کد خبر: 50075 A

رضا کیانیان نوشت: اکثر بازیگران زن با رشد سن و سال پلکان افول را تجربه می‌کنند اما مریل استریپ همچون سوارکاری حرفه‌ای بر پشت زمان نشسته و می‌تازد.

ایران آرت: رضا کیانیان که خود چند روز قبل تولد ۶۹ سالگی‌اش را جشن گرفت، به مناسبت تولد ۷۱ سالگی مریل استریپ، پرافتخارترین بازیگر زن تاریخ سینما، در یادداشتی به تمجید از این ستاره پرداخت و او را "بازیگر همه نقش‌ها" نامید. 

​به گزارش ایران‌آرت، در ابتدای یادداشت رضا کیانیان آمده است: "دیروز سالروز تولد پر افتخارترین بازیگر زن تاریخ سینمای جهان بود... "مریل استریپ"...

تا به حال بیست و یک بار نامزد جایزه اسکار شده و سه بار این جایزه افتخار داشته تا به او تعلق بگیرد. تقریبا هر فیلمی بازی کند، می‌دانیم همان سال کاندیدای اسکار خواهد بود.

سال‌ها پیش بدون آن که بدانم چه آینده پرافتخاری در انتظار اوست. در مقاله‌ای بازیگری و اخلاق حرفه ای او را در نقطه مقابل (داستین هافمن) ستودم. از همان زمان او بازیگر مورد علاقه من شد. و بعد ها با هر فیلم تازه ای که بازی می کرد احترامم به او بیشتر و بیشتر شد.

او بی وقفه رو به جلو حرکت می‌کند. سن و سال را در هم می شکند. اکثر بازیگران زن با رشد سن و سال پلکان افول را تجربه می کنند. اما مریل استریپ همچون سوارکاری حرفه‌ای بر پشت زمان نشسته و می‌تازد. اسب سرکش زمان تسلیم اوست."

کیانیان در ادامه نوشته است: "بازیگرانی که در یک نقش می درخشند و درخششان را با همان نقش ادامه می دهند، از زمان شکست می خورند. اما بازیگرانی که به درخشش در یک نقش راضی نمی شوند . پُل های درخشش نقش قبلی را خراب می کنند و به جلد نقش های دیگر می روند و می درخشند . -که این درخشش دوم کار هر بازیگری نیست- بر زمان پیروز می شوند. اما اکثر بازیگرانی که در چندین نقش درخشیدند، هنوز به قله ای که مریل استریپ رسیده. نخواهند رسید. چون غالبا در محدوده غرایزشان تاخت و تاز می کنند. مثلا همیشه شورشی هستند و نا آرام و قانون گریز. مثل مارلون براندو و ال پاچینو. یا آرام و با هوش و یگانه و جنگجو مثل رابرت دو نیرو و همفری بوگارت. کله خر و تکرو و قدرتمند مثل کلینت ایستوود و تام هاردی و..."

کیانیان ادامه داده است: اما مریل استریپ همه این ها هست به اضافه هر چیز دیگری که فکر کنیم. و هرچیزی به فکرمان نرسد. برای همین است که هر بار با هر نقشی که بازی می کند ، ما را غافلگیر می کند. او تنها زن بازیگر "همه نقش" تاریخ سینماست. هم زیباست، هم زشت است. هم خوب است و هم بد است. هم قدرتمند است و هم ضعیف است. هم با اراده است و هم بی اراده است. هم شورشی ست و هم محافظه کار. هم ملکه است و هم گدا.هم ظالم است و هم مظلوم است ... او به تنهایی "همه" است. زاد روزش بر همه سینما دوستان و علاقمندان به بازیگری مبارک"

11

رضا کیانیان مریل استریپ
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین