کد خبر: 54460 A

با هدف آشنایی بیشتر با یان ماتیکو نقاش چیره‌دست لهستانی، شاهکاری از این هنرمند برای نخستین‌بار در بریتانیا به نمایش گذاشته می‌شود.

ایران آرت: یان ماتیکو نقاش چیره‌دست لهستانی قرن نوزدهم بود که بیشتر در کشور خودش شناخته می‌شود؛ حالا مسوولان گالری ملی در لندن قصد دارند یکی از تابلوهای مشهور این هنرمند را برای نخستین‌ بار در بریتانیا به نمایش بگذارند.

به نقل از گاردین تابلو نقاشی سه‌متری "کوپرنیک ستاره‌شناس" یکی از شاهکارهای "ماتیکو" است که "نیکلاس کوپرنیک" ستاره‌شناس مشهور قرن شانزدهم را به تصویر می‌کشد.

گالری ملی لندن اعلام کرده است این اثر را در بهار آینده با هدف معرفی "ماتیکو" به مردم بریتانیا به نمایش می‌گذارد.

ایسنا نوشت به گفته مسوولان گالری ملی لندن، "یان ماتیکو" را برای به تصویرکشیدن وقایع تاریخی مهم لهستان بیشتر به عنوان نقاش ملی لهستان می‌شناسند.

دانشگاه یاگیلونیا در کراکوف، خانه این تابلو نقاشی است و به ندرت برای نمایش در مکان دیگری از آن خارج می‌شود.

این تابلو نقاشی به پاس دستاوردهای بزرگ این ستاره‌شناس از جمله تغییر نگرش‌های پیشین درباره منظومه شمسی خلق شده است.

در این تابلو "کوپرنیک" در حالی که بر روی سقف خانه‌اش زانو زده و با معبود خود درباره اکتشاف جدیدش صحبت می‌کند، دیده می‌شود.

این نقاشی زمانی به نمایش گذاشته شد که تردیدهایی درباره ملیت این ستاره‌شناس مطرح شده بود. یکی از اهداف تابلو نقاشی "ماتیکو" مشخص کردن ملیت "کوپرنیک" به عنوان یک لهستانی است.

در ابتدا قرار بود این تابلو نقاشی در تابستان امسال در گالری لندن به نمایش گذاشته شود اما محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا تاریخ برگزاری این نمایشگاه را به تعویق انداخت.

 

نقاشی هنرهای تجسمی نقاش
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین