کد خبر: 58297 A

پس از فروش خیرکننده هفته پیش اثری از بیپل در NFT به ارزش 69.3 میلیون دلار در حراج کریستیز اکنون نگاهها به ساتبیز و کاری از خانم یا آقای پک، هنرمند ناشناس است که آثار هنری‌اش را در فضای دیجیتال خلق می کند و به عنوان یکی از پیشروان عرصۀ هنر دیجیتال، آثارش جلوۀ حقیقی ندارند.

ایران آرت : کلکسیون جدید پک با عنوان «قابل شستشو» در حراجی ساتبیز چکش می‌خورد. 

 این اثر به خانم یا آقای پک، هنرمند ناشناس تعلق دارد که آثار هنری‌اش را در فضای دیجیتالی خلق می کند و به عنوان یکی از پیشروان عرصۀ هنر دیجیتال، آثارش جلوۀ حقیقی ندارند.

برای خرید اثر این هنرمند خریدار تنها یک فایل دریافت می‌کند و امکان داشتن آن فقط در فضای وب وجود دارد.

این درست برخلاف تصور کلکسیونرهای آثار هنری است که در رقابت حقیقی برای یک نقاشی، عکس یا مجسمه در مقابل پرداخت پول قابل لمس، اثر هنری قابل لمس دریافت می‌کردند، با روی کار آمدن ارزهای دیجیتالی- نظیر بیت کوین – پک، نیز یک گام در آینده و یک گام در زمان کنونی گذاشته و با استفاده از فضای مجازی، شبکه اینترنت، قدرت نرم‌افزارها و هوش مصنوعی اثر هنری خود را خلق می‌کند.

حراجی ساتبیز آثار هنری مجازی و غیر قابل لمس هنرمند پیشرو « پک» را در نخستین همکاری خود با NFT – سازمان ارائه کننده سند مالکیت فضا و اجسام مجازی از جمله آثار هنری مجازی و دیجیتالی– چکش می‌زند.

این هنرمند، کلکسیون جدید خود با عنوان «قابل شستشو» را زیر نظر NFT توسط پلتفرم دیجیتالی نیفتی(Nifty Gateway) را برای همکاری با ساتبیز در روز 12 آوریل ارائه خواهد داد.

این حراج در همان پلتفرمی صورت می‌گیرد که چندی پیش نیز زیر نظر سازمان اسناد مالکیت آثار دیجیتالی، اثر هنرمندانی نظیر بیپِل و گریمز را به فروش رسانده است.

فروش «مجموعه قابل شستشو»، که قرار است طی سه روز انجام شود، شامل نسخه‌های باز خواهد بود، که در آن چندین مجموعه‌دار می‌توانند به صورت هم‌زمان سکه‌های ضرب شده دیجیتالی 500 دلاری برای دریافت حق مالکیت این مجموعه را خریداری کنند.

 پک، شش اثر دیگر را نیز در روزهای آینده ارائه خواهد نمودکه شامل دو اثر منحصربه‌فرد است که در حراجی با کیوریتوری ماکس مور، متخصص هنر معاصر ساتبیز به فروش می‌رسد. 

 سخنگوی رسانه‌ای ساتبیز گفته است: توزیع این آثار عملیاتی خواهد بود و نیز تجربه تازه‌ای از همکاری میان ساتبیز و این هنرمند است. با این گونه از ترازهای جدید کار کردن، من انتظار دارم از نظر تعریف متوسط و ایجاد ارزش، نقش مهم فرهنگی‌ در روایت دنیای دیجیتال برای دنیای سنتی داشته باشد. 

در ادامه این اعلامیه درج شده است شور و شوق ان‌اف‌تی توسط حراج کریستیز که اثری از بیپل را هفته گذشته به ارزش 69.3 میلیون دلار فروخته است، بیشتر نیز شده است.

هم‌زمان شرکت فیلیپس نیز اعلام کرد به زودی یک اثر از مد داگ جونز هنرمند دیجیتالی را به صورت ان‌اف‌تی ارائه خواهد کرد. همچنین هنرمندان گروه تراشۀ آبی، مانند دیمین هرست و اورس فیشر نیز اعلام کردند آثار ان‌اف‌تی خود را به زودی ارائه می‌کنند. این فروش‌ها اغلب حاصل همکاری‌های غیر معمول میان هنرمندان تراشۀ آبی، بازیگران بازار هنر و چهره های دنیای فناوری است. 

پک، یک کریپتو_هنرمند است ( واژه ای جدید بر گرفته از کریپتوکارانسی به معنای رمز-ارز) که اغلب کارهایش دارای اشکال هندسی متحرک هستند و در دهه گذشته در دنیای هنرِ رمزنگاری، طرفداران زیادی را پیدا کرده است.

 

حراج ساتبیز NFT
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین