گروهی و درمجموع با ١٨ نمایشگاه به پایان رساندیم.

خانم والی پور درباره بازدهی اقتصادی نمایشگاه‌های هنر جدید گفت: طبیعتاً بازدهی مالی آنها بسیار کم است، ضمن اینکه رویدادهایی مانند پرفورمنس اصولاً بازدهی مالی ندارد و فقط می‌تواند مخاطب جدید را وارد فضای گالری ما کند. اما با فروش آثار پیشکسوتان سعی می‌کنیم پول آنها را در این فضا وارد کنیم تا بتوانیم این روند را ادامه دهیم.

مژگان والی پور

مژگان والی پور درباره مهم‌ترین نمایشگاه‌های گالری والی در سال ۹۸ گفت: نمایشگاه‌های خوب زیادی داشتیم مانند نمایشگاه چیدمان لیلی عامری و نمایشگاه ویدئوآرت سیاوش حاتم که با استقبال فراوانی روبرو شدند. نمایشگاه پرفورمنس های متوالی در ده روز از زمستان با همکاری جامعه نیومدیا برگزار شد. شاید ایده آل این بود که گالری به مولتی‌مدیا آرت اختصاص پیدا می‌کرد، اما به دلیل تعداد کم این نوع هنرمندان و شرایط دشوار آماده‌سازی این نوع پروژه ها، در حال حاضر امکان برگزاری بیشتر این نوع نمایشگاه‌ها فراهم نیست. جالب است که موفق‌ترین نمایشگاه‌های ما از جھت استقبال مخاطب، نمایشگاه های مولتی‌مدیا است و فروش آنها هم نسبتاً خوب بوده است.

مژگان والی پور افزود: این پرفورمنس‌ها کاملا فضای فکری ما را دگرگون کرد. هنرمندان آکادمیک که بدون چشمداشت مالی با عشق، هنری را ارائه می‌دهند که منحصربه‌فرد و تحسین‌برانگیز است. برای مثال یک روز از این اجراها مختص هنرمندان اوتیسم و سندرم دان بود و این بچه‌ها با دو استاد راهنما فضا را تحت تأثیر حرکات و بازی‌های خود قرار داده بودند. ما در این ده روز در سکوت دیدیم و ستایش کردیم هنرمندانی را که کمتر به آنها توجه شده و کمتر وصف و نقدی از آنها شنیده‌ایم.

مژگان والی پور ادامه داد: یکی از بهترین دستاوردهای ما در سال ۹۸ شرکت در تیرآرت بود که نه تنها برای گالری والی، که برای خود تیرآرت هم جنبه متفاوتی در حضور گالری‌ها ایجاد کرد. غرفه ما به نمایش ١١ اثر مولتی‌مدیا اختصاص داشت و نکته مهم آن فروش ٧ اثر ویدئوآرت از هنرمندانی بود که برای اولین بار توسط گالری ما شناخته شدند. گالری والی یک حرکت معاصر را رقم زد که باعث شد بالاترین مخاطب در این رویداد متعلق به غرفه گالری ما باشد.

او درباره رویکرد گالری در سال ١٣٩٩ گفت: سال آینده کار را با جوانان با تجربه تر و دارای رزومه پررنگ‌تر ادامه می‌دهیم. معرفی و نمایش آثار هنرمندان گالری والی در خارج از ایران و قرار گرفتن در جایگاه درست آنھا از اهداف گالری در سال نو است. نخستین برنامه ما در سال جدید نمایشگاه انفرادی چیدمان و مجسمه‌های فاطمه مجیدی با عنوان "امنیت نرم" با کیوریتوری نگار نادری پور است که در صورت مناسب بودن شرایط کشور ٢٢ فروردین آغاز می‌شود. البته تصمیم داریم نمایشگاه‌های موفق‌تر گالری را در بعضی شهرهای ایران هم نمایش دهیم. همچنین برای اولین بار مسابقه‌ای در خصوص مولتی‌مدیا آرت اجرا خواهیم کرد.

 

گالری والی مژگان والی‌پور
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین