کد خبر: 35519 A

با نمایش فیلم‌های مارتین اسکورسیزی و کوئنتین تارانتینو، سنت فیلم‌های با زوج مردانه در هالیوود زنده می‌شود.

ایران آرت: مارتین اسکورسیزی و کوئنتین تارانتینو در فیلم‌های جدید خود سنت ساخت فیلم‌های مردانه یا فیلم‌هایی که به‌اصطلاح در آن زوج بازیگران مرد به ایفای نقش می‌پردازند را دوباره احیا کرده‌اند. مرد ایرلندی اثر مارتین اسکورسیزی و روزی روزگاری در هالیوود ساخته کوئنتین تارانتینو علاوه بر آنکه پیش از اکرانشان در رسانه‌ها، یکی به‌دلیل آنکه نتفلیکس ساخت و پخش آن را به‌عهده گرفته و دیگری به‌دلیل آنکه تا چند روز پیش درباره نمایشش در کن2019 ابهاماتی وجود داشت، خبرساز شده‌اند، در 2نکته اصلی با یکدیگر اشتراک دارند؛ استفاده از زوج‌های بازیگران مرد و دیگری استفاده از بازیکنان مشهور و مطرح در فیلم‌های خود.

در فیلم مرد ایرلندی، اسکورسیزی رابرت دنیرو را در کنار آل‌پاچینو قرار داده و در روزی روزگاری در هالیوود لئوناردو دی‌کاپریو با بردپیت همبازی شده است. البته بازیگران مردی که در این 2فیلم به ایفای نقش می‌پردازند از 2نسل کاملا متفاوتی هستند، زوج آل‌پاچینو و رابرت دنیرو در فیلم مرد ایرلندی به نسل بازیگران قدیم تعلق دارند و زوج لئوناردو دی‌کاپریو و برد پیت در فیلم روزی روزگاری در هالیوود نمایندگان نسل جدید‌تری از بازیگران سینمای آمریکا هستند. 

همشهری ادامه نوشت؛ استفاده از زوج‌های بازیگری مرد اما با دشواری‌هایی نیز همراه بوده؛ مخصوصا اگر هردوی این بازیگران در یک سطح قرار داشتند، یکی از موارد اغلب بحث‌برانگیز بر سر تیتراژ فیلم‌ها بوده و معمولا بحث و جدلی سر اینکه نام کدام بازیگر اول نوشته شود، میان بازیگران در می‌گرفته است.

و بالاخره روزگاری بدون فمینیسم

در سال‌های اخیر به‌دلیل بالا گرفتن‌ موج فمینیسم در آمریکا و اوج‌گیری افشاگری‌ در زمینه تعرض جنسی به زنان که بسیاری از این افشاگری‌ها هنوز به لحاظ حقوقی و قضایی اثبات نشده و شاید تا ابد نیز اثبات‌ناپذیر بماند، فیلم‌های مردانه (منظور فیلم‌هایی که بازیگران اصلی آن مرد هستند یا 2مرد زوج اصلی بازیگران فیلم راتشکیل می‌دهند) کمتر ساخته می‌شد، اما اخیرا مارتین اسکورسیزی و کوئنتین تارانتینو 2کارگردان نامدار آمریکایی با شکستن روال کنونی فیلمسازی در مرد ایرلندی و روزی‌روزگاری در هالیوود بازیگران مرد را محور اصلی فیلم‌های خود قرار داده‌اند. سابق بر این و پیش از اوج‌گیری جنبش‌های فمینیستی که به‌طور افراطی به حمایت از زنان می‌پردازند، ساخت فیلم‌های مردانه با حضور زوج‌های مطرح، امری بسیار مسبوق به سابقه بود. حضور زوج‌های مردانه در فیلم‌های تمام ادوار سینمای آمریکا گواهی است بر این مدعا؛ فیلم‌هایی که اغلب در ژانرهای ماجراجویانه، پلیسی یا وسترن ساخته می‌شدند.

معروف‌ترین زوج مرد در تاریخ سینما

زوج استن لورل و اولیور هاردی در شمار زیادی از فیلم‌ها در ژانر کمدی با یکدیگر بازی کرده‌اند که به‌نظر دیگر نیاز به معرفی ندارند؛ چراکه بسیاری هم فیلم‌های آنها را در سالن‌های سینما دیده‌اند و هم فیلم‌های آنها به کرات از شبکه‌های مختلف صدا و سیما پخش شده‌اند.

از قدیمی‌ترین زوج‌های مردانه سینما که رابطه دوستانه‌ای نیز با هم داشته‌اند، می‌توان به برت لنکستر و کرک داگلاس اشاره کرد که در دست‌کم 5فیلم و عمدتا فیلم‌های وسترن با هم بازی کرده‌اند. ازجمله این فیلم‌ها می‌توان به من تنها راه می‌روم (1948) جدال در اوکی کرال(1957)، پیرو شیطان (1959)، هفت روز در ‌ماه مه (1964) و مردان قوی (1986) اشاره کرد.

یکی دیگر از معروف‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین زوج‌های تاریخ سینما پل نیومن و رابرت ردفورد بودند که بازی آنها در فیلم‌های بوچ کسیدی و ساندنس کید (1969) و نیش (1973) به‌طور ویژه‌ای در اذهان و خاطره‌ها مانده است. داستین هافمن نیز در چند فیلم با رابرت دنیرو به‌عنوان زوج بازیگر همبازی بوده است؛ ازجمله فیلم‌های خفتگان(1996) و سگ را بجنبان (1997).

آل‌پاچینو و رابرت دنیرو نیز علاوه بر فیلم مرد ایرلندی در فیلم‌های مخمصه (1995)، ملاقات با فوکرها(2004) و قتل عادلانه (2008) در کنار یکدیگر به‌عنوان زوج بازیگر به ایفای نقش پرداخته‌اند.

از دیگر زوج‌های مطرح بازیگر سینمای آمریکا در ژانر کمدی می‌توان به زوج جک لمون و والتر ماتیو نیز اشاره کرد؛ از جمله در فیلم‌های شیرینی شانسی (1966)، زوج عجیب(1967)، صفحه اول (1974)، بادی بادی (1981)، پیرمردهای اخمو (1993)، پیرمردهای اخموتر (1995) و زوج عجیب 2(1998)‌.

زوج‌های بازیگر سینمای ایتالیا

زمانی که درباره زوج‌های بازیگر مرد در سینمای ایتالیا سخن به میان می‌آید، نام‌هایی نظیر چیچو و فرانکو (با نام‌های اصلی چیچو اینگراسیا و فرانکو رانچی) و ترنس هیل و باد اسپنسر که همگی اینها در ژانر کمدی ایفای نقش می‌کنند، بیش از سایر نام‌ها دیده و شنیده شده است. 

دنیرو-اسکورسیزی؛ زوج کارگردان- بازیگر

  همکاری رابرت دنیرو و مارتین اسکورسیزی را نیز می‌توان یکی از طولانی‌ترین همکاری‌های یک بازیگر با یک کارگردان محسوب کرد که آخرین همکاری این‌دو به فیلم مرد ایرلندی (2018) مربوط می‌شود و از این جهت این را می‌توان در طبقه‌بندی زوج بازیگر-کارگردان نیز قلمداد کرد؛ چراکه رابرت دنیرو ازجمله بازیگران مورد علاقه اسکورسیزی محسوب می‌شود و در فیلم‌های زیادی از مارتین اسکورسیزی ازجمله راننده تاکسی (1996)، نیویورک، نیویورک (1977)، گاو خشمگین (1980)، سلطان کمدی (1983)، رفقای خوب (1990)، تنگه وحشت (1991) و کازینو(1995) با یکدیگر همکاری کرده‌اند. تداوم همکاری اسکورسیزی با رابرت دنیرو یادآور همکاری کارگردانان و بازیگران مطرحی نظیر آلفرد هیچکاک و کری گرانت، جان فورد و جان وین (21همکاری) جان هیوستون و همفری بوگارت و تیم برتون و جانی دپ است.

 

آل پاچینو مارتین اسکورسیزی هالیوود رابرت دنیرو ایرلندی تارانتینو روزی روزگاری در هالیوود
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین