کد خبر: 41257 A

البته اصل ماجرا به ما در تحریریه‌ی هنرِ ایران‌آرت هیچ دخلی ندارد؛ چند عکس توجه را جلب کرده است...

ایران‌آرت: حالا البته آرامشی نسبی به خیابان‌های بیروت بازگشته است اما وقتی عکس‌های این گزارش را می‌بینید این را بدانید که تصاویر نه مربوط به پس از برقرارری آرامش، بلکه در ملتهب‌ترین لحظات درگیری‌های معترضان با نیروهای امنیتی در بیروت ثبت شده است.

رسانه‌های جهان نوشته‌اند نیروهای امنیتی توانسته‌اند تظاهرات در اطراف مقر نخست وزیری لبنان در میدان ریاض الصلح بیروت را پراکنده کنند و در همین راستا، وزارت کشور لبنان در حساب خود در رسانه های اجتماعی اعلام کرده که 52 نفر از نیروهای امنیتی طی این ناآرامی‌ها مصدوم شده و 70 تن از معترضان در مناطق مختلف کشور بازداشت شده‌اند.

اگر در کل از ماجرا بی‌اطلاع هستید بگوییم که از روز پنجشنبه گذشته تظاهرات مردم لبنان به وضع نابه‌سامان اقتصادی و وضع مالیات‌های جدید در بیروت آغاز شد و به‌سرعت به خیابان‌های مرکزی پایتخت به‌ویژه میدان ریاض الصلح که مقر نخست وزیری لبنان در آن قرار دارد، امتداد یافت. بر اساس گزارش ماه مه وزارت دارایی لبنان که اخیرا دچار بحران بزرگ اقتصادی شده است، بدهی‌های این کشور در سه ماهه اول سال 2019 به 86.2 میلیارد دلار رسیده است.

حالا البته این‌ها به ما در تحریریه ایران‌آرت هیچ دخلی ندارد. چند عکس توجه را جلب کرده است.

 

سلفی با آتش

در این میان چند عکس در رسانه‌های مختلف از جمله رویترز منتشر شده که معترضان را در حال ثبت سلفی با آتش‌‌سوزی‌ها به عنوان پس‌زمینه عکس نشان می‌دهد. البته این عکس‌ها بیش از این‌‌که در رسانه‌‌های رسمی منتشر شده باشند، در صفحات شخصی دختران و پسرانی به اشتراک گذاشته شده‌اند که ظاهرا با مقوله اعتراضات به عنوان سرگرمی برخورد کرده‌اند.

 

در یکی از عکس‌ها دختری لبنانی را می‌بینیم که با ژستی مختص عکاسی مدلینگ، روی زمین نشسته و پاهای خود را روی هم انداخته است. پشت سر او معترضان با نیروهای امنیتی درگیر هستند و آتش همه‌جا را پوشانده است.

EHKVRtpXkAI8LTu

 

در تصویری دیگر، دختری سفیدپوش در حال ثبت سلفی با خیابانی ملتهب و پر از تعقیب و گریز دیده می‌شود.

637070953334069458

 

در این یکی، دختری دیگر را می‌بینیم که مثل پریدن از روی آتش چهارشنبه‌سوری می‌پرد و می‌دود و گوشی به دست دارد.

AR-191019161.jpg&MaxW_780&imageVersion_16by9&NCS_modified_20191018202142

 

و در یکی دیگر، که البته طبعا انتظار ندارید در ایران‌آرت بازنشرش کنیم، دختر و پسری با پس‌زمینه آتش‌سوزی وسط خیابان در حال معاشقه‌اند. عکسی که می‌تواند یادآور آن بوسه معروف وسط جنگ جهانی باشد.

 

***

این عکس‌ها شما را یاد چه می‌اندازد؟ یاد سلفی‌هایی که خودمان با پلاسکو گرفتیم؛ پلاسکویی که در حال آتش‌سوزی بود و در آستانه فروریختن؟ یاد عکس‌هایی که در مجالس تشییع و ترحیم هنرمندان و با بی‌ملاحظگی ثبت‌شان می‌کنیم؟ یاد سلفی هنرمندانی که بر بالین هنرمندان محتضر حاضر می‌شوند و با آخرین لحظات زندگی آنها عکس مشترک می‌گیرند؟ ما با لبنانی‌ها قرابت‌های بسیار داریم؛ قرابت‌های سیاسی و قرابت‌های اجتماعی و فرهنگی. نه؟

سلفی+های+پلاسکو

لبنان پلاسکو سلفی اعتراضات خیابانی اعتراضات لبنان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین