کد خبر: 61571 A

محمد گلستانی معروف به علی گلستانه، نقاش ایرانی درگذشت.

ایران آرت : آیدین آغداشلو، استاد نقاش و هنرشناس در صفحه اینستاگرام خود با تایید این خبر نوشته است: علی گلستانه، یکی از دو یار سال‌های جوانی من، و یکی از بزرگ‌ترین نقاشان معاصر ایران - اگر نگوییم بزرگ‌ترین - بامداد امروز به خاطر اثرات بیماری همه‌گیر کرونا درگذشت. جای او در فرهنگ ایران، و در قلب من، برای همیشه خالی خواهد ماند.

علی گلستانه

لیلی گلستان،مدیر گالری گلستان و مترجم شناخته شده هم به این فقدان دردناک واکنش نشان داد و در صفحه شخصی اش در اینستاگرام نوشت: چی بگم؟چی بگم ؟ انگار این مرگ ولمون نمیکنه . علی نازنین هم رفت .هیچی ندارم که بگم . گریه امونم نمیده .....

علی گلستانه

گفتنی ست محمد گلستانی معروف به علی گلستانه، در سال ۱۳۱۹ در تهران متولد شد. گلستانه آموزش نقاشی را در نوجوانی نزد اصغر پتگر آغاز کرد. برای تحصیلات مقدماتی به دبیرستان جم قلهک رفت و در آن‌جا با آیدین اغداشلو و عباس کیارستمی هم‌کلاس شد. او در سال ۱۳۳۸ دیپلمش را گرفت و همراه آن دو به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت.

 خصیصه‌ مهمی که گلستانه در آثارش، به‌خصوص در مناظر به‌دست آورد به تصویر درآوردن تفاوت اقلیم و آب‌وهوا در کارهایش بود؛ به‌طور مشخص در تصاویر او از مناظر شهر یزد می‌توان گرمی و خشکی هوا و آفتاب داغ را کاملا احساس کرد یا در مناظر اسپانیای او آب‌وهوای معتدل مدیترانه را لمس کرد. 

 پرتره و پیکره‌ انسان نیز همواره از اصلی‌ترین دغدغه‌های علی گلستانه بود. او با به تصویر درآوردن تک‌چهره‌هایی از دوستان و اطرافیانش، چون فروغ فرخزاد (شاعر)، لیلی گلستان (گالری‌دار)، پرویز ملکی (گالری‌دار)، زویا پیرزاد (نویسنده)، مصطفی دشتی (نقاش)، سیمین بهبهانی (شاعر)، ژیلا ایپکچی (تدوین‌گر)، محمد مقدم (زبان‌شناس)، نادرشاه افشار و دیگران، وجهی دیگر از کارش را بازگو کرد. 

آیدین آغداشلو لیلی گلستان علی گلستانه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین