ایران آرت: برادران کانر و پاپاراتزی که از هنرمندان مدرن نامدار اروپا به شمار می‌روند به‌تازگی آثاری را در محلهٔ هنری دُبی اجرا کردند.

پاپاراتزی، هنرمند معروف متولّد گرجستان و ساکن قبرس، نخستین‌بار است که در خاورمیانه اثری اجرا می‌کند. او تنها یکی از پرشمار هنرمندان اروپایی است که برای اجرای تازه‌ترین آثارشان اخیرا راهی دبی می‌شوند.

به گزارش یورونیوز، او معتقد است که این نمایشگاه فرصت خوبی برایش بودده و می‌گوید: "اینجا با قبرس و آتن خیلی فرق دارد. من اینجا نوعی نقاشی دیواریِ نو اجرا می‌کنم که هنوز هم رگه‌هایی از دیوارنگاری در آن هست. من هرگز از اجرای کار خیابانی دست نمی‌کشم چون صدای هنر در خیابان خیلی بلند است."

نمونه‌های این هنر که پیشتر نوعی ویرانگری اماکن عمومی به شمار می‌رفت حالا در موزه‌ها نمایش داده می‌شود. اما با شیوع بیماری همه‌گیرِ کووید-۱۹ گالری‌ها و موزه‌ها هم مانند بسیاری دیگر از مراکز فرهنگی و تجاری یا بسته شده‌‌اند یا فعالیت‌شان محدود شده است.

آیا نمایشگاه‌های دیجیتالی می‌توانند با گالری‌های واقعی رقابت کنند؟

جاسپر هوپ، مدیر عامل پروسنیوم آرتس، یکی از گالری‌های هنری دُبی در این باره می‌گوید: "در این دوره مردم نمی‌خواهند از خانه بیرون بزنند، اما دل‌شان هم نمی‌خواهد از تماشای هنر بی‌بهره بمانند. می‌خواهند شاهد آفرینش آثار هنری تازه باشند. شخصا فکر می‌کنم بسیار مهم است که بدانیم خلاقیّت هنوز زنده است و ادامه دارد."

جاسپر هوپ امیدوار است و می گوید: "هنر بصری هم مانند اجرای موسیقی است، دلتان می‌خواهد وقتی دارد اجرا می‌شود شما آنجا باشید و وقتی نمی‌توانید باید راه دیگری پیدا کنید. اینجا هم ما از فناوری استفاده می‌کنیم و تا وقتی اوضاع دوباره عادی بشود، قطعات را آنلاین نمایش می‌دهیم."

در حالی که هنرمندان امیدوارند که اوضاع زودتر به حال عادی برگردد، تجارت هنر پشت درهای بسته و به شکل آنلاین جریان دارد.

 

نقاشی دیواری هنرمندان مشهور جهان در دبی/ فیلم

در حالی که هنرمندان امیدوارند که اوضاع زودتر به حال عادی برگردد، تجارت هنر پشت درهای بسته و به شکل آنلاین جریان دارد.

ارسال نظر