کد خبر: 50719 A

داود رشیدی متولد ۲۵ تیرماه ۱۳۱۲ بود که سال‌ها در عرصه کارگردانی تئاتر و بازیگری فعالیت کرد.

ایران آرت: احترام برومند تعدادی از عکس‌های دیده‌نشده زنده‌یاد داود رشیدی را در سال‌روز تولد این هنرمند به موزه سینما اهدا کرد.

به گزارش ایسنا، داود رشیدی متولد ۲۵ تیرماه ۱۳۱۲ بود که سال‌ها در عرصه کارگردانی تئاتر و بازیگری فعالیت کرد.

او که شهریور سال ۹۵ به دلیل ایست قلبی در منزل درگذشت، دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود و از جمله نمایش‌هایی که اجرا کرده می‌توان به "در انتظار گودو"، "ریچارد سوم"، "پیروزی در شیکاگو"، "منهای دو" و "آقای اشمیت کیه؟ " اشاره کرد و فیلم‌های سینمایی "کندو"، "خانه عنکبوت"، "گل‌های داودی"، "کمال‌الملک"، "ملاقات با طوطی"، "زمهریر" و سریال‌های "آوای فاخته"، "هزار دستان"،‌"گل پامچال" و "تنهاترین سردار" تنها بخشی از آثار او هستند.

در چهار سال گذشته، همزمان با سالگرد درگذشت این بازیگر مراسمی به نام جایزه داود رشیدی توسط خانواده این هنرمند برگزار شده که امسال به دلیل شرایط کرونایی قرار است این مراسم مجازی و بدون تجمع برگزار شود.

اخیرا گنجینه این هنرمند با حضور خانواده او در موزه سینمای ایران رونمایی و جوایز، اسناد، مدارک، یادگاری‌ها و وسایل شخصی داود رشیدی توسط همسرش احترام برومند به موزه سینمای ایران اهدا شد.

بخشی از این اقلام شامل تندیس خانه سینما، تندیس بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، گواهینامه درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یادمان پانزدهمین جشن خانه سینما، تندیس دهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی، لوح دیپلم افتخار از سازمان میراث، مدال عبدالحسین نوشین، کتاب کاپیتن قراگز از آثار ترجمه‌شده داود رشیدی و جلال ستاری، تندیس چوبی بزرگداشت هنرمند داود رشیدی در فرهنگسرای استاد شهریار، کارت خانه سینما (انجمن بازیگران)، کارت انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران، کارت عضویت طلایی انجمن بازیگران سینمای ایران، حکم استخدامی داود رشیدی در سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران در سال ۱۳۵۲ و تمبر اختصاصی داود رشیدی می‌شود.

 

 

داوود رشیدی احترام برومند
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین