کد خبر: 52380 A

سرزمین آتال عنوان نمایشگاه قادر منصوری ست که این روزها در گالری ویستا با نقد و تحلیل های متفاوت روبرو شده است؛نمایشگاهی که امروز تعطیل است اما فردا و پس فردا فرصت تماشا دارید

ایران آرت: دکتر بهنام کامرانی،هنرمند تصویری و استاد دانشگاه هنر درباره آثار این نمایشگاه و مجموعه قادر منصوری نوشته است:" طبیعت در نقاشى‌هاى قادر منصورى وجهى شاعرانه و حماسى میابد. او با دریافتى محیطى، عصاره ى غروب و ستاره‌هاى شبانه و شهرهاى دور و درخت و کوه و تپه‌ها را در تصعیدى شهودى به نقاشى مى‌کشاند. براى او نور‌ها و عناصر طبیعى، به مانند یادمان‌هایى طبیعى جلوه مى‌کنند که با دریافتى نئو رمانتیک ثبت مى‌شوند.‌ بى‌شک این جلوه‌هایى تازه در نقاشى معاصر ایران است که باید به نظاره‌شان ایستاد."

قادر منصوری

مریم درویش در هنرآنلاین نوشته است نمایشگاه آثار قادر منصوری با عنوان "سرزمین آتال" در گالری ویستا برپاست. قادری در این تابلوها به نمایش طبیعت به عنوان محلی برای زندگی و حیات انسان پرداخته است. اگرچه عناصر طبیعی بخش غالب تابلوها را تشکیل می‌دهند اما در گوشه و کنار آنها نشانه‌هایی از زندگی انسان هم به چشم می‌آید و فضایی روستایی را برای مخاطب تداعی می‌کند.

نخستین چیزی که توجه بیننده را به خود جلب می‌کند نورپردازی آثار است. فضای تاریک و غبارآلودی که در همه تابلوها وجود دارد، ساعات نخستین شب را تداعی می‌کند و همین تیرگی باعث می‌شود همه‌چیز در هاله‌ای از ابهام فرو رود. در این تصاویر هیچ مرزی میان درخت و کلبه و آسمان نیست و همه عناصر با رنگ‌ها و بافت‌هایی یکسان به تصویر کشیده شده‌اند. به‌این‌ترتیب یکپارچگی و هماهنگی کاملی میان آنها وجود دارد که در نور روز چنین چیزی ممکن نیست.

این فضای خیال‌انگیز و مبهم با حضور نورهای موضعی تشدید می‌شوند. نور مصنوعی که از پنجره خانه‌ای بیرون می‌آید و تنها نقطه روشن در یک وسعت تاریک است، یا نورهای طبیعی که به صورت درخشش ستارگان آسمان یا نور کمرنگ غروب خورشید در خط افق دیده می‌شوند، چشم بیننده را به سوی خود می‌کشند.

قادر منصوری

اما نحوه نمایش عناصر طبیعی در این مناظر گاه به‌گونه‌ای است که فضایی فرا واقع‌گرایانه به وجود می‌آورد. لکه‌های نورانی روی تنه درخت، حجمی عظیم و غیرطبیعی که روی زمین قرار دارد و انسان و دام‌ها در کنار آن دیده می‌شوند، یا انبوه فرم‌های نامشخص کوچکی که در فضا معلق هستند، جلوه‌هایی از بازی ذهنی هستند که در این آثار دیده می‌شود.

نمایشگاه آثار قادر منصوری ۱۴ تا ۲۴ شهریور در گالری ویستا به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم، پلاک ۱۱ میزبان هنردوستان است.

 

گالری ویستا قادر منصوری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین