کد خبر: 50223 A

پرتره‌ای که جنتیله بلینی از سلطان محمد فاتح کشیده است در یک حراجی با قیمت بیش از یک میلیون دلار به فروش رسید.

ایران آرت: اواسط ماه ژوئن حراج کریستیز در لندن تابلویی از پرتره سلطان محمد دوم، هفتمین سلطان امپراتوری عثمانی به مزایده گذاشت. مبلغ تخمین زده شده برای فروش این اثر معادل ۴۰۰هزار-۶۰۰ هزار پوند (۵۰۶ هزار- ۷۵۰ هزار دلار) بود.

به گزارش ایران‌آرت، این اثر یک تابلو رنگ روغن به ابعاد ۳۳.۴ در ۴۵.۴ سانتی متر است که روز ۲۵ ژوئن به مبلغ ۱،۱۷۲،۸۰۳ دلار به فروش رفت.

به نقل از ایندیپندنت، همان روز شهردار شهر استانبول، اکرم امام‌اوغلو در توییتی از حساب کاربری خود اعلام کرد که این نقاشی قرن پانزدهم میلادی را در یک حراج زنده توسط شهرداری خریداری کرده است و بی‌صبرانه منتظر رسیدن این اثر هنری به استانبول است.

سلطان محمد دوم به دلیل فتح قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ میلادی و تبدیل آن شهر به پایتخت خود به سلطان محمد فاتح لقب گرفت. محمد فاتح به شعر، هنر و فرهنگ علاقه بسیار داشت و هنرمندان بسیاری را از ادیان و شهرهای مختلف دنیا به استانبول دعوت کرده بود.

یکی از این هنرمندان جنتیله بلینی بود که در زمان خود یکی از چیره‌ دست‌ترین نقاشان ونیز به شمار می‌رفت. او در سال ۱۴۷۹ به درخواست سلطان محمد فاتح و دستور حاکم ونیز به دربار عثمانی در استانبول رفت. پرتره‌ای که در حراج کریستیز به مزایده گذاشته شده اثرهمان هنرمند ونیزی است.

 

نقاشی داوینچی پرتره نقاش
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین