کد خبر: 53504 A

از این عکس که پرتره‌ای از یک دختر افغان چشم سبز است به عنوان مونا لیزای قرن بیست و یکم یاد می‌شود.

ایران آرت: تصویر مشهور "دختر افغان" که توسط استیو مک‌ کوری گرفته شده به عنوان گرانترین عکس تاریخ حراجی های لهستان لقب گرفت.

به نقل از فرست نیوز، عکس پرطرفدار و مشهور "دختر افغان" که توسط استیو مک‌کوری عکاس آمریکایی گرفته شده ‌است، در یک خانه حراج در لهستان به قیمت ۲۸۳ هزار زلوتی (واحد پول لهستان) معادل ۷۰ هزار دلار فروخته شد این میزان قیمت به عنوان گران‌ترین عکس فروخته ‌شده در تاریخ حراج لهستان لقب گرفت.

از این عکس که پرتره‌ای از یک دختر افغان چشم سبز است به عنوان مونا لیزای قرن بیست و یکم یاد می شود.

آن گونه که صبا نوشته استیو مک‌کوری سال ۱۹۸۴ تصویر دختری از اهالی افغانستان با نام شربت گله را که در آن زمان ۱۲ ساله بود و در کمپ آواره های افعانستان در پاکستان زندگی می کرد به ثبت رساند، این عکس بعدها به یکی از شاخص ترین تصاویر روی جلد مجله نشنال جئوگرافیک بدل شد.

بعد از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۲ شربت گله که سالها هیچ نشانی از او وجود نداشت توسط یک گروه اعزامی ازسوی مجله نشنال جئوگرافیک پیدا شد.

عکس‌های خانه استیو کاشان

جالب است بدانید خرداد ماه سال گذشته خانه استیو در شهر کاشان افتتاح شده است.

خانه استیو به ابتکار حسین فرمانی مجموعه دار بزرگ عکس و مدیر گروه فرمانی مستقر در لس آنجلس، که مجموعه ای کم نظیر از عکس های استیو مک کوری را در اختیار دارد دایر شده است.

در افتتاحیه خانه استیو، عکس های این هنرمند بین المللی ارائه شد که اتفاقا پرتره دختر افغان هم در آن میان می درخشید.

خانه استیو که توسط حسن روشن بخت و حسین روشن بخت مدیریت می شود به تازگی پلاک طلایی بنای ارزشمند دریافت کرده و به یکی از مکان های پر بازدید شهر توریستی کاشان بدل شده است.

 

 

عکاسی استیو مک کوری دختر افغان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین