کد خبر: 56629 A

در اولین ساعات چهارشنبه گذشته، نقاشی از دیوار سالن آرایش بریده شد تا به یک کلکسیونر آثار هنری در اسکس برسد.

ایران آرت: وقتی تصویر دختری با هولاهوپ یا حلقه بازی روی دیوار نقش بست، شهر ناتینگهام با بدترین شرایط کرونا و آمار بالای مبتلایان دست و پنجه نرم می‌کرد. آنطور که یکی از ساکنان محل می‌گوید "ما به چیزی مثل این نقاشی نیاز داشتیم."

جای تعجب ندارد که ناپدید شدن این نقاشی برای مردم شهر چندان اتفاق جالبی نبود. بنکسی از مشهورترین هنرمندان خیابانی در جهان است و آثارش بر دیوار خانه‌ها و مغازه‌ها شانسی است که نصیب همه نمی‌شود.

در اولین ساعات چهارشنبه گذشته، نقاشی از دیوار سالن آرایش بریده شد تا به یک کلکسیونر آثار هنری در اسکس برسد.

به گزارش بی‌بی‌سی، جان برندلر، صاحب یک گالری در اسکس بریتانیا که یک مبلغ شش رقمی برای این کار بنکسی پرداخته، می‌گوید می‌خواهد از این اثر حفاظت کند.

2

 

مردم محل می‌دانند که صاحب ساختمان اجازه داشته نقاشی را بفروشد اما به نظر آنها یک چیز ویژه از محله کم شده است.

یان کلیتون مهندس ۴۵ ساله می‌گوید که این نقاشی در روزهای قرنطینه ناشی از کرونا نقطه روشنی برای شهر بوده است. "چیزی که ناتینگهام می‌توانست به آن افتخار کند."

"فکر نکنم کسی پیروز ماجرا باشد. نه شخص خریدار، نه کسی که آن را فروخت، نه شهرداری که ظاهرا متوجه نشد چه چیزی را از دست داده است."

بنکسی به مخالفت با جریان سرمایه‌داری و حمایت از طبقه کارگر مشهور است.

آثار او با نگاه تیز و منتقدانه‌اش باعث افزایش ارزش خانه و دیوارهایی شده که او روی آنها نقاشی کرده است. البته کسی هویت واقعی این دیوارنگار را نمی‌داند.

در جریان همه‌گیری کرونا و فشار بر سیستم بهداشتی درمانی بریتانیا او یک نقاشی جدید کشید و آن را به بیمارستانی در جنوب انگلستان فرستاد تا حراج کند و پولش را صرف نظام خدمات درمانی کند.

3

لورا راجر، یکی دیگر از ساکنان شهر می‌گوید که به نظرش فروش نقاشی کاری "نفرت‌انگیز" بوده است. "جای این اثر دیوار شهر است نه گالری. باید همانجا می‌ماند. انگار سرمایه‌داری به جان ما افتاده است."

خانم راجر می‌گوید این نقاشی یکی از مشخصه‌های منطقه‌ای بود که فقیر و محروم است. وجود نقاشی برای مردم ارزش داشت.

خریدار اثر که چند کار دیگر بنکسی را هم دارد گفته واکنش مردم شهر او را متاثر کرده است. او به دیوید پیتام خبرنگار بی‌بی‌سی گفته تا کنون با این حجم ایمیل انتقادی مواجه نشده بوده است. او می‌گوید قصدش از خرید نقاشی حفاظت از آن بوده که در نم و رطوبت در حال خراب شدن بوده است.

آقای برندلر می‌گوید ناتینگهام فرصت این را داشت که نقاشی را بخرد.

سخنگوی صاحب ساختمان که فروشنده اثر بوده گفته تلاش داشته‌اند که نقاشی را به شهر هدیه بدهند اما جدا کردن آن از دیوار برای نهادهای محلی هزینه‌بر بوده است.

چندی پیش بنکسی با فروش آثارش بر روی دیوارهای شهر بریستول، یک کشتی به نام لوییس میشل برای نجات پناهجویان گرفتار در دریای مدیترانه خرید. بنکسی سه سال پیش هم برای کمک به اقتصاد منطقه یک هتل در کرانه غربی رود اردن تاسیس کرد.

او برخی از شناخته‌شده‌ترین آثار خود را بر دیواری خلق کرده که سرزمین‌های فلسطینی را از اسرائیل و مناطق فلسطینی جدا می‌کند.

 

بنکسی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین