کد خبر: 40767 A

سینماگر سرشناس کره‌ای در نشستی مشترک با کوستا گاوراس در جشنواره فیلم بوسان از ایده خود برای بازسازی یکی از فیلم‌های تحسین‌شده این استاد نامدار یونانی-فرانسوی خبر داد.

ایران آرت: پارک چان-ووک روز یکشنبه در حاشیه جشنواره بوسان ساختن نسخه انگلیسی‌زبان "تبر" را یکی از رویاهای بزرگ زندگی خود دانست و افزود: "فیلمبرداری هنوز آغاز نشده اما امیدوارم آنچه می‌سازم، شاهکار کارنامه‌ام باشد. من سال‌هاست با خانواده گاوراس همکاری می‌کنم و کوستا-گاوراس و همسرش قرار است تهیه‌کننده پروژه باشند."

به گزارش همشهری آنلاین، کمدی سیاه "تبر" سال ۲۰۰۵ بر اساس رمانی آمریکایی به همین نام نوشته دانلد وستلیک (انتشار در ۱۹۹۷) ساخته شد و در جوایز سزار موسوم به اسکار سینمای فرانسه نامزد دریافت دو جایزه بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلمنامه اقتباسی بود. فیلم داستان مردی ۳۹ ساله است که از کار معلق می‌شود و در اوج نومیدی تصمیم می‌گیرد رقیبان خود را از پا درآورد. "تبر" هر چند در گیشه چندان موفق نبود اما به شدت به دل منتقدان نشست.

چان-ووک که تا امروز دو بار با "پیرپسر" در ۲۰۰۳ و "تشنگی" در ۲۰۰۹ جوایز دوم و سوم (جایزه بزرگ و جایزه داوران) جشنواره کن را برده، فیلم کارگردانی را بازسازی می‌کند که جایزه نخل طلایی را در کارنامه دارد. کوستا-گاوراس در ۱۹۸۲ با "گمشده" ابتدا جایزه اول جشنواره کن را از آن خود کرد و چند ماه بعد اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را برد. دو نامزدی اسکار بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه با درام سیاسی "زد" دیگر افتخارهای اوست.

فیلمساز ۵۶ ساله کره‌ای درباره دلیل خود برای ساختن نسخه انگلیسی‌زبان "تبر" گفت: "فکر می‌کنم احساسی که در یک فیلم دارم، به دگرگونی‌های اساسی در فیلم بعدی می‌انجامد. از تکرار کردن کارهایی که در گذشته کرده‌ام خسته می‌شوم و این میل انجام دادن کارهای تازه و پرچالش ترغیبم می‌کند تا فیلمی دیگر بسازم."

10_4_lecouperot

کوستا-گاوراس هم با اشاره به اینکه همتای کره‌ای‌اش هنرمندی همه‌کاره است و در همه فیلم‌هایش یک جهان‌بینی نوآورانه دارد، افزود: "عجیب است که یک کارگردان می‌تواند در هر فیلم دیدگاه، احساس و نوآوری متفاوت از خود نشان دهد. کسی در اروپا نیست که به اندازه پارک درکی پیچیده داشته باشد."

 

کوستا گاوراس پارک چان ووک جشنواره فیلم بوسان فیلم تبر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین