کد خبر: 50079 A

رسوایی اخلاقی آکادمی نوبل ادبیات موجی از استعفاها را دررقم زد که در نهایت موجب لغو اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۸ شد.

ایران آرت: ماجرای رسوایی اخلاقی در آکادمی سوئد که در نهایت منجر به لغو بی‌سابقه اعطای نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۸ شد، به فیلم سینمایی تبدیل می‌شود.

به نقل از هالیوود ریپورتر، کتاب غیرداستانی "کلوب" نوشته "ماتیلدا گوستاوسن" روزنامه‌نگار سوئدی مبنای اقتباس برای ساخت این فیلم سینمایی خواهد بود و کمپانی نوریسک فیلم اسکاندیناوی نیز تهیه‌کننده این پروژه سینمایی خواهد بود. 

ایسنا نوشت، "گوستاوسن" که خبرنگار روزنامه "داگنز نی‌هتر" سوئد است با انتشار مقاله‌ای افشاگرانه از ۱۸ زن نام برد که ماجراهایی از تجاوز، تهدید و آزار و اذیت در کلوب "فورم" را روایت کردند. کلوب "فورم" توسط چهره‌های سرشناس فرهنگی سوئد از جمله اعضای آکادمی سوئد (فرهنگستان ادبیات سوئد) اداره می‌شود که مسئولیت اعطای جایزه نوبل ادبیات را برعهده دارند.

در متن رسوایی آکادمی نوبل ادبیات نام "ژان-کلود آرنو" قرار داشت، عکاس و از چهره‌های برجسته فرهنگی در کشور سوئد که "کاترینا فروستنسن" نویسنده و عضو آکادمی سوئد همسر اوست. "ژان-کلود آرنو" در سال ۲۰۱۸ به تجاوز محکوم شد و هم‌اکنون در حال سپری کردن دو سال و شش ماه دوران محکومیتش در زندان است. 

مقاله نوشته "گوستاوسن" موجی از استعفاها را در آکادمی سوئد رقم زد که در نهایت موجب لغو اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۸ شد و به جای آن در سال ۲۰۱۹ دو جایزه نوبل در شاخه ادبیات (به اولگا توکارچوک و پیتر هاندکه) اعطا شد. 

"گوستاوسن" در کتابش که "کلوب" نام دارد نگاهی عمیق‌تر به ماجرای کلوب "فورم" و ساختارهای فساد و قدرت در دنیای هنری اروپا داشته است. 

"مارن لوئیس کوهن" که پیش‌تر فیلمنامه "ملکه قلب‌ها" ساخته "می ال-توهی" (نماینده سینمای دانمارک در اسکار ۲۰۲۰) را نوشته و حالا مشغول نگارش فیلمنامه اقتباسی از کتاب نوشته "کلوب" است در این‌باره می‌گوید: "کتاب "کلوب" روایتگر داستان قدرت و فساد و هر آن چیزی است که با محرومیت افراد از حرف زدن چه به عنوان فرد و چه به عنوان هنرمند روی می‌دهد و به نقطه عطفی در تاریخ فرهنگی کشور سوئد پرداخته است". 

 

نوبل ادبیات
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین