کد خبر: 54169 A

مرمت غیراصولی یک مجسمه‌ در نمای ساختمانی قرن بیستمی در اسپانیا خبرساز شد.

ایران آرت: خرابکاری‌ در حوزه ترمیم آثار تاریخی کشور اسپانیا که در سالهای اخیر بارها تیتر رسانه‌ها شده بود، بار دیگر خبرساز شد.

این بار توجهات جهانی به مجسمه‌ای جلب شده که زمانی شمایل انسانی داشت اما پس از یک ترمیم غیرحرفه‌ای حالا بیشتر به یک شخصیت کارتونی شباهت دارد تا انسان. این مجسمه بخشی از نمای یک ساختمان اداری در استان پالنسیای اسپانیا بود که به قرن بیستم تعلق دارد و ساکنانش چند سال پیش تصمیم به ترمیم آن گرفتند.

آنتونیو کپل (Antonio Capel) از هنرمندان بومی پالنسیا اولین کسی بود که با انتشار عکس این مجسمه در صفحه فیس‌بوک خود توجهات جهانی را به آن جلب کرد.

کپل در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره گفت: غافلگیر شدم. چگونه توانستند چنین کاری کنند؟ این خرابکاری دستکم به ۱۰ سال قبل برمی‌گردد و ما تازه از آن مطلع شدیم.  

ایرنا نوشت ترمیم مضحک این مجسمه خاطره خرابکاری‌های گذشته در حوزه ترمیم میراث هنری اسپانیا را زنده کرد. اوایل تابستان خبری از یک مجموعه‌دار خصوصی در والنسیا منتشر شد که در ازای تمیز کردن تابلوی لقاح مطهر مبلغ یک هزار و ۲۰۰ یورو به یک ترمیم‌کننده مبلمان پرداخته بود اما نتیجه کار خشم وی را برانگیخت. این تابلو پس از دو بار تلاش، نابود و به اثر کاملا متفاوتی تبدیل شده بود.  

هشت سال پیش نیز اتفاقی مشابه که برای نقاشی عیسی مسیح اثر الیاس گارسیا مارتینز نقاش اسپانیایی افتاد، تیتر رسانه‌ها شد. در این ماجرا، سیسیلیا خیمه‌نز از اعضای ۸۱ ساله کلیسایی در شهر بورخای اسپانیا از سر خیرخواهی تصمیم به مرمت این نقاشی قرن نوزدهمی گرفت که بخش‌هایی از آن به دلیل رطوبت از بین رفته بودند.

این بانوی اسپانیایی که پیش‌تر در تن‌پوش مسیح تغییراتی ایجاد کرده بود این بار تصمیم گرفت در چهره وی نیز دست ببرد. نتیجه این دستکاری‌ها چیزی شد که به نقاشی اصلی هیچ شباهتی نداشت. این ماجرا با واکنش گسترده کاربران در فضای مجازی روبه‌رو شد. 

سال گذشته نیز مرمت غیرحرفه‌ای مجسمه قرن شانزدهمی سنت جورج و اژدها در شمال اسپانیا، افتضاح دیگری را در این حوزه به بار آورد.

 

هنرمند اثر هنری آرتیست آنتونیو کپل
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین