کد خبر: 30890 A

فیلمبرداری فیلم "لارنس عربستان" در صدر ۱۰۰ فیلمبرداری برتر تاریخ سینما قرار گرفت.

ایران آرت: جامعه فیلمبرداران آمریکا به مناسبت یکصدمین سالگرد تاسیس خود فهرست ۱۰۰ فیلمبرداری برتر تاریخ سینما در قرن بیستم را منتشر کرد که "لارنس عربستان" دیوید لین در صدر آن ایستاد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هالیوود ریپورتر، فردریک ای. یانگ سال ۱۹۶۲ پشت دوربین فیلم حماسی تاریخی "لارنس عربستان" نشست و برای آن برنده اسکار بهترین فیلمبرداری شد. در رده دوم این فهرست ۱۰۰تایی "بلید رانر" ریدلی اسکات محصول ۱۹۸۲ ایستاد که جردن کراننوت مدیریت فیلمبرداری آن را بر عهده داشت و در کمال شگفتی حتی نامزد اسکار هم نشد. نکته جالب اینکه راجر دیکینز سال گذشته برای فیلمبرداری "بلید رانر ۲۰۴۹" اسکار برد.

ویتوریو استورارو که در سال‌های اخیر با مجید مجیدی در "محمد رسول‌الله(ص)" همکاری کرد، سومین فیلمبردار برتر تاریخ سینما در قرن بیستم لقب گرفت با "اینک آخرالزمان" فرانسیس فورد کوپولا محصول ۱۹۷۹. فیلمبردار تحسین‌شده ایتالیایی همراه با کنراد هال و گوردن ویلیس هر کدام با پنج فیلم در فهرست ۱۰۰تایی صدرنشین هستند و جان الکات، کیلب دشنل و هاسکل وکسلر هر کدام با چهار فیلم پس از آنها قرار دارند.

"همشهری کین" اورسن ولز به مدیریت گرگ تالند، "پدرخوانده" کوپولا به مدیریت ویلیس، "گاو خشمگین" مارتین اسکورسیزی به مدیریت مایکل چاپمن، "دنباله‌رو" برناردو برتولوچی به مدیریت استورارو، "روزهای بهشت" ترنس مالیک به مدیریت نستور آلمندروس، "۲۰۰۱: اودیسه فضایی" استنلی کوبریک به مدیریت جفری آنزورث و الکات و "ارتباط فرانسوی" ویلیام فریدکین به مدیریت اوون رویزمن هم به ترتیب چهارم تا دهم هستند.

قدیمی‌ترین فیلم این فهرست "متروپلیس" فریتس لانگ ۱۹۲۷ است که در رده ۱۱ قرار گرفته و تازه‌ترین آن "در حال و هوای عشق" وونگ کار-وای مربوط به سال ۲۰۰۰. فهرست برترین فیلمبرداری‌های تاریخ سینما در قرن ۲۰ با رای فیلمبرداران حرفه‌ای عضو جامعه فیلمبرداران آمریکا انتخاب شده که قرار است ۱۰۰ سالگی آن روز سه‌شنبه در شهر لس‌آنجلس جشن گرفته شود.

پدرخوانده 2 اینک آخر الزمان همشهری کین جامعه فیلمبرداران آمریکا لارنس عربستان بلید رانر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین