کد خبر: 63059 A

فکر می‌کنم ۲۰ یا ۳۰ درصد مشکلات مالی مربوط به ویروس کرونا باشد. بیشتر یک‌جور ناامنی اقتصادی است که در کشور وجود دارد.

ایران آرت: رزیتا شرف‌جهان که مدیریت گالری طراحان آزاد را بر عهده دارد، درباره مشکلات گالری‌داران در زمینه مالی این چنین گفت: «فکر می‌کنم ۲۰ یا ۳۰ درصد مشکلات مالی مربوط به ویروس کرونا باشد. بیشتر یک‌جور ناامنی اقتصادی است که در کشور وجود دارد.»

گالری‌داری از شغل‌هایی است که در عین جذابیت، سختی‌های آن کمتر به چشم آمده است. امروزه گالری‌دارها با مشکلات مختلفی در زمینه اقتصادی، حقوقی و سایر موارد مواجه هستند. در همین راستا خبرنگار بخش تجسمی ایسنا در گفت‌وگویی با مدیر گالری طراحان آزاد از او درباره مشکلات عمده گالری‌دارها سوال کرد.

او ضمن اشاره به این نکته که مشکلات حقوقی مدیران گالری‌ها اخیرا به وجود آمده‌اند، اظهار کرد: «پیش از اینکه مسئله خرید و فروش به صورت جدی درآید ما کمتر با مشکلات حقوقی مواجه می‌شدیم اما در دهه‌های اخیر مشکلات حقوقی پررنگ‌تر شده‌اند.»

به گفته‌ی شرف‌جهان همچنین در یک سال اخیر بیشتر گالری‌دارها با مشکلات مالی مواجه بوده‌اند. او درباره اینکه چند درصد این مشکلات مربوط به شیوع ویروس کرونا است، این چنین گفت: «فکر می‌کنم ۲۰ یا ۳۰ درصد این مشکلات مربوط به شیوع ویروس کرونا باشد. بیشتر نوعی ناامنی اقتصادی است که در کشور وجود دارد.»

این مدیر گالری در پاسخ به این پرسش که چقدر در دوران کرونا برگزاری نمایشگاه مجازی برایشان دستاورد داشته است، گفت: «هیچ؛ گالری گلستان یکی از گالری‌های موفق در این زمینه بوده اما این نوع از نمایشگاه واقعا برای ما دستاوردی نداشت. به هر حال فضایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا ایجاد و بسیاری از مراکز تعطیل شد، باعث شد تا خرید و فروش آثار تحت تأثیر قرار بگیرد و از طرفی فضای گفت‌وگو و اشتیاق برای دیدن آثار جدید نیز از بین رفت.»

شرف‌جهان که از بازگشت شرایط به روال سابق ناامید به نظر می‌رسید، ادامه داد: «لنگان لنگان اتفاقاتی برای عادی شدن دوباره شرایط در حال رخ دادن است اما با رسیدن به شرایط سابق خیلی فاصله داریم و به نظر من علاوه بر موضوع کرونا شرایط اجتماعی نیز خیلی تأثیرگذار بوده است. مشکلاتی که دامن‌گیر کل جامعه است. احساس ناامنی و نبودن فضای بحث و گفت‌وگو.»

این مدیر گالری همچنین در پایان خاطرنشان کرد: «ما هنوز به شرایط عادی بازنگشته‌ایم و فکر هم نمی‌کنم که به این زودی‌ها برگردیم. امیدوارم شرایط به‌زودی تغییر کند اگرچه می‌دانم که غیرمنطقی است این امید را داشته باشیم.»

 

گالری طراحان آزاد رزیتا شرف جهان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین