کد خبر: 59299 A

کتاب «گزیده آثار حمیدرضا اندرز»، مجموعه‌ی نقاشی‌ها و طراحی‌ها از سوی انتشارات خط و طرح که مدیریت آن را نویسنده و محقق هنری توکا ملکی به عهده دارد، منتشر شد. این چهارمین کتاب این نشر نوپاست که گویا به موضوع هنر تمرکز دارد.

ایران آرت:  کتاب گزیده آثار حمیدرضا اندرز در برگیرنده‌ی گزیده‌ای از آثار نقاشی و طراحی این هنرمند از ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۹، به همراه مقالاتی از رویین پاکباز، مهدی حسینی، هلیا دارابی و احمدرضا نوری است.

حمیدرضا اندرز متولد سال ۱۳۴۹، در رشته نقاشی از هنرستان هنرهای زیبای تهران دیپلم گرفت (۱۳۶۹) و دوره‌ی لیسانس همین رشته را در دانشگاه آزاد گذراند (۱۳۷۵). 

برای اولین بار در سال ۱۳۷۵ اثری از او در نمایشگاه گروهی گالری برگ به نمایش درآمد و از آن پس آثارش در چندین نمایشگاه گروهی دیگر در ایران، امارات، لبنان و امریکا به تماشا درآمده است. 

اندرز اولین نمایشگاه انفرادی خود را در سال ۱۳۸۹ در گالری نار برپا کرد و در سال ۱۴۰۰ نیز نقاشی‌ها و طراحی‌هایش همزمان با انتشار کتابی از او در گالری شیرین به نمایش درآمد.

حمید رضا اندرز در انتشارات خط و طرح

رویین پاکباز، تاریخ‌نگار هنر می‌نویسد: «حمیدرضا اندرز در زمره‌ی هنرمندانی است که به تعبیری با چشم نیمه‌باز به جهان می‌نگرند اما تجربه‌ی بصری‌اش را با زبانی خاص بیان می‌کند. در دنیای تصویری او نور و سایه به سطوح دوبعدی تیره/روشن بدل شده‌اند، ابرهای آسمان به لکه‌های سفید تقلیل یافته‌اند، میوه‌ها و درختان حجم و وزن‌شان را از دست داده‌اند و در فضایی خالی و ساکن معلقند، پدیداری همزمان چیزهای دور و نزدیک هرگونه توهم عمق را زایل کرده است. اندرز در گرایش از محونمایی چیزهای واقعی به انتزاع شکل و رنگ در ترکیب‌بندی‌های سنجیده، بر اعتبار زیبایی‌شناسانه‌ی نقاشی‌اش افزوده است».

حمید رضا اندرز در انتشارات خط و طرح

کتاب «گزیده آثار حمیدرضا اندرز» دو زبانه (فارسی و انگلیسی) در قطع خشتی در ۱۵۶ صفحه‌ی گلاسه با تیراژ ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۳۵۰ هزار تومان از سوی انتشارات خط و طرح روانه‌ی بازار نشر شده است.

خانم توکا ملکی در انتشارات خط و طرح پیش از این کتاب های گفتگو با پری ملکی، هنر ایران و در جستجوی سفال ایران هر دو ترجمه شده توسط کیانوش معتقدی را به زیور طبع آراسته بود.

 

 

رویین پاکباز انتشارات خط و طرح توکا ملکی حمیدرضا اندرز
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین