ایران آرت: "دختری با گوشواره مروارید" از آثار برجسته نقاش هلندی، یوهانس ورمیر است که به تنهایی یکی از پایه‌های ثابت "دوران طلایی هنر" در هلندِ قرن هفدهم میلادی است.

اکثر آثار ورمر پرتره‌هایی بود از طبقه معمولی و بورژوا در حین انجام کار یا زندگی روزمره که در میان بیش از ۴۰ اثر این نقاش هلندی، "دختری با گوشواره مروارید" تنها اثری است که با دیدی کلی شکل گرفته‌ است و هیچ گونه توجهی به حرفه، مکان و زمان در سیماشناسی مدل نشده‌ است. 

حدس‌ها برای شناسایی این دختر بسیار گسترده بوده و همه آنها به علت عدم وجود مشخصه‌ای ویژه در صورت، لباس یا حتی محیط، در حد حدس و گمان باقی‌ مانده‌ است. از این میان می‌توان به ماریا ورمر (دختر بزرگ یوهانس)، مدلینا ون رویژون (دختر دوست و حامی یوهانس، پیتر ون رویژون) و مدل گمنامی که در خانه ورمر به عنوان پیشخدمت کار می‌کرد، اشاره کرد. جدای از همه این تفاسیر، این اثر از معدود آثاری است که الهام بخش بسیاری از نویسندگان، نقاشان و فیلمسازان در قرن‌ها بعد از شکل گیری‌اش بوده‌است.

این اثر از سال ۱۹۰۲ در موزه مائریتشویس در شهر لاهه نگهداری می‌شود و ترمیم‌های متعددی بر روی آن صورت گرفته‌ است. در سال ۲۰۰۶، مردم هلند آن را به عنوان زیباترین نقاشی هلند برگزیدند.

در ویدئوی فوق با گویندگی نازنین اصفهان‌پور، به رازهای جالب تابلوی "دختری با گوشواره مروارید" و سایر آثار یوهانس ورمیر اشاره می‌شود.

 

 

 

ببینید: رازهای دختری با گوشواره مروارید/ تابلویی که به مونالیزا شمال معروف شد

این اثر که به "مونالیزای شمال" هم معروف است از سال ۱۹۰۲ در موزه مائریتشویس در شهر لاهه نگهداری می‌شود و ترمیم‌های متعددی بر روی آن صورت گرفته‌ است.

ارسال نظر