کد خبر: 50158 A

این کارگردان و نویسنده آمریکایی با شرک ۲ و نومئو و ژولیت سه بار نامزد جایزه آنی شد.

ایران آرت: کلی آزبری (Kelly Asbury) کارگردان، فیلمنامه‌نویس، صداپیشه، تصویرگر و نویسنده کتاب‌های کودکان که با کار بر روی انیمیشن‌هایی چون شرک ۲ (۲۰۰۴)، اسمورف‌ها:دهکده گمشده (۲۰۱۷)، دیو و دلبر (۱۹۹۱) و نومئو و ژولیت (۲۰۱۱) به شهرت جهانی رسید، امروز پس‌ از تحمل یک دوره طولانی بیماری، مغلوب سرطان شد.  

این کارگردان و نویسنده آمریکایی با شرک ۲ و نومئو و ژولیت سه بار نامزد جایزه آنی شد. انیمیشن شرک نامزدی برای نخل طلا و پویانمایی اسپریت: اسب سیمارون (۲۰۰۲) نیز نامزدی برای جایزه دوربین طلایی جشنواره فیلم کن را برای وی به ارمغان آورد.

آزبری صداپیشگی در انیمیشن‌هایی چون شرک ۲ و ۳، شرلوک نومز (۲۰۱۸)، نومئو و ژولیت، اسمورف‌ها: دهکده گمشده و عروسک‌های زشت را نیز در کارنامه خود داشت.

این هنرمند در تاریخ ۱۵ ژانویه سال ۱۹۶۰ میلادی، در شهر بومانت ایالت تگزاس آمریکا متولد شد و تحصیلات عالی خود را در دانشگاه لامار ایالت تگزاس پیگیری کرد و پس از آن در سال ۱۹۸۰، در مؤسسۀ هنر کالیفرنیا (کَل‌آرتس) شروع به فراگیری فنون فیلم‌سازی و انیمیشن‌سازی کرد و  در سال ۱۹۸۳، به کمپانی دیزنی ملحق شد و تا سال ۱۹۹۵، در بخش های مختلف هنری این کمپانی فعالیت کرد.

 

انیمیشن هالیوود شرک کلی آزبری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین