کد خبر: 49566 A

داستان فیلم در دهه ۱۹۶۰ در جنوب آمریکا می‌گذرد و سرگذشت چند زن خدمتکار سیاه‌پوست است که برای سفیدپوستان کار می‌کنند.

ایران آرت: درام "خدمتکار" به کارگردانی "تیت تیلور" که در سال ۲۰۱۱ اکران شد، در حال حاضر در صدر فهرست پربیننده‌ترین عناوین سینمایی نت‌فلیکس قرار گرفته است. این محبوبیت دوباره همزمان با مرگ "جورج فلوید" و اعتراضات سراسری در آمریکا، چندی از منتقدین و ژورنالیست‌ها را خوش نیامده.

"خدمتکار" از رمانی به همین نام نوشته‌ی "کاترین استاکت" اقتباس شد و از آن به دلیل بی‌توجهی به روایت بعضی شخصیت‌های سیاه‌پوست از جمله "ایبیلین" با بازی "وایولا دیویس" و "مینی" با بازی "اکتیویا اسپنسر" انتقاد شد. این فیلم ۲۱۶ میلیون دلاری در سراسر دنیا فروخت، نامزدی اسکار بهترین فیلم را دریافت کرد و برای اسپنسر اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل را به همراه داشت.

محبوبیت مجدد این فیلم در نت‌فلیکس توجه نویسندگان شناخته‌شده‌ای چون "اشلی پرز" و "ربکا تئودور-واشون" را جلب کرده و آنان را به واکنش واداشته است. "آیرا مدیسن" نویسنده و منتقد سابق "دیلی بیست" و مجله‌ی "جی‌‌کیو" در واکنش به توئیت صفحه‌ی نت‌فلیکس در مورد جنبش "جان سیاهان مهم است" می‌نویسد: "بسیار خوب اما مثل یک سرباز رفتار کن و فیلم "خدمتکار" را از نت‌فلیکس حذف کن."

تئودور-واشون می‌نویسد: "معذرت می‌خواهم اما همین مانده که ملت فیلم‌های ستایش‌کننده از تبعیض نژادی مانند "خدمتکار" را ببینند. اگر می‌خواهید فهرستی از فیلم‌های مرتبط با سیاه‌پوستان می‌خواهید، منتقدان اینجا خوشحال می‌شوند که فیلم‌های واقعاً خوبی پیشنهاد کنند."

پرز از این نگران است که محبوبیت "خدمتکار" منجر به دیده شدن دیگر فیلم‌های مشابه از جمله "نقطه‌ی کور"  با بازی "سندرا بولاک" شود. این نویسده اضافه می‌کند: "فیلم لعنتی "خدمتکار" را فعلاً نگاه نکنید… به معنای واقعی کلمه هر فیلمی به جز "خدمتکار" را ببینید." سپس گزینه‌های بهتری از جمله مستند نامزد اسکار "سیزدهم"، "سلما" که نامزد اسکار بهترین فیلم سال بود، و سریال برنده‌ی امی "وقتی ما را می‌بینند" همگی از "ایوا دوورنی" را پیشنهاد می‌کند. 

به گزارش 30نما، شبکه‌ی استریمینگ کرایتریون نیز دیدن بسیاری از فیلم‌های تولید شده توسط فیلمسازان سیاه‌پوست را رایگان کرده است. کاربران این شبکه برای دیدن فیلم‌هایی نظیر "دختران خاک" به کارگردانی "جولی دش"، این هفته احتیاجی به خرید اشتراک نخواهند داشت. یکی از علت‌های محبوبیت دوباره "خدمتکار" در نت‌فلیکس این است که فیلم به تازگی به مجموعه‌ی این شبکه اضافه شده است.

"وایولا دیویس" در سال ۲۰۱۸ در مصاحبه با نیویورک تایمز گفته بود:‌ "احساس می‌کنم که در نهایت این صدای خدمتکاران نبود که شنیده شد. من شخصیت "ایبیلین" را می‌شناسم. "مینی" را می‌شناسم. آن‌ها مادربزرگ‌های من‌ هستند. مادر من هستند. اما این را می‌دانم که اگر قرار باشد فیلمی ساخته شود با این نگاه که می‌خواهم بدانم کار کردن برای یک خانواده‌ی سفیدپوست در سال ۱۹۶۳ و بزرگ کردن فرزند چه حسی دارد، باید بدانم که دقیقاً چه حسی در این باره دارید. من در طول فیلم چنین ادعایی را ندیدم."

فیلم‌هایی مانند "عفو منصفانه" که اخیراً به صورت رایگان عرضه شده، "کار درست را انجام بده"، "من کاکاه سیاه تو نیستم" و "سلما" همگی در فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های آیتونز به رتبه‌های بالاتری رسیده‌اند.

"پاروت آنالیتیکس" نیز گزارش می‌دهد که بینندگان سریال‌های "سفیدپوستان عزیز" و "وقتی ما را می‌بینند"، همزمان با اعتراضات به مرگ "جورج فلوید" رشد قابل توجهی در میان مخاطبین آمریکایی داشته است. بینندگان "سفیدپوستان عزیز" تا ۳۲۹ درصد در طول هفته‌ رشد داشته در حالی که بینندگان "وقتی ما را می‌بینند" نسبت به هفته‌ی گذشته ۱۴۷ درصد افزایش پیدا کرده است. این کمپانی تقاضاها برای این دو سریال در نت‌فلیکس را از ۲۷ تا ۲ ژوئن زیر نظر گرفته است.

 

هالیوود خدمتکار تیت تیلور جورج فلوید
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین