کد خبر: 50040 A

سه اثر اورجینال بنکسی گرافیتی‌کار نام‌دار انگلیسی هفته آینده در یک حراجی در نیوزلند به فروش گذاشته می‌شود.

ایران آرت: روز ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر ۹۹) سه اثر حراجی گلف، وستون سوپر مار و قوطی سوپ از بنکسی در مرکز بین‌المللی هنر اوکلند به فروش گذاشته می‌شود. پیش‌بینی می‌شود هر کدام از این آثار بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار چکش بخورد.

به گفته ریچارد تامسون رئیس مرکز بین‌المللی هنر اوکلند، یک مجموعه‌دار نیوزلندی این سه اثر را در سال ۲۰۰۵ از مدیربرنامه‌های بنکسی خریده است.

تامسون می‌گوید: یکی از نسخه‌های قوطی سوپ حدود ۶۰ هزار دلار به فروش رفته است که نشان می‌دهد تقاضایی واقعی برای هنر بنکسی وجود دارد. وی احتمالا یکی از پرطرفدارترین هنرمندان خیابانی در جهان است.

 

به گزارش ایرنا، حراجی گلف (۲۰۰۳) یکی از اولین آثار بنکسی است که وی در آن تصویر ایستادگی یک مرد در برابر تانک‌های میدان تیان‌آن‌من که به عنوان یکی از نمادهای تاریخی اعتراض سیاسی شناخته می‌شود، را به فراخور نقد از فرهنگ مصرف‌گرایی تغییر داده است.

بنکسی در وستون سوپر مار یک شهروند سالخورده را تصویر می‌کند که روی نیمکتی کز کرده و به هیچ وجه متوجه خطر ارّه دیسکی که به او نزدیک می‌شود، نیست. این ارّه نمادی از مرگ است که بر حیات فانی تک‌تک انسان‌ها سایه انداخته بدون این که متوجه آن باشند. 

این هنرمند انگلیسی در قوطی سوپ نیز با ارائه پاستیشی از قوطی‌های سوپ کمپبل اندی وارهول، نماد فراوانی پس از وقوع جنگ جهانی در آمریکا را به نشانی از کاهش هزینه‌ها در قرن بیست و یکم تبدیل می‌کند.

 

بنکسی یکی از مشهورترین هنرمندان خیابانی در جهان است که آثارش معمولا به موضوعاتی چون مباحث سیاسی، نقد جنگ، کاپیتالیسم، تزویر و طمع می‌پردازند. صفحه این هنرمند انگلیسی با ۶.۵ میلیون دنبال‌کننده، یکی از محبوب‌ترین صفحات اینستاگرام است.

 

بنکسی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین