کد خبر: 33853 A

سینما در سالی که حالا چند روزی از پایان آن گذشته، سال پرفراز و نشیبی را سپری کرد.

ایران آرت: از ابتدای سال 1397 سینماهای سراسر کشور میزبان 57 فیلم در اکران بوده اند که برخی با استقبال مخاطبان هنر هفتم روبرو شدند و برخی با ناکامی محض از پرده سینماها رخت بربستند. 

شماری چندسالی را در انتظار اکران به سر برده بودند و بعضی بدون حضور در جشنواره و به اصطلاح داغ، داغ روی پرده نقره ای رفتند. افزون بر این تعداد، در بخش هنر و تجربه نیز نزدیک به 32 فیلم اکران شد.

کمدی در صدر؛ عطاران پرفروغ‌ترین

به گزارش ایرنا، در بین پرفروش‌های سینما در سال 97 "هزارپا" با فروشی معادل 38 میلیارد تومان تقریبا با اختلاف سه برابری نسبت به فیلم دوم در صدر این جدول قرار گرفت و مانند چند سال اخیر باز هم عنوان پرفروش ترین فیلم سال را به اثری در ژانر کمدی اختصاص داد.

نزدیک ترین فیلم به "هزارپا" در میزان فروش فیلم سینمایی "مصادره" به کارگردانی مهران احمدی است که اتفاقا این فیلم هم در ژانر کمدی ساخته شد و 15 میلیارد تومان فروش کرد.

نکته قابل تامل درباره دو فیلم پرفروش سال 97 حضور رضا عطاران به عنوان بازیگر اصلی فیلم است که نشان می دهد عطاران همچنان پرفروش ترین بازیگر سینمای ایران است.

اما پرفروش ترین فیلم سال 97 جدا از آثار کمدی به فیلم "لاتاری" ساخته محمدحسین مهدویان اختصاص دارد که اکنون به چهره ای نسبتا شناخته شده در میان نسل جوان کارگردانان ایران تبدیل شده است. لاتاری فروش 14 میلیارد و 80 میلیون تومانی را تجربه کرد و با اختلاف اندک نسبت به مصادره سومین فیلم پرفروش سال 97 لقب گرفت.

نماینده آثار ژانر دفاع مقدس و مقاومت در بین پرفروش های سال 97 نیز به تازه ترین ساخته کارگردان شناخته شده ژانر دفاع مقدس یعنی ابراهیم حاتمی‌کیا یعنی "به وقت شام" اختصاص یافت که با فروش معادل 13 میلیارد تومان در جایگاه پنجم پرفروش‌ها قرار گرفت.

اما سینمای انیمیشن نیز در میان 10 فیلم پرفروش سینما در سال 97 یک نماینده دارد. انیمیشن "فیلشاه" سال گذشته با فروش 7 میلیارد و 906 میلیون تومان در جایگاه نهم پرفروش‌های سال قرار گرفت.

فیلم سینمایی "پیشونی سفید 2" نیز در میان 6 اثری کودک و نوجوان سال 97 است که با فروش 4 میلیارد تومانی در جایگاه هفدهم پرفروش‌های سال قرار دارد و عنوان نخست فیلم پرفروش کودک در سال 97 را به خود اختصاص داده است. حالا نیز با توجه به استقبالی که از قسمت دوم این فیلم سینمایی شده است امسال و در اکران نوروزی 98 قسمت سوم پیشونی سفید در حال اکران است.

کم فروغ‌ها و تعجب از نام‌های مطرح

اما در قعر جدول کم فروش‌های سال 97 فیلم سینمایی "در وجه حامل" به کارگردانی بهمن کامیار با فروش 149 میلیون تومانی قرار دارد و عنوان کم فروش ترین فیلم سال 97 را به تنهایی به خود اختصاص داده است. 

در انتهای جدول کم فروش‌های سال 1397 نیز برخی آثار از کارگردانان سرشناس به چشم می خورد که به نوعی می توان عنوان آثار ناکام سال 97 را به آنها اختصاص داد؛ از جمله این فیلم‌ها می‌توان به "آخرین بار کی سحر را دیدی؟" به کارگردانی فرزاد موتمن با فروش 163 میلیون تومان، "آن‌سوی ابرها" ساخته مجید مجیدی با فروش 208 میلیون تومان و "سوفی و دیوانه" به کارگردانی مهدی کرم‌پور با فروش 229 میلیون تومان اشاره کرد. 

فروش بالای یک میلیارد برای یک اثر در بخش هنر و تجربه 

در بخش هنر و تجربه نیز امسال از میان 32 فیلم اکران شده، فیلم "در جستجوی فرید" با فروش یک میلیارد و 203 میلیون تومان عنوان پرفروش ترین فیلم این گروه اکران را به خود اختصاص داده است.

ناکام این بخش نیز فیلم سینمایی "دنیا تنهایی کم ندارد" ساخته افشین لیاقت است که تا به حال 69 میلیون تومان فروخته است.

به گزارش ایرنا، در بررسی کلی و مقایسه ای فروش سینما در سال 97 نسبت به سال گذشته تقریبا میزان فروش 11 میلیارد تومان افزایش داشته است که رشد نسبتا قابل قبولی برای هنر هفتم به حساب می‌آید.

حالا به توجه به شرایط اقتصادی سال 98 و وجود برخی مشکلات معیشتی باید ماند و دید آیا پای این مشکلات به گیشه سینماها نیز باز خواهد شد و بر فروش فیلم‌ها تاثیر گذار خواهد بود یا خیر؟ اتفاقی که در چند روز آغازین اکران نوروزی هنوز نیافته است و 5 فیلم از آثار اکران نورزو 98 همچنان خوب می فروشند.

 

سینمای ایران رضا عطاران مصادره به وقت شام فیلشاه هزارپا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین