کد خبر: 46495 A

تلویزیون در دهه هشتاد سریال‌های موفق "مختارنامه" و "یوسف پیامبر" را ساخت و باید دید آیا در ساخت سریال‌های تاریخی جدید خود هم موفق خواهد بود یا خیر.

ایران آرت: سیما در برنامه خود ساخت ۳سریال ویژه الف را قرار داده و علاوه بر سریال‌های حضرت موسی و سلمان فارسی، "ماه شب چهارده" از دیگر سریال‌های در حال نگارش و تولید است؛ سریالی که اسفند‌ماه نگارش آن به پایان می‌رسد.

زندگی خواجه نصیرالدین طوسی

به گزارش همشهری، مجموعه خواجه نصیرالدین طوسی که فیلمنامه آن تحت عنوان "ماه شب چهارده" به نگارش درآمده به زندگی و حیات علمی و سیاسی یکی از برجسته‌ترین دانشمندان و منجمان قرن هفتم هجری اختصاص دارد. تا‌کنون سناریوی ۲فصل نوجوانی و ابتدای جوانی به نام‌های شکفتن و برآمدن به قلم عبدالرسول گلبن و با همکاری شورای نویسندگان در ۲۲قسمت آماده و به معاونت سیما ارائه شده است.

در این قصه به فضای ملتهب کشور در زمان حکومت خوارزمشاهیان و سپس ایلخانیان، تقابل 2 فرقه اسماعیلیه و امامیه در کنار روایت زندگی خواجه نصیر پرداخته شده است. نگارش متن سریال تاریخی الف در مرحله پایانی قرار دارد و تا پایان اسفند‌ماه تمام می‌شود.

حضرت موسی و سلمان در راه تولید

حضرت موسی و سلمان ۲سریال ویژه فاخر دیگر است که پرونده تولید‌شان در جریان است. مرکز سیما فیلم در رویکردی که داشته بین آثار الف ویژه‌ای همچون سلمان فارسی و حضرت موسی(ع) و آثار الف عادی، پروژه‌هایی با عنوان الف فاخر تعریف کرده است. قصه سریال "حضرت موسی(ع)" به قلم محمدسعید بهمن‌پور از پیش از تولد این پیامبر آغاز شده و مراحل مختلف زندگی او را از بدو تولد، دوران کودکی و جوانی در دربار فرعون، رقابت برادرخوانده‌ها بر سر جانشینی پادشاه، مبعوث شدن و... را در برمی‌گیرد.

مجموعه تلویزیونی "حضرت موسی(ع)" که ابتدا قرار بود توسط مرحوم فرج‌الله سلحشور ساخته شود در ۵۲ قسمت طراحی شده که تا‌کنون ۴۶ قسمت از فیلمنامه این اثر به‌طور کامل آماده شده است. به گفته احمد میرعلایی، تهیه‌کننده سریال پیش‌بینی گروه برای پیش‌تولید سریال 18‌ماه است که با گذشت 9‌ماه از این پیش‌تولید وارد تولید سریال شده‌اند. به‌نظر می‌رسد این مجموعه مانند پروژه "سلمان فارسی" تولید زمانبری داشته باشد و با توجه‌ به پیش‌بینی‌ها، ساخت کامل پروژه "حضرت موسی" بعد از سال‌1400خواهد بود. مجموعه سلمان فارسی به قلم مشترک داوود میرباقری و امرالله احمدجو و با همکاری گروه نویسندگان در ۴۰قسمت طراحی شده است. داستان این سریال نیز از زمان تولد روزبه (سلمان فارسی) در زمان پادشاهی قباد ساسانی آغاز می‌شود؛ زمانی که بودخشان پدر روزبه فرماندار تیسفون است و به تناوب مراحل مختلف زندگی او در ایران و سپس گرویدنش به آیین اسلام و همراهی و همجواری پیامبراکرم (ص) در این سریال به نمایش گذاشته می‌شود. تولید این سریال آغاز شده است.

تأیید طرح ساخت سریال بنی‌صدر

یکی دیگر از سریال‌هایی که طرح ساخت آن در معاونت سیما تأیید شده، سریالی درباره سرگذشت ابوالحسن بنی‌صدر است؛ سریالی که هنوز در مرحله تأیید ساخت بوده و قرار است سناریوی آن نوشته شود اما هنوز نام نویسندگانش مشخص نیست. باید دید این سریال چه نگاهی به بنی‌صدر خواهد داشت و آیا می‌تواند جزو سریال‌های سیاسی موفق و تحریف نشده باشد؟

 

داوود میرباقری سریال سلمان فارسی سریال حضرت موسی سریال ماه شب چهارده سریال ویژه الف
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین