کد خبر: 52991 A

ارتباط «آلفرد باور» با حزب نازی در گذشته در حالی تأیید شده است که جایزه‌ی «خرس نقره‌ای آلفرد باور» در ماه فوریه به حالت تعلیق درآمد.

ایران آرت: درست پیش از برگزاری جشنواره‌ی فیلم برلین ۲۰۲۰ در ماه فوریه، روزنامه‌ی آلمانی «دی‌زایت» گزارشی در مورد ارتباط «آلفرد باور» دبیر برلیناله با حزب نازی منتشر کرد. این افشاگری سبب شد که جشنواره جایزه‌ی سالانه‌ی «خرس نقره‌ای آلفرد باور» که به فیلم‌های «ارائه‌دهنده‌ی نگاه تازه به هنرهای سینمایی» اهدا می‌شد را به حالت تعلیق درآورد.

فستیوال علاوه بر این تحقیقات خود در مورد سابقه‌ی ارتباط باور با حزب نازی را نیز آغاز کرده بود. این هفته سرانجام تأیید شد که چنین ارتباطی وجود داشته و باور نقشی مهم در دستگاه پروپاگاندای نازی داشته و تلاش‌هایی برای مخفی کردن آن کرده است. 

به گزارش ۳۰نما، یافته‌های جدید نشان می‌دهد که باور به عنوان مشاور «رایش‌فیلم‌اینتندانز»، سازمان فیلم حزب نازی خدمت می‌کرده که توسط «جوزف گوبلز» ایجاد شد. باور در اوایل دهه‌ی ۱۹۴۰ با این سازمان همکاری کرد و تا مدت‌ها پس از پایان جنگ جهانی دوم درون صنعت فیلمسازی آلمان باقی ماند. باور اولین دبیر جشنواره‌ی فیلم برلین بود و تا سال ۱۹۷۶ در این سمت فعالیت می‌کرد.

به گزارش ۳۰نما تحقیقات فستیوال تأیید می‌کند که باور در سال ۱۹۳۳ به تشکیلات نازی پیوسته و در سال ۱۹۳۷ به یکی از اعضای حزب تبدیل شده است. باور در اواخر دهه‌ی ۱۹۴۰ در فرایند «نازی‌زدایی» کوشیده است تا نقش خود در رژیم نازی را مخفی کند و خودش را به عنوان مخالف نشان دهد.

جشنواره‌ی فیلم برلین در ماه فوریه جایزه‌ی «خرس نقره‌ای آلفرد باور» را به عنوان «خرس نقره‌ای» تغییر نام داد. این جایزه امسال به «حذف تاریخ» (Delete History) اهدا شد.

 

جشنواره فیلم کن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین