کد خبر: 50662 A

مارک رویدن به جرم تلاش برای سرقت منشور فرمان کبیر و خسارت به محفظه محل نگهداری و نمایش آن به زندان محکوم شد.

ایران آرت: مردی که برای سرقت یک نسخه بی ارزش و کپی از اثر "مگنا کارتا" (فرمان کبیر، متعلق به شاه جان به سال ۱۲۱۵ میلادی) از کلیسای جامع سالیزبری کرده بود، متحمل ۴ سال حبس شد.

مارک رویدن در اکتبر سال ۲۰۱۸ مجهز به یک چکش، دستکش و عینک ایمنی، با دستکاری کردن سیستم دوربین امنیتی و از کار انداختن آلارم و زنگ هشدار آتش‌سوزی، زمینه را برای شکستن محفظه نمایش اسناد داخل کلیسا و سرقت آن فراهم کرد.  

به گزارش فارس، پس از اینکه به محفظه محل نگهداری و نمایش اسناد حمله برد، چند نفر از کارکنان، دو گردشگر آمریکایی و کارکنان کلیسا و چند سنگ‌تراش سارق را دنبال کردند و توانستند او را در محوطه‌های بیرونی گیر بیاندازند.

سرانجام  "مارک رویدن" اهل کانتربری، از سوی دادگاه سلطنتی به اتهام تلاش برای سرقت و ایراد خسارت به محفظه نمایش اسناد که ۱۵ هزار پوند صرف مرمّت آن شده بود، مجرم شناخته شد.

این سارق در مصاحبه‌ای که از قبل پاسخ‌ها را آماده کرده بود گفت که او به اصالت نسخه سند کلیسای جامع "مگنا کارتا" شک داشته است.

2

"نیکولاس کوتر" وکیل مدافع این سارق گفت که او در سال ۱۹۹۱ تصادف شدیدی داشته که باعث شده به مغزش آسیب برسد و همین باعث شده که دادگاه برای وی حکم حمایت مالی و نیاز به سرپرست صادر کند.

وی گفت: او به فردی وابسته و معتاد به الکل و هروئین تبدیل شده است. او فردی دلسوز، مهربان و اهل کمک به مردم است اما گرفتار پلیدی اعتیاد است.

"ریچارد پارکس"، قاضی دادگاه گفت ، این اسناد دارای اهمیت عظیم تاریخی برای کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر است که سنت های دموکراتیک ما را به اشتراک می گذارند.

قاضی از واکنش شجاعانه بازدیدکنندگان و کارکنان کلیسا ازجمله دو گردشگر به نام‌های "متیو" و "الکسیس دلکِیمبر" اهل لوئیزیانا برای دستگیری این سارق قدردانی کرد.

3

قاضی همچنین به کلانتری منطقه دستور داد تا مبلغ ۱ هزار پوند به آقای دلکِیمبر و ۵۰۰ پوند به آقای گری پرایس کارمند کلیسا پاداش بدهد.

سند "مگنا کارتای" کلیسای جامع به سال ۱۲۱۵ میلادی و دوران پادشاهی "شاه جان" و بارون‌های "رانیمد" بازمی‌گردد.

 

 

سرقت اثر هنری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین