کد خبر: 39386 A

سهم شخصیت‌ها و بازیگران لاتین از نقش‌های دارای دیالوگ ۱۰۰ فیلم برتر هالیوود در یک دهه اخیر فقط ۴.۵ درصد بوده است.

ایران آرت: دستاوردهای یک پژوهش تازه نشان می‌دهد نقش شهروندان لاتین‌تبار از برترین فیلم‌های هالیوودی در یک دهه اخیر به کمترین حد ممکن رسیده است. آمار ۴.۵ درصد حضور بازیگران و شخصیت‌های لاتینی روی پرده سینما بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۸ در شرایطی به ثبت رسیده که این گروه حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد جمعیت ۳۲۷ میلیون نفری آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، ماجرا وقتی عجیب‌تر و جالب‌تر می‌شود که بدانیم ۳۹ درصد جمعیت کالیفرنیا و ۴۹ درصد ساکنان لس‌آنجلس را لاتینی‌ها تشکیل می‌دهند. در ۱۰۰ فیلم برتر هالیوود در ۱۱ سال منتهی به ۲۰۱۸ فقط سه درصد نقش‌های اصلی به بازیگران و شخصیت‌های لاتین‌تبار رسیده و ۴۹ درصد از این رقم سهم زنان بوده است. کامرون دیاز با گرفتن پنج نقش از ۱۷ نقش اصلی پرکارترین بازیگر لاتین بوده و پس از او جسیکا آلبا، اوگنیو دربز و جنیفر لوپز قرار گرفته‌اند.

از دیگر یافته‌های این پژوهش می‌توان به حذف کامل شخصیت‌های لاتین در ۴۷ درصد ۱۲۰۰ فیلم پرفروش ۱۱ سال گذشته اشاره کرد. ۳۶ درصد شخصیت‌ها و ۶۰ درصد بازیگران سرشناس لاتین هم هیچ نماد و سهمی از میراث فرهنگی خود نداشته‌اند. فقط چهار درصد شخصیت‌های لاتین دارای کار درست و حسابی معرفی شده‌اند، ۲۴ درصد درگیر کارهای خلاف و ۶۱ درصد هم عضو گروه‌های سازمان‌یافته جرم و جنایت بوده‌اند.

حدود ۱۸ درصد جمعیت آمریکا لاتین‌ها هستند اما سهم آنها از درآمد سالانه گیشه سینماها به ۲۴ درصد می‌رسد و تماشاگران لاتین هم با آمار ۴.۷ بار سینما رفتن در سال ۲۰۱۸، بیش از دیگر نژادها به اقتصاد سینمای آمریکا کمک کرده‌اند.

 

هالیوود جنیفر لوپز کامرون دیاز جسیکا آلبا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین