کد خبر: 57315 A

تابلوی "مینوتور در دریا" اثر بهمن محصص با قیمت یک میلیون پوند در حراجی ساتبیز لندن به فروش رسید تا رکورد گران‌قیمت‌ترین اثر بهمن محصص در یک حراجی را به خود اختصاص دهد.

ایران آرت: "مینوتور در دریا" (۱۹۷۷) اثر بهمن محصص نقاش سرشناس ایرانی در میان ده‌ها اثر از نقاشان دوره رنسانس به بعد از جمله آثاری از پابلو پیکاسو و ادوارد مونک در حراجی ساتبیز لندن به حراج گذاشته شد که با قیمت فوق‌العاده یک میلیون پوند به فروش رسید. 

این تابلو که ایران آرت مطابق قوانین از ارائه تصویر کل اثر معذور است صاحب عنوان گران‌قیمت‌ترین تابلوی بهمن محصص در حراجی‌های بین‌المللی شد. "مینوتور در دریا" حدود نیم میلیون دلار قیمت‌گذاری شده بود و انتظار می‌رفت بین ۵۰۰ تا ۶۳۰ هزار دلار فروخته شود اما در نهایت با قیمت یک میلیون و هفت هزار پوند معادل حدود ۱/۴ میلیون دلار به فروش رسید.

حراجی ساتبیز تابلوی "مینوتور در دریا" را یکی از بهترین آثار بهمن محصص دانسته و نوشته این اثر به طور مشترک در اختیار بنیاد محصص و خانواده ایتالیایی برونی قرار داشته و توسط آنها به حراج گذاشته شده است.

این اثر در ابعاد ۱۵۰/۵ در ۲۰۰/۵ سانتی‌متر خلق شده و به دو زبان فارسی و انگلیسی توسط بهمن محصص امضاء شده است.

123

مینوتور یک هیولای افسانه‌ای یونان باستان است که با خوردن گوشت و خون جوانان یونان زنده بود. نیمی انسان و نیمی گاو شاخدار است، با پایی قطع شده و از ریشه کنده شده. 

محصص آثار متعددی تحت عنوان مینوتور از خود به جا گذاشته است که از میان آنها می توان به مینوتور و کودکان، مینوتور نشسته بر ساحل و مینوتور در حال مرگ اشاره کرد. او همچنین مینوتورهایی در قالب مجسمه خلق کرده است که از این گروه می توان از مینوتور نشسته و نی لبک نواز نام برد. 

بهمن محصص نقاش، مجسمه‌ساز و مترجم پیشروی ایرانی بود که نقاشی‌های آوانگارد وی از آثار معتبر نقاشی مدرن ایران محسوب می‌شود. محصص که برخی از او به عنوان پیکاسوی ایرانی یاد می‌کنند ۶ مرداد ۱۳۸۹ در رم ایتالیا از دنیا رفت.

 

بهمن محصص حراجی ساتبیز
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین