کد خبر: 55959 A

مطالعه روی 360 مجموعه‌دار از سه بازار مختلف ایالات متحده، انگلیس و هنگ‌کنگ نشان داد با وجود بحران ویروس کرونا، 92 درصد از مجموعه‌داران در شش‌ماهه اول سال 2020 یک اثر هنری خریداری کرده‌اند و اکثریت در طول شش ماه گذشته بیش از صد هزار دلار برای هنر هزینه کرده‌اند و 59 درصد از آنها معتقدند بیماری همه‌گیر کووید‌19 علاقه آنها به جمع‌آوری آثار هنری را افزایش داده است.

ایران آرت: دلارام عسگری در شرق نوشت : بازار جهانی هنر سالانه 67 میلیارد دلار درآمد دارد و در کنار بازار سهام و بازار مسکن در سال‌های اخیر رشد مداوم داشته است. اما برخلاف برخی بازارهای دیگر، پاندمی کووید‌19 تأثیر اقتصادی کمتری بر بازار هنر داشته است. بازار جهانی هنر به اندازه‌ای که برخی توقع داشتند، تحت تأثیر پاندمی قرار نگرفته است.

براساس گزارشی که در ماه سپتامبر ازسوی آرت‌بازل و یو‌بی‌اس منتشر شد، بیماری همه‌گیر ویروس کرونا میزان فروش در گالری‌های تجاری- تخصصی در هنر مدرن و معاصر را در نیمه اول سال 2020 به‌طور متوسط 36 درصد کاهش داده است.

این گزارش نتیجه تحقیق روی مجموعه‌داران با خالص دارایی بالا در سه بازار اصلی هنر شامل آمریکا، انگلستان و هنگ‌کنگ (چین)، ‌با تمرکز ویژه بر اینکه چگونه بحران ویروس کرونا تعاملات آنها با گالری‌های هنری را تغییر داده است و بر‌اساس پاسخ‌های 795 گالری در بخش هنر مدرن و معاصر، به نمایندگی از 60 بازار ملی مختلف، در همه سطوح گردش‌های مالی با عنوان «تأثیر کووید‌19 در بخش گالری‌ها»، توسط اقتصاددان فرهنگی مشهور دکتر کلر مک اندرو نوشته شده است که اولین نظرسنجی عمده درباره چگونگی تأثیر پاندمی بر فروشندگان هنر جهان است.

به نقل از خانم مک اندرو، «این یک امر بزرگ و جهانی است». او افزود این چالش «بسیار بزرگ‌تر» از آخرین بحران مالی (در سال 2008) بوده است. خانم مک اندرو همچنین گفت: «فروش در نهایت بهبود خواهد یافت، اما من نگران تأثیر آن بر اشتغال هستم». اما او افزود «بازار تکان خواهد خورد».

بیش از 90 درصد گالری‌های مورد بررسی در شش ماه اول سال محل‌های کار خود را به‌طور موقت تعطیل کرده‌اند. نمایندگی‌های فروش همچنین با لغو نمایشگاه‌های هنری بین‌المللی مهم مانند آرت‌بازل هنگ‌کنگ، آرت‌بازل سوئیس و فریز نیویورک به‌صورت فیزیکی مواجه شده و هر سه رویداد به فرمت فقط آنلاین و دارای اتاق‌های نمایش مجازی تبدیل شده‌اند.

در این گزارش آمده است که درصد کاهش فروش گالری‌ها مشابه آنچه در بخش کالاهای لوکس از ژانویه تا ژوئن تجربه شده، بوده است.

این گزارش همچنین نشان داد که یک‌سوم گالری‌ها در زمان بحران ویروس کرونا کوچک‌سازی شده‌اند. به‌طور میانگین یک نفر از چهار کارمند یا از کار معلق یا اخراج شده‌اند.

در این گزارش رقمی از تعداد گالری‌هایی که به‌طور دائمی تعطیل شده‌اند، ارائه نشده است؛ اما پیش‌بینی می‌کند گالری‌های بیشتری ممکن است قبل از پایان سال در معرض خطر تعطیلی قرار گرفته و این موضوع در سال 2021 می‌تواند به‌طور گسترده ضررهای درخور توجهی برای اقتصاد هنر ایجاد کند.

با توجه به اینکه 93 درصد گالری‌ها از ژانویه تا ژوئیه سال 2020 بسته بوده‌اند و مجموعه‌داران بین‌المللی نیز قادر به سفر به نمایشگاه‌ها و آرتفرها نیستند، در نیمه اول 2020 فروش گالری‌ها به میزان 36 درصد کاهش داشته است، با وجود این، فروش گالری‌ها ادامه یافته و اتکای بیشتری به معاملات آنلاین داشته‌اند.

در‌حالی‌که سال گذشته (2019)، معاملات آنلاین 10 درصد از کل فروش در گالری‌های مورد بررسی را نشان می‌داد، بر اساس این گزارش، در نیمه اول سال 2020، این رقم به 37 درصد رسیده است. نبود رویدادهای فیزیکی مانند آرتفرها در سال جاری موجب کاهش سهم از فروش این بستر از میزان 46 درصد از فروش کل در سال 2019 به 16درصد در نیمه اول سال 2020 شده است.

85 درصد از مجموعه‌داران مورد مطالعه از آرتفرهای آنلاین بازدید کرده‌اند و 40 درصد از طریق آنها، آثار خریداری کرده‌اند. از نگاه خریداران شفافیت و امکان دیدن و مقایسه‌کردن قیمت‌ها یکی از ارزشمندترین ویژگی‌های این انجمن‌های دیجیتالی بوده است؛ ولی به تکرار تجربه نمایشگاه‌های فیزیکی نزدیک نشده و 70 درصد گالری‌ها فروش حضوری را ترجیح داده‌اند.

استفان فریدمن، فروشنده مستقر در لندن و بنیان‌گذار گالری استفان فریدمن گفت: «فروش ما 20 تا 30 درصد کاهش دارد». آقای فریدمن گفت که او یک‌سوم از 25 کارمند خود را معلق کرده است، اما قصد ندارد کسی را اخراج کند. قبل از پاندمی کرونا، فروش آنلاین 15 تا 20 درصد از تجارت وی را شامل می‌شد، ولی در حال حاضر به 70 درصد رسیده که تقریبا یک‌سوم آن از ارائه در نمایشگاه‌های آنلاین حاصل شده است.

این تحلیل همچنین در مقایسه با سال 2019 در 72 درصد از گالری‌های مورد بررسی افزایش محتوای آنلاین ارائه‌شده از‌طریق وب‌سایت‌ها و دیگر کانال‌های آنلاین آنها را نشان می‌دهد؛ در‌حالی‌که فعالیت در رسانه‌های اجتماعی توسط آنها 69 درصد افزایش یافته است و حدود نیمی از گالری‌های مورد بررسی از اتاق‌های نمایش آنلاین به‌طور موفقیت‌آمیز استفاده کرده‌اند. 87 درصد مجموعه‌داران مورد مطالعه نیز از اتاق‌های نمایش آنلاین دیدن کرده‌اند و 41 درصد از این بستر برای خرید اثر هنری استفاده کرده‌اند.

تأثیرات پاندمی همچنین باعث بروز تغییر درخور‌توجهی در استراتژی‌های فعلی و آینده گالری‌ها و همچنین اولویت‌های آنها شده است. گالری‌ها گزارش دادند که اولویت‌های اصلی آنها در سال 2019 برگزاری آرتفرها بوده است؛ ولی استراتژی فعلی آنها برگزاری نمایشگاه برای هنرمندان و گسترش دامنه جغرافیایی مشتریان است و اولویت‌های آنها به‌طور شایان توجهی در نیمه اول سال 2020 به تلاش برای افزایش فروش آنلاین، کاهش هزینه‌ها برای حفظ سودآوری و حفظ روابط با مشتریان فعلی، تغییر یافته که برای بقای آنها حیاتی است.

مطالعه روی 360 مجموعه‌دار از سه بازار مختلف ایالات متحده، انگلیس و هنگ‌کنگ نشان داد با وجود بحران ویروس کرونا، 92 درصد از مجموعه‌داران در شش‌ماهه اول سال 2020 یک اثر هنری خریداری کرده‌اند و اکثریت در طول شش ماه گذشته بیش از صد هزار دلار برای هنر هزینه کرده‌اند و 59 درصد از آنها معتقدند بیماری همه‌گیر کووید‌19 علاقه آنها به جمع‌آوری آثار هنری را افزایش داده است.

کندس ورث، مشاور مستقر در نیویورک و متخصص در هنر معاصر گفت: «به نظر 92 درصد یک عدد بزرگ است. مجموعه‌داران به‌صورت آنلاین خرید می‌کردند و در تمام تابستان با گالری‌ها قرار ملاقات می‌گذاشتند. مردم در خانه گیر کرده‌اند، بی‌حوصله هستند و پول خود را صرف هنر می‌کنند».

آقای فریدمن گفت: «من درباره آینده احساس مثبتی دارم. ما در حال برنامه‌ریزی بلندمدت هستیم، اما پیش‌بینی می‌کنیم وقفه‌ای دو‌ساله در تجارت خود داشته باشیم».

کلر مک اندرو نیز گفت: «بازار هنر اغلب در برابر وقایع فضای اقتصادی و سیاسی مقاومت نشان داده است، اما بحران جهانی ویروس کرونا در سال 2020 بازار هنر و به‌ویژه بخش گالری‌ها را با بزرگ‌ترین چالش آنها تاکنون روبه‌رو کرده است و علی‌رغم یافتن راه‌هایی برای ادامه تجارت آنلاین، بیماری همه‌گیر کرونا تأثیر عمیقی بر این کسب‌وکارها داشته و خواهد داشت. در کنار این تأثیرات منفی، بحران‌ها می‌توانند زمان‌های منحصر‌به‌فردی نیز باشند برای تجدید ساختار و نوآوری در بازارها. این مطالعه اولین تلاش برای بهبود پاسخ‌دهی به تأثیر بحران کووید‌19، درک استراتژی‌های انجام‌شده و تغییراتی است که در طول زمان و در بخش‌های مختلف بازار هنر ایجاد خواهد شد».

منابع:

https://www.artbasel.com/signin?redirect=/covid-19-survey

https://www.nytimes.com/2020/09/09/arts/design/gallery-sales-art-market-virus.html?referringSource=articleShare

https://www.brinknews.com/the-pandemic-hasnt-greatly-affected-the-global-art-market-but-the-blm-movement-has/

درآمد بازار جهانی هنر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین