کد خبر: 55427 A

پرتقال یکی از سوژه‌های جالب برای نقاشان بزرگ جهان بوده و آثار متعددی خلق شده است که پرتقال در آنها دیده می‌شود.

ایران آرت: دانه‌های سفید برف که از آسمان فرود می‌آیند، منظره سفیدرنگ شهر یا حتی عطر پرتقال سوژه تابلوهای نقاشی مختلف هنرمندان نامدار تاریخ بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، برف و سرما شاید نخستین ویژگی‌هایی باشند که با فکر کردن به زمستان در ذهن تداعی می‌شوند، اما زمستان برای شما چه عطری دارد؟ شاید عطر پوست پرتقال.


"کودکی با پرتقال"
 

کودکی که در این تابلو نقاشی می‌بینید "رائول لورت" است؛ فرزند دوساله‌ یک نجار در شهر "اور سور اواز" جایی که "ون‌گوگ" مدتی را در آن ساکن بود. "وینسنت ون‌گوگ" تابلو نقاشی "کودکی با پرتقال" را در سال ۱۸۹۰ نقاشی کرد. این هنرمند در جولای همان سال درگذشت.


"طبیعت بی‌جان پرتقال و لیمو در کنار دستکش آبی"
 

"ون‌گوگ" تابلو نقاشی "طبیعت بی‌جان پرتقال و لیمو در کنار دستکش آبی" را در سال ۱۸۸۹ و کمی پس از مرخص شدن از بیمارستان نقاشی کرده بود.


"پرتره دختر جوان با یک پرتقال"
 

"لی‌لا کابوت پِری" نقاش آمریکایی در بین سال‌های ۱۸۹۸ تا ۱۹۰۱ به ژاپن نقل مکان کرد. "کابوت پری" در آن جا این فرصت را داشت که درباره هنر ژاپنی به طور مفصل مطالعه کند. او در زمان سکونتش در ژاپن حدود ۸۰ تابلو نقاشی خلق کرد که "پرتره دختر جوان با یک پرتقال" هم یکی از آن‌هاست.


"دختر روستایی درحال پوست کندن پرتقال"
 

"مری کسات" دیگر نقاش آمریکایی در سال ۱۸۷۴ به پاریس نقل مکان کرد و در آنجا کارگاه خودش را ساخت. سبک نقاشی او امپرسیونیسم بود. این هنرمند در سال "دختر روستایی در حال پوست کندن پرتقال" را در سال ۱۸۷۵ نقاشی کرد.


"پرتقال فروش"
 

"جوزف فارکوسن" در "ادینبرگ" متولد شد و بیشتر برای خلق تابلوهای نقاشی از منظره‌های اسکاتلند و حیوانات شهرت دارد. او چندین تابستان را در پاریس جایی که به تمرین نقاشی کردن مشغول بود گذراند و در سال ۱۸۸۵ به آفریقای شمالی سفر کرد؛ تجربه‌ای که شاید الهام‌بخش تابلو نقاشی "پرتقال فروش" بوده است.


"پرتقال فروش"

 

"خواکین سورولا" نقاش اسپانیایی در سال ۱۸۹۰ به مادرید نقل مکان کرد و در آن شهر زمان بیشتری را صرف خلق تابلوهای نقاشی بزرگ با مضامین اسطوره‌ای، اجتماعی و شرقی کرد. این تابلوها بعدها در اروپا و ایالات‌متحده به نمایش گذاشته شدند. "سورولا" تابلو نقاشی "پرتقال فروش" را در سال ۱۸۹۱ خلق کرد.


"دختر پیزایی با سبدی از پرتقال و لیمو"

 

"پیر آگوست کوت" نقاش فرانسوی را به عنوان مظهر هنر آکادمیک می‌شناسند. "الکساندر کابانل" و "ویلیام ادولف بوگرو" از اساتید "کوت" بودند. حوالی ۱۸۷۰ میلادی اوج شهرت و محبوبیت "کوت" بود. او "دختر پیزایی با سبدی از پرتقال و لیمو" را در سال ۱۸۷۱ نقاشی کرد.


"زنی یهودی که پرتقال می‌فروشد"

 

"الکساندر گیریمسکی" نقاش لهستانی تابلو نقاشی "زنی یهودی که پرتقال می‌فروشد" را در سال ۱۸۸۱ خلق کرد. او همین زن را در تابلو نقاشی تحت عنوان "زن یهودی که لیمو می‌فروشد" نیز نقاشی کرده بود. در دوران جنگ جهانی دوم نازی‌ها تابلو نقاشی پرتقال را از یک فروشگاه دزدیدند و در سال ۲۰۱۱ بود که این اثر به لهستان بازگردانده شد. دولت لهستان در آن سال این تابلو نقاشی را از یک مجموعه‌دار خصوصی آلمانی خرید.

نقاشی هنرهای تجسمی اثر هنری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین