کد خبر: 49678 A

خبر خرید تابلوی جیغ توسط مالک باشگاه چلیسی به قیمت ۱۲۰ میلیون دلار تکذیب شد، اما عجیب نیست اگر این تابلو به مزایده گذاشته شود با قیمتی حتی بالاتر از آن چکش بخورد.

ایران آرت: روز گذشته خبری مبنی بر فروش تابلوی جیغ با قیمت ۱۲۰ میلیون دلار منتشر شد که باعث شد بسیاری آن را با قیمت انتقال کریستیانو رونالدو از تیم فوتبال رئال مادرید به تیم یوونتوس مقایسه کنند و بنویسند: "جیغ" از رونالدو باارزش‌تر و گران‌تر است. 

​به گزارش ایران‌آرت، در صورت تایید آن خبر، اثر ادوارد مونک پس از "سالواتور موندی" اثر لئوناردو داوینچی، دومین اثر گران‌قیمت تاریخ می‌شد، با این وجود این خبر امروز از سوی رسانه‌های خارجی تکذیب شد. 

امروز رسانه‌ها نوشتند: شایعه خرید تابلوی معروف "جیغ" از سوی رومن آبراموویچ، مالک متمول باشگاه چلسی تکذیب شد.پیش از این گفته شده بود آبراموویچ تابلوی معروف ادوارد مونک را با قیمت 120 میلیون دلار خریداری کرده است.

روز گذشته ایرنا نوشت؛ رسانه‌های روسیه گزارش دادند رومان آبراموویچ هفتمین مرد ثروتمند روسیه در یک حراجی، تابلوی جیغ را به قیمت تقریبی ۱۲۰ میلیون دلار خریده است. جیغ اثر ادوارد مونک هنرمند اکسپرسیونیست هلندی یکی از نقاشی‌های مشهور جهان و از عمیق‌ترین نمادهای هنری از تشویش روحی و اضطراب است. مونک با استفاده از رنگ لعابی و مداد شمعی از این نقاشی چهار نسخه متفاوت کشید.

تابلوی خریداری شده توسط آبرموویچ، یکی از این چهار نسخه اصلی و تنها نسخه‌ای است که در یک کلکسیون خصوصی قرار می‌گیرد. این مزایده در تاریخ دو مه (۱۳ اردیبهشت) در نیویورک انجام شد؛ قیمت پیشنهادی از ۵۰ میلیون دلار شروع شد و در عرض ۱۵ دقیقه تعداد شرکت‌کنندگان در مزایده از هفت نفر به یک نفر رسید. آبراموویچ به صورت ناشناس و تلفنی در این مزایده شرکت کرده بود.

این معامله یکی از گران‌ترین معاملات تاریخ برای خرید یک اثر هنری را رقم زد و خانه مزایده ساتبیز در نظر دارد تا پول حاصل را در ساخت یک موزه، هتل و مرکز هنری جدید در هلند سرمایه‌گذاری کند.

رکورد گرانترین اثر هنری به فروش رفته در تاریخ، در اختیار تابلو سالواتور موندی از لئوناردو داوینچی است که در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۴۵۰.۳ میلیون دلار به فروش رفت.

 

ادوارد مونک تابلوی جیغ
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین