کد خبر: 53747 A

سال گذشته در چنین روزی ابراهیم آبادی بازیگر "پاورچین" و "مختارنامه" از میان ما رفت.

ایران آرت: ابراهیم‌آبادی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون بود. او در ۲۴مرداد۱۳۱۳ در محله کوچه‌باغ تبریز چشم به جهان گشود. تا کلاس پنجم ابتدایی در تبریز به مدرسه رفت و دبیرستان را در تهران به پایان رساند.

در دوران دبیرستان، به هنر نمایش علاقه‌مند شد تا آنکه سرانجام، در کلاس‌های تئاتر هنرهای زیبای کشور که به‌وسیله مربیان خارجی در مدارس تشکیل شده بود، امتحان داد و پس از قبولی در دوره‌ای یکساله شرکت کرد؛ سپس به هنرستان هنرپیشگی رفت و زیرنظر استادانی چون علی‌اصغر گرمسیری و هوشنگ سارنگ، هنرستان را به پایان رساند.

او برای ادامه تحصیل به شهر پراگ در کشور چکسلواکی رفت و 5سال بعد، در مقطع کارشناسی کارگردانی نمایش و بازیگری از آکادمی هنرهای دراماتیک فارغ‌التحصیل شد. وی همزمان در تئاترهای حرفه‌ای نیز کار کرد. او پس از ۱۴سال از چکسلواکی به ایران بازگشت و در اداره برنامه‌های تئاتر و خانه نمایش استخدام شد و در شماری از مراکز استان‌های کشور (۷سال در ارومیه، یک‌سال در گرگان و ۸سال در تبریز) مشغول به فعالیت هنری بود. آبادی در همه آن شهرها، اقدام به برپایی کلاس‌ها و گروه‌های تئاتری کرده و نزدیک به ۶۰نمایشنامه به کوشش گروه‌های پدیدآورده، برپا کرد.

به گزارش همشهری آبادی در سال۱۳۷۲ از تئاتر بازنشسته شد. او 4دوره، عضو شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران در خانه سینما و 4دوره داور فیلم‌های سینمای ایران در جشن خانه سینما بود. این بازیگر علاوه بر فعالیت در تئاتر، در فیلم‌ها و سریال‌های زیادی بازی کرد که از آن جمله به فیلم‌های «بوی کافور عطر یاس»، «توکیو بدون توقف» و «صد سال به این سال‌ها» می‌توان اشاره کرد.

سریال‌های«مختارنامه»، «پاورچین»، «شب دهم» و «معصومیت از دست رفته» ازجمله آثار شناخته‌شده وی در تلویزیون هستند.

 

پاورچین مختارنامه ابراهیم آبادی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین