کد خبر: 57052 A

لیلی گلستان اعلام کرد گالری گلستان تا شهریور ۱۴۰۰ هیچ نمایشگاه حضوری برگزار نمی‌کند و پیشنهاد او به همکارانش در شرایط فعلی برگزاری نمایشگاه‌های آنلاین است.

ایران آرت: لیلی گلستان مدیر گالری گلستان گفت: حال هنرهای تجسمی در سال ۹۹ خیلی بد بود. تقریباً همه گالری‌ها تعطیل بودند و تک و توک گالری‌هایی که باز کردند هم خیلی از این کار راضی نبودند. نه تماشاچی آن‌چنانی داشتند و نه فروش آن‌چنانی.

وی افزود: برای هنرمندان هم سال سختی بود. به هر حال هنرمندان آدم‌های اداری نیستند که ماهانه حقوق داشته باشند، بلکه اغلب آن‌ها زندگی‌شان از طریق فروش کارها و یا برگزاری کلاس می‌چرخد که هیچ‌کدام این اتفاق‌ها نیفتاد. نه نمایشگاه گذاشتند و نه توانستند کلاس داشته باشند. البته بعضی‌ها کلاس‌های آنلاین برگزار کردند که خیلی موفق بود.

این گالری‌دار و مترجم ادامه داد: به هر حال کرونا یک اتفاق عجیب جهان‌شمول است و فقط مختص ایران نیست. هنرمندان حتماً راضی به این شرایط نیستند و حتماً امکانات و شرایط زندگی‌شان خیلی سخت‌تر شده است ولی چاره‌ای نیست و باید تحمل کنیم تا ببینیم آخرش چه می‌شود.

لیلی گلستان درباره تجربه نمایشگاه‌های آنلاین گالری گلستان اظهار داشت: من در خرداد ۹۹ فکر کردم که نمایشگاه‌ها را به صورت آنلاین برگزار کنم. خودم چندان با فضای مجازی آشنا نبودم و با ناامیدی مطلق این کار را کردم اما فکر کردم که امتحانش ضرر ندارد. بعد دیدم که چقدر تجربه موفقی است. اگر ما این نمایشگاه‌ها را در گالری می‌گذاشتیم یک سوم فروش نمایشگاه‌های آنلاین را داشتیم.

گلستان تأکید کرد: فروش‌مان فوق‌العاده و بسیار دور از انتظار بود. خیلی از فروش‌هایمان به خارج از کشور بود. وقتی نمایشگاه به صورت آنلاین برگزار می‌شود همه دنیا می‌توانند تو را ببینند، و دیدند و خریدند و این برای من خیلی جذاب و غیر قابل باور بود که ما این همه کار به خارج از کشور هم فروختیم. تا به حال هر چه نمایشگاه‌ گذاشته‌ایم فروش‌مان تقریباً ۳-۴ برابر فروش نمایشگاه در گالری بوده است.

مدیر گالری گلستان در پاسخ به این سؤال که رویکرد هنرمندان نسبت به نمایشگاه‌های آنلاین چیست، توضیح داد: هنرمندان هم در ابتدا با یک خرده شک و تردید می‌آمدند اما وقتی دیدند که ما داریم خیلی خوب می‌فروشیم آنها هم اشتیاق پیدا کردند که نمایشگاه آنلاین بگذارند. در نمایشگاه آقای آرمان یعقوب‌پور تقریباً همه آثار را فروختیم و یا در نمایشگاه آقای فربد مرشدزاده ۲۵ اثر فروختیم. همین‌جور داریم می‎‌فروشیم و این خیلی برای من جذاب است. من فکر می‌کنم هنرمندانی که در گالری گلستان نمایشگاه انلاین گذاشته‌اند خیلی راضی هستند.

این گالری‌دار باسابقه افزود: من به همه همکارانم پیشنهاد کردم که نمایشگاه‌تان را به صورت آنلاین برگزار کنید. نمی‌دانم که این کار را کرده‌اند یا نه و اگر کرده‌اند موفق بوده‌اند یا نه، اما به خیلی از همکاران گالری‌دار گفتم که اگر این کار را کنید خیلی موفق خواهید بود. درست است که کار خیلی سخت‌تری است و کار بیشتری از ما می‌برد ولی استقبالی که می‌شود خستگی‌مان را در می‌کند.

لیلی گلستان گفت: گالری گلستان از ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ تا به امروز هیچ نمایشگاهی را به صورت حضوری برگزار نکرده است و فکر نمی‌کنم تا آخر تابستان هم گالری را باز کنیم. بیخودی بیایم گالری را باز کنم و کسی نیاید تماشا کند؟ من به این عادت ندارم. پس این کار را نخواهم کرد. آنلاین‌مان خیلی موفق است. بنابراین آنلاین را تا آخر تابستان ادامه می‌دهیم تا ببینیم کرونا با ما می‌خواهد چه‌کار کند. اگر کرونا برود آن‌وقت گالری را باز می‌کنیم.

مدیر گالری گلستان در خصوص برنامه‌های پیش روی این گالری در سال ۱۴۰۰ نیز بیان کرد: گالری گلستان تا ۱۵ تیر ۱۴۰۰، هر ۲۰ روز به یک هنرمند اختصاص پیدا می‌کند. این هنرمندان کسانی هستند که قبلاً از ما وقت نمایشگاه حضوری گرفته بودند و نتوانسته بودند نمایشگاه حضوری برگزار کنند و ما تصمیم گرفتیم نمایشگاه‌شان را به جای یک هفته، ۲۰ روزه و به صورت آنلاین برگزار کنیم. الآن هم یک سری رزرو داریم که فکر می‌کنم به آن‌ها هم تا آخر شهریور وقت برگزاری نمایشگاه برسد. بنابراین گالری گلستان تا شهریور ۱۴۰۰ با نمایشگاه‌های آنلاین به کار خود ادامه می‌دهد

 

لیلی گلستان گالری گلستان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین