کد خبر: 40328 A

پس از آنکه روز گذشته دو مرجع تقلید ساخت فیلمی درباره شمس و مولانا را جایز ندانستند، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز درباره این فیلم توضیحاتی را ارائه داد.

ایران آرت: حسن فتحی، کارگردان سریال "شهرزاد" قرار است فیلمی را با بازی شهاب حسینی و پارسا پیروزفر درباره شمس و مولانا بسازد که اخبار مربوط به ساخت این فیلم حاشیه‌هایی را به دنبال داشته است؛ از جمله اینکه ابتدا اعلام شد قرار است بازیگر اهل ترکیه نقش مولانا را بازی کند که بعد این خبر رد شد و همین‌طور نظر دو مرجع تقلید که ساخت فیلم درباره مولانا و شمس را حرام دانستند. (ساخت فیلم درباره مولانا و شمس حرام است/ نظر دو مرجع تقلید)

بر اساس گزارش ایرنا، صبح امروز سیدعباس صالحی در حاشیه جلسه هیات دولت به سوالاتی درباره این فیلم پاسخ داد، از جمله اینکه فیلم شمس و مولانا ممکن است در ترکیه ساخته شود، ترکیه ای هایی که در حال تلاش برای پیوند زدن مولانا به نام خودشان هستند. آیا این به ضرر ما  نیست؟ اساسا استفتاء گرفتن در این موارد را چگونه تحلیل می کنید؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخ داد: همانطور که مطلع هستید مراحل اخذ مجوز پروانه ساخت فیلم هایی که در داخل کشور ساخته می شود، در ایران سپری می شود و سپس نوبت به پروانه نمایش می رسد.

صالحی اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل اینکه ساخت این فیلم در ایران اتفاق نمی افتد مسیر خود را طی نکرده تا در فضای سازمان سینمایی تحلیل شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: به طور طبیعی استفتاء، مسیر کسب نظر مراجع است که قابل احترام بوده و احترام شان واجب است.

صالحی ادامه داد: اما قوانین کشور مسیر خود را طی می کند، همانطور که می دانید سریال ها و فیلم های متعددی در صدا و سیما در خصوص این شخصیت ها تولید و عرضه شد.

خبرنگاری در ادامه از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سوال کرد که نگاه خودتان به ساخت این فیلم چیست؟ پاسخ داد: فیلمنامه نیامده تا مسیر خود را طی کند، به همین دلیل قضاوت، می تواند عجولانه باشد؛ چرا که ساخت این فیلم در فضای ایران اتفاق نیفتاده، مسیر فیلمنامه و مسیری که طی شده، مسیری نیست که ما اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم.

صالحی ادامه داد: ‌البته نکته ای که مطرح بود شخصیت مولانا را یک بازیگر ترک بازی می کند منتفی شده، هم نقش مولانا و هم شمس را بازیگران ایرانی ایفا می کنند. اما اینکه فیلمنامه و مسیر چگونه است، چون داخل کشور ما مطرح نشده، بطور قطع داوری خاصی نداریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شهاب حسینی پارسا پیروزفر حسن فتحی سید عباس صالحی مست عشق
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین