کد خبر: 39422 A

سومین دوره مراسم اهدای نشان داود رشیدی شامگاه پنجشنبه ۷ شهریور برگزار و این نشان به علی نصیریان، مهتاب نصیرپور و احمدرضا احمدی اهدا شد.

ایران آرت: سومین دوره مراسم اهدای نشان داود رشیدی با حضور خانواده این هنرمند فقید و چهره‌های فرهنگی و هنری، شامگاه پنجشنبه ۷ شهریور در سالن زنده‌یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

اجرای این مراسم بر عهده منصور ضابطیان بود.

به گزارش مهر، در بخشی از این برنامه از مراسم فاطمه معتمدآریا روی صحنه حاضر شد. وی اظهار کرد: اعضای انجمن بازیگران گل‌های خوشبوی سینمای ایران هستند و تجلی تفکر کارگردان و عوامل فیلم هستند. خاک صحنه و سینمای ایران همیشه پاک است.

معتمدآریا یادآور شد: سال‌ها در انجمن بازیگران شاهد این بودم به عنوان رئیس صنف پیگیر مسائل و مشکلات اعضا بودند. ایشان بنیان این موضوع را گذاشت‌که ما مانند یک خانواده حامی هم هستیم. بهترین راه حل مسایل راهی بود که آقای رشیدی به ما آموخت و آن راه صحبت کردن است.

این بازیگر سینما تأکید کرد: برخی سلبریتی‌ها که قابل احترام هستند ولی در انجمن معتقد بودیم ربطی به انجمن بازیگران ندارند ولی آقای رشیدی می‌گفت که کاری به اینکه فردی از کجا آمده نداشته باشیم بلکه ببینیم چه کاری از دست‌مان برایش برمی‌آید.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: من زمانی تصور می‌کردم دنیا را تغییر می‌دهم ولی آقای رشیدی گفت که ما به تنهایی نمی‌توانیم کاری کنیم. بنیان اصلی انجمن بازیگران سینمای ایران را آقای رشیدی بنا نهاد.

2

سپس سخنان ویدئویی امیر نادری درباره داود رشیدی پخش شد که به ذکر خاطراتی درباره زنده‌یاد رشیدی پرداخت و تصریح کرد: داود رشیدی به جایگاهی که در بازیگری لایقش بود نرسید. داود رشیدی در روز مجبور بود فیلم‌هایی را بازی کند که دوست نداشت ولی شب‌ها مدام کتاب می‌خواند و تأثیرگذار بود.

وی تأکید کرد: داود رشیدی مردی متشخص بود و من شانس نیاوردم که با او کار کنم. خیلی‌ها داود رشیدی را متأسفانه نشناختند و من خیلی شانس آوردم که او را شناختم.

نادری در پایان سخنان خود خطاب به زنده‌یاد رشیدی گفت: خیالت راحت باشد که احترام برومند و فرزندانتان یاد تو را زنده نگه می‌دارند.

در ادامه مراسم با حضور احترام برومند، لیلی رشیدی و سینا بانک بخش اهدای نشان داود رشیدی برگزار شد.

اولین نشان داود رشیدی در سومین دوره این مراسم به احمدرضا احمدی اهدا شد. وی اظهار کرد: من زندگی‌ام را مدیون همسرم هستم. کارایی قلب من به ۱۲ درصد رسید و به نوعی کارم تمام بود. دکتری عارف به من عمر دوباره داد و بعد از آن چند جلد کتاب نوشتم و به تازگی نقاشی کردن را شروع کرده‌ام.

وی تأکید کرد: کاری که من کردم کار بچه‌های فقیر است، شاعر نویی را به من‌ نشان دهید که فقیر نباشد. کسی که انگیزه نمایشنامه‌نویسی را به من داد، داود رشیدی بود. منزل رشیدی پناهگاه من و امیر نادری بود.

3

در ادامه دومین نشان این مراسم به علی نصیریان اهدا شد.

در این بخش ترانه علیدوستی روی صحنه حضور پیدا کرد. وی تأکید کرد: جوانان زیادی در سریال «شهرزاد» با آقای نصیریان بودیم ولی در نگاه ایشان هیچ تفاوتی بین ما نمی‌گذاشت. ایشان همیشه در سکوت به همه ما کمک کرد.

وی یادآور شد: من با ایشان همبازی بودم ولی هیچوقت رو نداشتم با آقای نصیریان عکس بگیرم ولی امشب می‌خواهم این کار را انجام دهم.

سپس نصیریان روی صحنه حاضر شد و یادآور شد: این سومین بار است که از شخص جایزه یا یادبود می‌گیرم. اولین جایزه، جایزه فروغ فرخزاد، دومین جایزه یک موزیسین خارجی و سومین، همین نشان داود رشیدی است.

وی تأکید کرد: تأثیر داود رشیدی در تئاتر ایران بسیار مهم بود و نوع کارگردانی‌اش ورای روند رایج بود. من از داود رشیدی بسیار آموختم. خیلی خوشبختم که با او آشنا شدم و همکاری کردم.

نصیریان تصریح کرد: کاری که خانم احترام برومند با هر ساله برای زنده نگه داشتن یاد داود رشیدی انجام می‌دهد، مهم است.

وی در بخش پایانی سخنان خود از همبازی بودن با ترانه علیدوستی ابراز خرسندی کرد.

p12MZLwBHp9N

سومین نشان نیز در این مراسم به مهتاب نصیرپور اهدا شد.

در این بخش محمد رحمانیان روی صحنه‌ دعوت شد و گفت: سیمای ایران خیلی مدیون احمدرضا احمدی است. تئاتر ایران تئاتر ایران را بازآفرینی کردند و اگر نبود بهرام بیضایی، ساعدی و رادیرا نداشتیم. نصیریان در زنده نگه‌داشتن نمایشنامه‌نویسی ایران دارد.

وی تأکید کرد: ۳ دهه است با مهتاب نصیرپور همکاری دارم و بیش از ۲ دهه است که با هم زندگی مشترک داریم. انگیزه بسیاری از کارهای من، مهتاب نصیرپور بوده و هست.

رحمانیان خطاب به نصیرپور گفت: مهتاب بابت تمام این سال‌ها از تو سپاسگذارم. متأسفم برای سال‌هایی که به خاطر مشکلات کاری من نتوانستی روی صحنه بیایی.

در این بخش مهتاب نصیرپور روی صحنه رفت و گفت: کمتر خوشحالم و بیشتر قدردان بانیان این مراسم و محمد رحمانیان به خاطر زندگی زیبایی که به من داد.

وی تصریح کرد: ما با مشکلات محیط زیستی مواجه هستیم. امیدوارم بتوانیم این سرزمین و خاک را آباد نگه داریم.

4

این مراسم با پخش صدای زنده‌یاد داود رشیدی به پایان رسید.

 

داوود رشیدی علی نصیریان ترانه علیدوستی فاطمه معتمدآریا نشان داوود رشیدی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین