کد خبر: 51785 A

علیرغم آنکه علاقه‌مندان سینما به ستایش از بازی بهمن مفید در فیلم "قیصر" می‌پردازند، بهرام بیضایی می‌گوید بهترین بازی بهمن مفید در هیچ فیلمی ثبت نشده است.

ایران آرت: بهرام بیضایی، نویسنده و کارگردان صاحب‌نام کشورمان که سال‌هاست خارج از ایران زندگی می‌کند، درباره بهمن مفید، بازیگر "قیصر" و "داش آکل" که در اوایل هفته جاری از دنیا رفت می‌گوید: بهترین بازی‌های بهمن مفید در هیچ فیلمی ثبت نشده. سینما حرامش کرد"

کارگردان "باشو، غریبه کوچک" به بهانه درگذشت بهمن مفید یادداشتی را منتشر کرد و به ستایش از او پرداخت. در این یادداشت آمده است: 

"بهترین بازی‌های بهمن مفید در هیچ فیلمی ثبت نشده. بهترین بازی‌های او در مجلس‌های خودمانی دوستان بود که به سادگی و خودجوش سر می‌گرفت، بی کوششی گزاف و به روانیِ آب! تکی و در بهترین اجرای ممکن؛ یکّه‌ تاز در چندین نقشِ خودساخته‌ی بسیار متفاوت. تکّه‌هایی که هنوز این به پایان نیامده، بعدی پشت سرش می‌آمد، پرشور و شیرین!

ذوقِ نمایش را میراث از پدر داشت. غلامحسین خان مفید در هزاره‌‌ی فردوسی ۱۳۱۳ روبروی عبدالحسین نوشین که رستم بازی می‌کرد نقش بیژن داشت. همان سال صاحب اولین فرزند شد که به شگونِ نمایش نامش را بیژن گذاشتند. بهمن چند سالی پس از اوست و بخشی از ذوق‌ورزی نمایش‌های خانگی قرن پیش که خیلی‌ها از آن بی‌خبریم از پدر به بیژن و بخشی به بهمن رسید. یکی از این یکّه‌گویی‌های خود ساخته‌اش بود که دیده شد و در فیلم نامداری ثبت شد و بهمن گُل کرد - اما وعده‌یی را که سینما با آن تکّه به تماشاگرانش برای آینده داد هرگز به عمل در‌نیامد و پا نگرفت.

سینما حرامش کرد و مهملات خودش را از زبان او گفت و هنر درجازدن را در بهای دستمزدی کم و بیش به او آموخت. افسوس بر آن استعداد در نقش صحنه‌یی داروغه‌ی سلطانْ مار! و مبادند آن ستایندگان دیروزش که چهار دهه ضمن عرض ارادت و خاکساری نگذاشتند هرگز بر صحنه یا سینما دیده شود!"

​بهمن مفید روز 26 مردادماه در سن 78 سالگی بر اثر سرطان ریه در منزلش در تهران درگذشت و یک روز بعد در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. 

 

بهرام بیضایی بهمن مفید
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین