کد خبر: 54239 A

کریستوفر نولان به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا با تماشای فیلم‌هایش روی موبایل و آیپد مشکلی دارد یا نه.

ایران آرت: کریستفر نولان یکی از بزرگ‌ترین ستایش‌کنندگان تجربه‌ دیدن فیلم در سالن‌های سینماست، تا جایی که بیزاری او از دیدن آثارش روی دستگاه‌های موبایل یا هر صفحه‌ی نمایش کوچک دیگری به یک شوخی در میان سینه‌فیل‌ها تبدیل شده است. اما کاشف به عمل آمده است که این بیزاری او افسانه‌ای بیش نیست. این کارگردان در کتاب جدید "تام شون" تحت عنوان "متغیرهای نولان" این ادعا که نباید فیلم‌های او را روی صفحات کوچک نمایش دید به‌شدت رد می‌کند.

نولان پیش از آنکه پاسخ دهد از خود می‌پرسد: ""آیا با این قضیه که مردم فیلم "دانکرک" (Dunkirk) را روی گوشی موبایل یا هرچه ببینند مشکلی داری؟" نه ندارم. اما علتش این است که فیلم‌ها را در این سالن‌های نمایش بزرگ به عنوان فرم اولیه‌شان قرار می‌دهند، یا فرم اولیه پخش. و این تجربه تقلیل پیدا می‌کند تا جایی که وقتی فیلم را روی یک آیپد می‌بینید این درک و دانش را با خود دارید که تجربه‌ی سینمایی آن ممکن است چگونه باشد و آن را بسط می‌دهید. بنابراین وقتی یک سریال تلویزیونی را روی آیپد می‌بینید، مغزتان طرز تفکر متفاوت دارد.

به گزارش 30نما نولان سپس به یکی از مصاحبه‌های "ام. نایت شیامالان" کارگردان "حس ششم" (Sixth Sense) و "نشانه‌ها" (Signs) که سال‌ها پیش خوانده ارجاع می‌دهد: "بله، ما همه‌ی فروش خود را از بازارهای فرعی کسب می‌کنیم، اما عرضه‌ی اولیه عامل پیش‌برنده است." نولان اضافه می‌کند: "می‌دانید، سینما همین است. ما در دنیایی متشابه زندگی می‌کنیم. نیاز داریم که روی صندلی بنشینیم. نیاز داریم که مردم به سینما بیایند و فیلم آن‌ها را درگیر کند."

بنابراین "کریستفر نولان" هیچ مسئله‌ای با دیده شدن فیلم‌هایش روی آیفون یا دیگر صفحات نمایش کوچک ندارد. تا زمانی که فیلم‌هایش افتتاحیه‌ی موفقی داشته باشند، دیدن آن‌ها روی چنین صفحات نمایشی ایرادی ندارد چرا که به قول او مخاطب تجربه‌ی سینمایی خودش را "بسط" می‌دهد. به عبارت دیگر، نولان برای صفحات نمایش کوچک فیلم نمی‌سازد اما می‌توان فیلم‌های او را روی این دستگاه‌ها دید.

فیلم "تنت" (Tenet) نولان به تازگی در بازارهای جهانی از ۳۵۳ میلیون دلار عبور کرده است.

 

کریستوفر نولان نولان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین